Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut !

Caut o masina de oras/naveta care sa nu ma rupa la consum. Maxim maxim 2000 de Euro.
Preferabil 1500 de E.

M-am gandit la o Corsa si un motor de 1.2-1.4
Vreau sa o bag si pe GPL.



Chiar ma mir cum libricul asta de Corsa consuma la unii 10% in oras.

In principiu, vreau o masina care sa nu sara de 7% mixt.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multe nu sar de 7% mixt, nici 1.6.

Daca vrei masina de naveta (cati km/zi?) trebuie sa te orientezi catre diesel.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
N-am nevoie de Diesel. Ptr ce naveta am eu, pur si simplu il distrug -acum iarna.

Ex Diesel:
Sora-mea: 1.7 CDTI 110CP Astra H , sedan.
Mers zilnic acasa-munca (nu are 5 km). In astia 5 km acum iarna motorul nici nu apuca sa se incalzeasca !
Plus ca are prostul obicei de cum i-a dat cheie, nu sta nici 30 de secunde si a si plecat.
I-am zis ca o distruge asa...dar ce sa-i fac.
Sa ma mentionez ca fata, ce frig manca dimineata?Smile
Consum acum: 12%, vara nu sare de 7% in oras

De aia prefer benzina+gpl ptr distante scurte/iarna.

Naveta ar inseamna maxim 40 de km pe zi (dus intors) -Branesti Ilfov -Bucuresti Centru.
Asta daca nu o las pe undeva pe la Cora Pantelimon (10 Km de mers) in regim mixt -care ii fac in maxim 10 minute, si de acolo iau metroul.
Iar la intors la fel.

PLUS ca e mare problema cu parcarile pe aici !
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai la ce bani vrei tu, iei un diesel de generatie veche, cu volanta cu masa simpla, cu turbina cu geometrie fixa. Nu prea ai ce distruge la el, mergi totusi 40km/zi.

De exemplu taica-meu are golf 4/tdi/101cp, merge de 2 ani, 4 km dim, 7-8 km seara, drumuri exterior destul de rar, sibiul e mic, si n-are absolut nimic masina, mai are si 262000 km.
Intr-adevar cu masina sorei tale e alta mancare de peste, motor mult mai pretentios.

La mine urmatoarea masina va fi diesel, probleme au toate, iarna ar fi necesar un webasto si incalzire in scaune si s-a rezolvat problema frigului.
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ideea e urmatoarea:

Am deja o Zafira A pe GPL, motor 1.8.
Asta in oras, si incarcata cu 500 de kile pe ea, niciodata nu mi-a luat mai mult de 13% GPL in oras. La 2.8 lei cat e litru aici, vine 35 de lei/100 km. Si totusi e o masina grea !
La motorina daca un rahat de Corsa ori Polo imi ia 6-7% in oras motorina, pai zau ca ii dau foc !
Dieselul e ptr afara, nu ptr oras. Afara stiu ca si un 2.0 TDI de 170 CP papa sub 5% cu tot cu AC. Si nu mers de pensionar.

Ah, la Zafira am si incalzire in scaune Very Happy
La mine e problema de parcare...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles. Practic tu ai deja masina de naveta, iti trebuie una mai mica.
Ia o Corsa C/ Polo si ai rezolvat problema, tu stii deja ce vrei.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
increatul a scris:..La mine urmatoarea masina va fi diesel, probleme au toate, iarna ar fi necesar un webasto si incalzire in scaune si s-a rezolvat problema frigului.


Injectoare, volanta, turbina, DPF.....fa un calcul sa vezi cat costa toate astea si vezi daca mai vrei diesel. Cum spunea si colegul, diesel nu e pentru oras. Eu am avut o Fabia 1.4 16v 75cp si a fost destul de gurmanda, cam 10 iarna in oras (bine era si automata), dar sa zicem 9 la una manuala. Acum imi pare rau ca am dat-o pe 'maruntis', mai ales ca mergea impecabil. Trebuia sa o fi tinut si sa o 'calaresc' in oras pe timp de iarna......dar asta e.

M4V3RiCK, Fiat Panda sau Punto, Corsa, Fabia, Polo, VW Lupo, Matiz.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@borsy, stiu, si asta am tot batut pe forum ca benzina e mai ok pentru soferul care nu iese zilnic din localitate, poate maxim de doua ori pe luna.
Problema e ca mi-as dori o masina mare, deci automat trebuie diesel, pentru cuplu, avand in vedere ca o limuzina serioasa are peste 1500kg, iar motoarele pe benzina cer si ele bani, pana acum am bagat in masina din semnatura 500eur (neprogramati, in nici 10k km). Sau ma rog, poate pare putin fata de costurile unui diesel, insa cu nici 500eur iei un motor second Z18XE.
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
M4V3RiCK a scris:Salut !

Caut o masina de oras/naveta care sa nu ma rupa la consum. Maxim maxim 2000 de Euro.
Preferabil 1500 de E.

M-am gandit la o Corsa si un motor de 1.2-1.4
Vreau sa o bag si pe GPL.



Chiar ma mir cum libricul asta de Corsa consuma la unii 10% in oras.

In principiu, vreau o masina care sa nu sara de 7% mixt.


1.4 te usuca in oras. Iar pe Corsa il gasesti rar. Si cand il gasesti sunt sanse mici sa fie si bun.
Cand cumperi 1.2 pt oras, cumperi doar ca sa nu zici ca ai motorul cel mai mic.
Pt oras, clar, cel mai economic e 1.0. Nu vei putea fi Schumacher, dar vei putea tine pasul fara probleme. La vizionari ia neaparat pe unu care cunoaste o masina identica in stare buna, ca poate sa aibe destule bube ascunse Corsa. Si scumpe. Nu-i asa grozava, chiar daca-i de-a noastra.

Pe Fabia/Polo/Ibiza (ca-s totuna) merita doar 1.2 HTP. Oricum consuma mai mult decat Opel ca masinile astea sunt mai grele.

Problema e ca in 1500 euro cred ca modelele de mai sus le gasesti fie in varianta neinmatriculat, fie junghi, fie o combinatie intre cele doua. Asadar, chiar daca o sa imi sara unii in cap si e posibil chiar tie sa nu-ti placa, eu iti recomand totusi un Nissan Micra K11 cu motor de 1.0, sau un Renault Twingo (daca nu te deranjeaza cum arata). Ambele sunt foarte fiabile (presupunand ca nu au fost abuzate), iar mai economic de atat nu prea gasesti.
De parcare nu se pune problema... sunt jumate cat Zafira fiecare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Economic, in buget si fiabile ar fi Agila A, Corsa C dar in 4 usi, motoare de 1l.
Alta varianta este un Polo motor de 1l.
Pe toate poti pune gaz dar nu stiu cand vei amortiza investitia.
Motoarele de 1,2l evident consuma mai mult, spune producatorul, iti garantez si eu, uita de parerile savante ale unora care dau consumuri fantastice.
Masina trebuie verificata atent, sa nu pape ulei in primul rand (esapament curat) , fara spuma pe buson ulei (putin se face dar daca e multa ai minim ganitura distributie), sa nu fie lovita serios. .
Citeste la sectiunile Agila/Corsa ca sa cauti cu temele facute. Daca gasesti ceva care ti se pare ok mergi la maiandrei sau eduard_33 pentru verificare la sange, vezi la publicitate.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
La consumuri stiu ca papa lejer 10% in oras.
Pana la urma cred ca abandonez ideea.

O sa imi iau probabil o Zafira B/ VW Touran de cel mai tarziu 2009 si asta e.

Tin Zafira de acum ptr naveta, celalata de buna: concedii, deplasari inafara orasului, plimbari/iesiri de week-end.
Plus cu Touran-ul am si ceva planuri legat de biodiesel (nu ulei vegetal ! - a nu se confunda)

CDTI-urile nu prea se preteaza la asa ceva, desi imi place mai mult Zafira B ca VW Touran.

La Zafira pun fara jena 600 de kile pe ea si mai mult de 14% GPL nu ia in oras.
Pe Corsa sau Polo ce pun ?! Ca la alea daca pui o sacosa mai mare deja se simte la pedala Smile)
Si cand mai vezi ca iti papa si 11-12% GPL o dai naibi de masina.

Cu 1000 de Euroa (deci juma din suma) imi fac Zafira boboc.
Pun cam totul nou pe ea -mai are ea niste bubite care trebuie rezolvate, dar chestii normale -nu grave.
In general probleme legate de drumurile noastre&consumabile
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
nu consuma nici corsa nici polo chiar asa de mult. Corsa C 1.2 in 3 usi (1010 kg cf talon) imi consuma intre 8 si 8.5 intre martie-aprilie si noiembrie aproximativ. O fi consumand ea 10-11 pe 1-2 km de mers bara la bara in viteza intai, dar mai da-l dracu de Bucuresti ca tot mai prinzi si un bulevard. Vorbesc plin-plin ca nu aveam CB si nu am pus niciodata de 50 de lei. Adica practic faceam doua plinuri pe luna si de fiecare data imi era ft simplu sa calculez consumul.
Eu merg militari, crangasi, dr tab, ghencea, unirii si pana in popesti uzual. Adevarat ca AC-ul il foloseam destul de rar ca sunt fumator. Si a5-a nu vedea niciodata in oras. pentru 2-300 de m cand mai prinzi 60-70, nu are rost a5-a, desi e scurta si aia.

N-are unde dracu sa incapa in motorasele alea atata benzina. Aia care nu scot sub 10 in medie nu prea au treaba cu soferia.
Cea de 1L estimez ca ia cam cu 1/2 litri mai putin. Repet... condus cu bun simt.

Ca si comparatie cu Zafira, unei Toyota Corolla Verso, mai veche, cu 1.8 VVTi 135cp, sub 11.5% nu am reusit niciodata sa-i pun pe bord, Bine, exclus weekend. (tine cont ca CB mai si minte, deci consumul real e putin mai mare).

Sa-mi fie cu iertare daca consideri ca am gresit sugerandu-ti Nissan Micra K11, cand tu ai intrebat de Corsa. Are 775 de kg cu motorul de 1L in varianta de baza conform auto-data.net. Am avut o prietena care avea din aia. Abuzata si neingrijita, nu voia sa moara. Nu i-am facut niciodata consumul la virgula dar mergeai si 600 de km cu un plin in oras. Si e destul de infipta. O face sigur pe Zafira pe demaraj pana in 50-60 km/h daca iti pui mintea. Bine... toate astea cu un singur om in masina. Hai si o dama mai nemancata.

PS: dancuciureanu are dreptate. Uitasem de Agila. Cu Agila poti sa si cari destule ca e mare si patrata. O Zafira la scara Smile. Si pozitia de condus e mai buna pt oras. In Corsa stai bine dar foarte jos, de multe ori nu vezi cat ai vrea.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Consumul extern la Agila A daca esti zgarcioaba 4%, mers la consum 4,7%, mers zic eu normal cam 5,2-5,4%, dat in gura rau de tot 6,8%.
In oras depinde de trafic, de pus in ea exact cat spune producatorul 300gk, la Agila merg la Corsa nici vorba.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR