Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • razvan11malancus

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Imi cer scuze pentru ca deschid un topic nou dar am cautat pe forum si nu am gasit simptome similare.
Detin o Zafira B (2006), 1,9 CDTI, 120 CP, cumparata luna trecuta SH. Am remarcat saptamana trecuta dupa parcare, prezenta unor zgomote (pocnituri parca metalice, destul de slabe) sub masina. Cel putin asa cred, cu toate ca ar putea proveni de la roti. Nu am reusit sa localizez foarte bine sursa. Sunt perceptibile cam de la 1 m distanta si tin 2-3 minute. Ulterior am mai remarcat aceleasi zgomote dar au caracter intermitent si nu depind de tragerea franei de mana (le-am auzit si cu frana de mana trasa si fara frana de mana trasa).
Mai mult decat atat, de vreo 2 zile am observat ca in momentul in care fac viraje (mai mult parca pe dreapta) la viteze mici (10-30 km/h), se aude ca un fosnet, preponderent in partea dreapta fata. E diferit fata de cel auzit/perceput in momentul in care intorci rotile pe loc.
Alteori in mers simt cand conduc o lovitura sub picioare (s-a intamplat de 2-3 ori, prima oara am crezut ca a sarit o piatra).
Anterior problemelor am facut testul agrafa si am obtinut urmatoarele ECN:
007071 (sau I)
05007E
05007F
21397F
181572
213970
065070
Din ce am citit ar avea legatura cu transmisia dar nu stiu cat de grave ar fi pentru ca sincer nu cunosc notiuni de mecanica, etc. Din acest motiv si descrierea simptomelor din punctul meu de vedere ca amator.
Acum am incercat din nou testul agrafa dar nu-mi mai apare nimic. Am incercat 2 variante: A. cheia pozitie 1, apasare simultana frana si acceleratie, cheia pozitie 2 (am obtinut codurile de eroare prima data - acum nu mai apare nimic); B. apasare simultana frana si acceleratie, cheia pozitie 1, cheia pozitie 2 (fara rezultat).
Multumesc anticipat!
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pocniturile de sub masina dupa oprirea motorului sunt normale este zgomotul care il face esapamentul ;se raceste asa fac toate,si cea ce priveste erorile si ce mai auzi tu pe la roti ,mergi la un mecanic .
  • razvan11malancus

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns. E bine cand ai un raspuns din partea unor cunoscatori.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR