Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O completare la parerea mea despre Vectra C (masina din semnatura)
pe ruta Focsani- Galati si retur, sosea uda, plina de gropi si denivelari, trafic aglomerat, vreo 10 localitati intre destinatii.
Skip ads

  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Uda,uda,dar ai alergato putin:)!
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pãi a ta este 1,9 normal cã e un pic mai mic!
Și viteza medie e cu 8km/h mai micã!
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Apropo,stie cineva de ce la echiparea GTS,T-ul este galben?adica de ce nu rosu?am vazut la mai multe benzinare.
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Oryps a scris:Uda,uda,dar ai alergato putin:)!

Pe unele oportiuni i am dat pana la 120 in depasiri, pe altele , in localitati, am mers bara la bara, pe portiuni cu gropi. Daca as fi mers constant , cu 100, as fi scos consum mai bun! Twisted Evil
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Oryps a scris:Apropo,stie cineva de ce la echiparea GTS,T-ul este galben?adica de ce nu rosu?am vazut la mai multe benzinare.


GTS-ul cu "T" galben e doar la 2.0 benzina turbo.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles..dar de ce galben?rosu,negru inseamna putere..galben ce sa insemne?hepatita?!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
flower power
Skip ads

  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Va salut, ma bucur ca exista o astfel de disuctie. In momentul de fata detin un Opel Astra G 2.0 DTI (distributie pe lant) pe care in luna mai il voi "vinde" tatalui mei care renunta la batrana Dacie:). M-am tot gandit la ce masina sa imi iau dupa acest Astra si ma incanta ideea unui Vecta C, versiunea in 5 usi. Imi doresc sa fie tot diesel pana in 2000 cmc, insa nu stiu ce motorizare. Ma intereseaza sa nu mai aiba distributie pe lant, daca se poate, pentru ca imi doresc sa fie mai silentioasa la interior. Astra-ul este foarte galagios.
Mi-am pus mai multe intrebari in legatura cu Vectra C si mi-ar placea daca m-ati putea ajuta in luarea deciziei.
1. mi-as dori ca masina sa fie in primul rand una fiabila, adica motorul sa nu aiba probleme cunoscute. Ce motorizare imi recomandati? Cu consumurile cum stau?
2. la ce kilometraje ar trebuie sa ma astept avand in vedere anii de fabricatie?
3. cam care ar fi bugetul pentru o masina ok, adica nu cazan umblat peste tot?
4. ma sfatuiti sa il iau din Germania, sau sa caut ceva in Romania?
5. deasemenea mi-ar placea ca masina sa fie una confortabila, silentioasa, cu o positie potrivita la volan, cu un interior de calitate, care sa nu pacane ca la Astra. Este Vectra C o astfel de masina?

Va multumesc pentru ajutor.
O seara frumoas,
Cristi.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1. Fiabilitatea e aceeasi ca la orice opel.
E alta casa comparand cu astra h : mai spatioasa, uneori si mai dotata (depinde de ce masina nimeresti, poti gasi astea h cu incalzire in scaune, navi, clima iar vectra c poti gasi fara bc, cu ac manual, etc dar si invers), are alt tip de articulatie pe spate (brate independente). Totusi consider ca are cateva plusuri fata de astra h ( altfel nu mai existau ambele modele).
Astra g pe care o ai acum e copmparabila ca tehnologie cu vectra b (modelul anterior de vectra).
2. Daca iti iei diesel adus din germania, calculul e simplut: neamtul nu isi ia diesel sa mearga 15000 de km pe an ci minim 50.000 pe an ( pentru o naveta zilnica de exemplu). Asa ca daca gasesti vectra c din 2007 recent adusa din sau chiar si in germania cu 150.000 de km iti poti pune semne de intrebare...
3. Bugetul... nu m-am mai uitat de ceva timp la preturi pentru masini decente, insa nu te uita la masinile cu preturi de dacie... alea sigur au bube...
4. Germania, dar si acolo e cu du-te vino, poti gasi masini manarite la greu si acolo...
5. Da, vectra c e o masina inchegata destul de bine, zic ca o sa fii entuziasmat (la inceput macar).

Dar de ce vrei neaparat diesel?
Faci naveta zilnic cateva zeci de km?
Ca pentru drumuri scurte de oras eu nu recomand diesel... am diesel si merg preponderent in oras... e ok dar merge mai bine un benzinar...
  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul detaliat.

Vreau diesel pentru ca are un consum mai mic, merg acasa in alt oras, relativ des, imi place sa merg pe la munte/mare iar diferenta se simte. Inclusiv in oras se simte diferenta de consum. Eu de regula las masina 10 min sa mearga la prima cheie, sa se incalzeasca si obtin consumuri bune. La astra G am un combinat de 6.3, neresetat de aproape 2 ani, timp in care am folosit-o si in oras si la drum lung. Ce-i drept, imi place faptul ca un motor pe benzina este mult mai silentios, insa aspectele financiare sunt mai importante acum Smile

2) Sincer sa fiu, un kilometraj de peste 200.000 ma cam ingrijoreaza. Astra l-am luat la 175.000 si a fost ok, am avut carte service cu istoric (un pic de siguranta cat de cat).
4) In ceea ce priveste acest aspect, mecanicul la care merg cu astra G, se ocupa si cu adus masini, are platforma etc. Ma gandesc sa merg cu el, cand are drum si sa ma ajute.

Cu inmatricularea ce variante exista? Astra a luat-o din Germania si am inmatriculat-o fara sa platesc taxa, dand statul in judecata. Mai functioneaza acest lucru? Banuiesc ca taxa pentru un 1.9 diesel este exagerat de mare.

Si astra H este o varianta in cazul in care nu gasesc Vectra C, asa cum imi doresc.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Aspectul financiar pe care il invoci este important, dar daca nu stii , ar trebui sa stii ca, in ciuda consumului mai redus de combustibil, un motor diesel este mai scump de intretinut. Avand in vedere ca pana la Vectra C 1,9 CDTI pe care o am in prezent, am avut doar benzinare( Oltcit 1100, Dacia 1310, Dacia Solenza 1,4 mpi si Astra H 1,6i twinport) , iti pot spune ca cheltuielile anuale pentru consumabile si alte mici reparatii sunt de departe mult mai mici la benzinare, ceea ce compenseaza consumul.
Nu am vrut neaparat sa cumpar o masina diesel, ci asa s-a nimerit, iar prima impresie cand m am urcat la volanul Vectrei mele m a dat gata! Confort sporit, dotari cat cuprinde, performante sporite, aspect exterior, tinuta de drum, stabilitate, totul la superior fata de celelalte. DAR, confortul intotdeauna costa.... Conduc peste 80% urban (exceptand sezonul estival care tine maxim trei luni), fapt nerecomandat pentru un motor diesel. Avantajul meu este ca am dpf off, catalizator off, blind EGR, deci nu mai are ce se infunda la masina, dar motorul tot greu se incalzeste, mai ales iarna, iar consumul este dublu pana motorul atinge temperatura normala de lucru. Adica numai bine pana ce ai ajuns la destinatie! Crying or Very sad
Probabil in locul tau as opta pentru o Vectra c benzina Wink
Skip ads

  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu pot sa zic ca ies foarte mult in oras pe distante scurte. Ma uit pe wikipedia si vad ca sunt 2 motorizari de pana in 2 litri: 1.9 CDTI si 2.0 DTI. Dintre cele doua care ar fi de recomandat? Ce coduri de motoare au probleme?

Merita sa merg intr-un oras mai la granita unde se aduc masini mai multe?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Motorul de 2.0 are cod motor y20dth si este euro 3, distributie pe lant, cutie de viteze in 5 trepte. Este exact motorul de pe astra g cu cateva mici modificari...

La 1.9 sunt 2 motorizari oarecum diferite, ambele euro 4, distributie pe curea, cutie de viteze cu 6 trepte, volanta cu masa dubla, common rail, etc. Diferentele:
Z19DT, 120 cp, 8 valve, motorul e mai simplut dar putin mai lenes.
Z19DTH, 150 cp, 16 valve, e mai complex, mai sprinten, are o problema arhicunoscuta cu tija swirl.

Legat de locatia cumpararii...
Sincer eu am luat masina din ploiesti, de la proprietar. Masina era si inca e ok dupa ~65000 km de cand e la mine, cu probleme minore...
Sunt multumit de ea.
Insa urmatoarea masina nu va mai fi diesel.
Eu merg foarte mult in oras, se chinuie in oras diesel-ul, se incalzeste foarte greu, si dupa ce se incalzeste ai ajuns la destinatie...
La consum ce castigi bagi in turbine, comsumabile, injectoare, volante, etc...
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Motorul 2dti la Vectra c este acelasi pe care il ai pe Astra G...deci ii cunosti caracteristicile.
Motorul 1,9cdti echipeaza Asta H sau Vectra C, este de generatie mai noua, provenienta Fiat, preluat apoi de Saab, Opel, Alfa Romeo etc... Confera performante superioare la un consum cam la fel cu 2DTI, dar per ansamblu sunt mai sensibile , din cauza adaugarii de catre constructori a unor sisteme de reducere a noxelor si de protectie a mediului, care se infunda in mare parte din cauza motorinei proaste din Romania si a mersului urban subturat...
Intre aceste motoare diesel as alege tot unul 1,9 CDTI cu 150 cp....dar neaparat fara DPF!
Mai multe detalii gasesti pe forum folosind functia de cautare!
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
...referitor la problemele legate de tija swirl exista mai multe solutii ieftine de rezolvare prezentate aici https://www.clubopel.com/vie...39&highlight=
...dupa care satisfactie maxima!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ia-ti benzinar. Si daca vrei sa faci economie la comustibil pune-i gaz. O sa fie mai lenes, dar o sa mergi economic, mai economic decat pe diesel. Investitia in gaz ti-o recuperezi in 15 mii km, iar pe urma mergi la jumatate de pret. Eu cu 115 lei merg cam 500 km. Dieselul e mai greu de intretinut. Mult succes in a alege o masina buna.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Urmatoarea masina as dori sa fie pe benzina Opel Insignia 1,6 Turbo 180 cp, SAU 2.0 Turbo 220 CP, care in ciuda consumului maricel , s-ar potrivi mult mai bine cerintelor si stilului meu de condus.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
j0cher90 cauta-l pe cyberbob aici pe forum. Stiu ca vroia sa isi vanda masina, 1.9-150 cai GTS.
  • evelyn

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
o vand eu pe a mea, an 2007 , taxa nerecuperata, 1.9, 120cp
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR