Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsat dupa mult timp am reusit sa fac rost de intreg ansamblu de piese pentru modificarea sistemului clasic de A/C cu un climatronic. Acum incepe a doua parte grea din aceasta viziune si respectiv montajul propriu zis. Datorita faptului ca sunt un antitalent in mesterit nu am curajul de a incepe de unul singur acest proiect (fara cunostinte in domeniu si fara scheme). Am tot citit despre alti membri clubului de cum si au modificat/adaptat climatronicul in locul clasicului A/C dar din pacate nu exista un tutorial despre Omega B. Cautand prin forum am gasit mai multe tutoriale despre Astra si Vectra dar niciunul despre Omega B.
Daca cineva si-a mai facut aceasta operatiunea il rog sa contribuie cu cunostintele sale in acest proiect.
Skip ads

  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cautand prin paginile forumului am vazut ca Micky001 a realizat acest proiect dar cu ani in urma, tot la un Omega B. Astept cu nerebdare orice informatie, scheme - poze, sfaturi, ce imi poate fi de ajutor. Orice contributie de la oricine are cunostinte in domeniu poate fi utila.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cauta pe net tis2000. acolo vei avea toate schemeleelctrice de care ai nevoie. multa grija la desfacut bordul,sa nu tragi aiurea de el. atentie la ce agata. sa iti rezervi vreo 3, sau chiar patru zile pentru aceasta operatiune, tinand cont ca nu ai mai facut asta pana acum.
  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit ne am apucat de treaba! Am gasit pe cineva aici in bucuresti dispus sa ma ajute si ne am apucat de proiect. Am reusit sa desfacem bordul (fara victime) dupa 4 zile de munca. Ne am apucat de montat partea fizica a ansamblului nou dar am dat de o problema la care am avea nevoie de ajutor. Partea electrica! M-am uitat pe tis2000 dar nu am gasit nimic pentru masina mea decat pentru Omega B facelift dupa anul 2000, a mea este modelul din 1995. Orice schema, poza, sfat, ajutor in ceea ce priveste partea electrica mi-ar fi de mare ajutor!
Skip ads

  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am mai gasit info relevante si utile:
https://www.clubopel.com/vie...p=1497837#1497837
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1724622
Ma apuc de studiat si revin!
  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Asta este situatia in prezent:
Am demontat tot bordul dupa lupte seculare...
Am inlocuit "tulumba"

Ne am prins urechile la partea electrica.......

Orice ajutor / sfat , ar fi util in acest moment!
  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ii multumesc colegului micky001 pentru tot ajutorul si pentru tutorialul pe care mi l-a trimis!
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=82429
Din pacate moderatorul inca nu a modificat titlul tutorialului asa cum a solicitat colegul nostru micky001 acordand un nou titlu cat mai apropriat corect si precis in ceea ce priveste continutul acestui tutorial ce tinteste transformarea de la AC la Climatronic si nu schimbarea caloriferului cum gresit este stipulat. Din aceasta cauza nu am putut identifica rapid acel topic. Inca o data multumirii tuturor si in special colegului micky001 !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR