Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • thetruemaniac

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
eu am cumparat o astra h 1.9 din 2005 de la un individ a carui nume aparea si pe talon si pe carte..am facut doar contractul de vanzare cumparare...iar la acte mi-a cerut 100 euro ca sa-mi faca procura pe numele meu?(sau sa imi schimbe numele in carte,talon..momentan am zis ca ma mai gandesc)...deci masina era pe numele unui roman si aparea cu numele in carte si talon nu a nush carui bulgar....sa o fac cu procura pe numele meu? sau sa schimb numele in acte(cred ca in aia se refereau cei 100 euro) itp si asigurare mai are valabil pana in aprilie pe care o sa-l fac in romania..nu vreau sa mai ajung pe acolo..asigurarea cred ca o pot comanda prin internet(sau tot vreo agentie de acte auto si cu specializare bulgaria) si cred ca as fi ok oarecum legal sa circul nu?
Skip ads

  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Poate doar sa te treaca ca utilizator in carte. Sa te treaca ca proprietar iar el sa dispara definitiv asta doar daca iti faci vreo firma in bulgaria sau ceva ... si nu stiu daca ar costa doar 100 euro.
  • thetruemaniac

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
da am platit 100 euro si astept acum faimoasa procura cea legalizata pe numele meu si tradusa pe perioada nedeterminata intre mine si bulgarul respectiv....sunt curios care-s asigurarile in alta parte acum caci peste tot motoare pana in 2000cm3 au 150 euro iar tot cei de la firma asta mi-au cerut 270-300 euro pe cnp-ul bulgarului care are aprox 40 ani Neutral dubios zic eu si cam scumput...
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pai una este procura legalizate (care eu am luat`o cu 50 euro dar altcineva mi-a cerut 100 euro) si alta este schimbarea proprietarului in carte/talon. Asigurarea este la fel pentru o masina cu proprietarul X , peste tot . Daca undeva iti spune pretul minim 270-300 euro, asa iti va spune peste tot pentru ca bulgarul tau(sau romanul daca e roman in acte ) are mai multe masini si au avut accident. Eu la un astra 2.0 am avut 140 euro, la coupe 1.6 am avut 300 euro si la vectra 2.0 200 euro (sa vedem acum cat o mai fii) E vorba de proprietar si numar de accidente avute de masina/masinile pe care le detine.

Nu conteaza ca e roman sau bulgar ca proprietar. Si eu am avut pe numele unui roman, acel roman avand firma in Bulgaria. Altfel nu poate sa inmatriculeze o masina pe numele lui acolo decat sa locuiasca acolo cu acte sau sa aibe firma in Bg. Una peste alta, aici pe site gasesti link-uri sa verifici asigurarea si itp-ul. Ti-as recomanda sa o faci eu am avut candva probleme si norocul meu cu un link de pe site .
Skip ads

  • thetruemaniac

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
am gasit cu asigurarea care evident ca marlanu de bulgar nu a mai platit a doua rata iar din asigurarea de 1 an a avut-o valabila 6 luni si inca 15 zile cred ca lasat de proba (iar la sfarsitul celei de-a 6-ea luni) asigurarea e anulata.....cum pot verifica itp-ul? cei de la asigurari de aici mi-au zis ca o pot face si pe numele meu Neutral nu neaparat pe bulgar...(iar numele meu nu apare in carte ci bulgaru si fost propr roman...am doar procura)
  • thetruemaniac

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
procura pe numele meu care m-a costat 100 euro
  • thetruemaniac

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
acum am vazut si cu ITP ca cica has no data or passed inspection ceva de genu...cum naibii cand ala s-a dus cu masina la rar la ei Neutral cu asigurarea ca l-a intepat il inteleg...dar cu ITP-ul ? ori site-urile nu sunt 100% precise
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Sincer nu am verificat i.t.p-ul pe site. Dar verific acum. Exact ca tine am patit la prima masina. Asigurare pe un an. iti ia banii pe un an plateste doar o rata si dupa 6 luni si putin a fost anulata . Alta explicatie nu am. Numele tau e doar pe procura esti doar utilizator. Mai mult nu aveai ce face . E ceva normal. Da, poti face asigurarea tu in Romania . Da-mi si mie nr tau de la masina intr-un mesaj private daca nu te deranjeaza.


L.E. : Nu mai scrie multe mesaje unul dupa altul in decurs de 1 ora. Dai EDIT si scrii in acelas mesaj cand iti mai aduci aminte cate ceva. Poti fi avertizat.
Skip ads

  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
A inceput sa se strice treaba cu Bulgaria... Sad
Asigurarea pentru anul asta ma costa ~500 leva fata de ~200 anul trecut. Toata lumea incearca sa te pacaleasca... Pentru aceeasi companie de asigurari am primit 3 preturi diferite la 3 brokeri...
In concluzie o inscriu in Romania Very Happy
  • thetruemaniac

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
mergi personal in bulgaria si lasa-i pe escrocii de aici,asa am facut si eu si nu regret,ma ardeau puternic la toate pe banii mei si nu era nici valabil nimic
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Este adevarat ca ne scoate statul in ilegalitate si decat 3 luni si dupa sarim granita ca sa mai circulam si noi?

Astept raspuns.
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Nu este adevarat Hades, stai linistit ! Drumuri bune
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aviz amatorilor de bulgaroaice.

un foarte bun prieten a ramas zilele astea fara acte dupa ce s-a intalnit cu un echipaj de politie.
aparent nu era doar control de rutina pentru ca opreau doar masinile inmatriculate in alte tari si cele cu numere rosii.
motivatia: au fost verificate actele de inmatriculare ale masinii si aparent acestea erau OK insa asigurarea era falsa
omul se ducea de fiecare data in bulgaria si facea asigurarea acolo + itp + taxe si alte chestii care mai trebuie facute.
deci garantat nu a umblat el cu mizerii, ci broker-ul la care a facut asigurarea.
aparent masinii i se facuse un act fals de asigurare si cel mai probabil broker-ul a bagat banii in buzunar.
a fost obligat sa ia masina pe platforma si sa o duca acasa (noroc ca s-a intamplat in oras asta). evident a primit bonus si o amenda,
acum urmeaza sa faca o vizita la broker-ul la care a facut asigurarea masinii (daca o mai exista si ala).

omul nu a avut nici un interes sa ma minta (mai ales ca a ramas fara posibilitatea de a mai folosi masina).
nici el nu stie unde au verificat cei de la politie daca asigurarea e buna sau nu, dar probabil exista pe undeva o baza de date cu asigurarile (cum de altfel exista si in romania).

zic asta in urma mitului (real sau nu) ca o parte din masinile inmatriculate in bulgaria au probleme si cu asigurarea dar si cu itp-ul.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asta se stie ca panaramele din BG fac asigurari pe un an si dupa 6 luni o anuleaza si baga banii in buzunar, dar e foarte bun site-ul de verificat asigurarea la BG ( http://eisoukr.guaranteefun...icy?pc=6&l=en )
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pe viitor poti recomanda prietenilor sa verifice asigurararea pe site-ul postat de colegul de mai sus. Si pe mine m-au oprit in concediu fiind pe la Curte de Arges pe acelas motiv , evidenta masinilor inmatriculate in alta tara, totul a fost ok. Eu verific din cand in cand asigurarea... am patit-o sa fie valabila pe hartie 1 an si anulata dupa 6 luni. Asigurare facuta la bulgari cand a fost inmatriculata masina. Drumuri bune si fara incidente!
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Parerea mea...dar si ca un sfat...nu cunosc foarte bine situatia cu Bulgaria insa am cunostinte cu alte tari (Spania,Italia,Portugalia etc ) . Se merita o rezidenta in tara respectiva,mare lucru sa "te ia " cineva in spatiu,contract de munca etc. ( 100-150 euro-spaga ),buletin si acte definitive ale masinii pe numele tau in tara aia.Si daca tot ai "fentat" taxa de "X-mii de euro" din Romania eu zic ca se merita sa vizitezi periodic ceva orase bulgaresti unde nu pluteste fenomenul masinii de BG conduse de romani si sa faci ITP +asigurare+impozit intr-o locatie ca lumea,nu la granita unde se dau tepe la greu pentru romanasii naivi.Oare si-a luat cineva teapa de la vreo firma serioasa de asigurari din Sofia ? Smile Fara suparare,dar aud doar cazuri ca lumea,din comoditate,probabil, nu trece de Ruse sau alte locatii de pe granita sau de prin Berceni,Militari,etc...Pai mai faceti ceva kilometri si se rezolva si cu legalitatea...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR