Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La denivelari ( "valuri") se aude ca o bataie putin infundata pe stanga . . . N-am reusit sa gasesc ce e ;tot ce am vazut este ca acel fier imbracat cu cauciuc de sub piulita amortizorului atinge, cand amortizorul functioneaza ,de oala lui . . . Ma gandesc ca de acolo s-ar trage . Aveti vreo idee de unde ar fi ? sub oala o avea acelasi sistem cu cauciuc ?
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca am inteles bine din descrierea ta, problema pare a fi de la flansa amortizor. Schimba flansele cu tot cu rulmenti, in cazul asta (e mai bine sa le schimbi si pe satnga si pe dreapta, chiar daca ai probleme numai pe una dintre parti). Wink
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Asa credeam si eu , ca de acolo provine zgomotul . Nu eram sigur ca aceea este flansa . Rulmentii sunt in flanse? sub oala aceea mai are vreo flansa ceva?

Ar mai fi un zgomot cand plec de pe loc si cand pun imediat piciorul de pe ambreiaj ( la mers in coloana se vede cel mai bine pentru ca acolo misti cate putin masina) . Se aude ca o pocnitura ca si cum ar trece un "fier" de un nit ( sau aft de sudura ) . Ar fi de la tampon/ tampoanele de la motor dupa mine .
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La mine se aude un zgomot in usa din spate stanga ( aceea pe care nu o am pentru ca e in 2 usi ) . Aveti idee ce ar fi ? N-as vrea sa demontez degeaba acel plastic . . . Se aude ca si cum ar lovi centura de plasticul acela , ceva asemanator ;doar ca centura e trasa peste mine iar cea din spate e prinsa . Nu e usa , asta stiu sigur .
Skip ads

  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa lovesti cu pumnul usor in plasticele din spate si verifici de unde este generat zgomotul.
Fara a demonta nu cred ca scapi, si daca tot demontezi poti verifica si alte elemente care pot starni greieri in timp.
  • alexandru44

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
va salut am un scartait la volan la viteza mica cand virez stanga sau dreapta, se intamla si cand virez de volan in stationare opel corsa c 2001 z12xe. multumesc! ceva solutii daca se poate!
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa verifici bucsele de pe coloana de directie.
  • alexandru44

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am fost la mecanic si mi-a spus ca ...ar putea fi rulmenti de presiune de la amortizoare....oare asa sa fie?
multumesc pt. raspuns am sa verific si bucsile!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Te referi la rulmentii de pe flanse, nu? Rulment de presiune ai la cutia de viteze.
  • alexandru44

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
DA rulmentii de pe flanse,
asa mi s-a spus!
  • alexandru44

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
tot scartaitul venea de la un arc rupt pe fata stanga...am vazut numai , cand am dat jos amortizorul. problema rezolvata am schimbat amortizoarele ,bucsi ,arcuri pe amandoua partile!
  • kitdirectie

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am facut un post nou cu imagini de pe youtube cu reconditionarea, vezi la tutoriale https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=100856
Skip ads

  • davay

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut. La o corsa b din 1999 de la ce se poate auzi zgomotul asta? Se aude in zona rotii dreapta spate.

http://kiwi6.com/file/7e87e5ix2b
  • Ajajaj

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
dany3l a scris:Nu e d la surubul ala pocnitul la coloana d directie... am incercat sa l strang azi dimineata si era strans la maxim...in plus la mine se aude pocnitul ala sus...dupa volan cu vreo 30 cm cam asa..ma gandesc k mai este o incheietura p acolo..poate stie careva sa nu ma apuc sa desfac bordu p acolo degeaba...iar cat despre zgomotul din stanga fata..nu e d la portiera...se aude jos..sub podul pedalier chiar putin spre zona mediana..nuj.. o fi cremalierele...ideea e k 2 meseriasi pana acu nu au stiut ce sa mi spuna..sa caut o caseta noua oare?..m am saturat sa tot schimb asa k zice unu altu..incerc sa vad poate are cineva o idee concreta pana sa fac urmatoare miscare...sunt dispus la idei....
Multam anticipat Smile


poate sa fie de la crucea cardanica care are 2 prinderi una la pedalier si una sus la 30 cm de volan
  • sorinilie

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
cine imi poate spune unde gasesc acest kit de reparatie caseta de directie la opel corsa c 2002.?
am intrebat la toate magazinele de piese auto din ploiesti si au spus ca nu aduc asa ceva pentru ca numai cei ce reconditioneaza casete de directie pot face rost.
astept raspunsul dumneavoastra.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cauta in discutie codul si te duci la ei cu el, la sfarsit le spui ca sunt cu pluta !
  • Razvan U22

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut.detin un opel corsa d 1.3 cdti 2007 115000 km
am urmatoarea problema:
-pe drum pietruit sau cu piatra cubica,se aude zgomot in volan,un zgomot ca de bile pe o suprafata metalica
Am fost la toate testele posibile,caseta verificata,mecanica verificata,inclusiv demontat volanul si nimic.Am verificat amortizoarele,flansele si rulmentii,pana si etrierii.degeaba.Cei de la opel si-au dat cu parerea ca ar fi acel rulment de la coloana de directie,dar in urma demontarii volanului el vizual se prezinta ok.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La fel am si eu de vreun an doi un zgomot metalic in volan, sub volan in zona eps-ului. Se aude la vibratii si la miscarea rapida ca un soc a volanului stanga dreapta.... aveti ideea ce ar putea fi ?
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la subiect: sunt ceva probleme la bucsele de la etrier daca le pot spune asa http://workshop-manuals.com...lled_mass_damper/
si posibil la ghidajul cablului franei de mana la etrier http://workshop-manuals.com..._frequency_noise/

  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sa mai dezgrop putin subiectul, avand in vedere ca vine primavara si e timpul recoltei la noile gropi din asfalt.

Am un trancanit in zona stanga fata, de fapt pare mai mult a "ceva" ce intra in rezonanta cand merg pe un drum cu denivelari mici si dese.
In acelasi timp, am sesizat vibratie la franare, doar de la viteze de peste 120-130km/h.

Discurile si placutele sunt schimbate de vreo 3 luni de mine, cu toata atentia si curatarea de rigoare, asa ca tind sa le exclud din ecuatia, la fel si bieletele atiruliu, schimbate la aceeasi interventie.
Imi amintesc ca bieleta de directie de pe stanga nu avea joc (la mana), insa se misca destul de liber in articulatie, daca o ridicai si-i dadeai drumul, se lasa foarte usor in jos.

Banuiesc ca ar putea fi inceput de sfarsit al casetei de directie, insa voiam sa intreb - bieleta de directie nu ar trebui sa se miste...greoi din articulatie? Ma gandesc ca poate s-a tot uzat, insa e culmea ca nu am joc la roata stanga/dreapta...

La partea cu vibratiile la franare - poate fi din etrieri? (forta inegal distribuita, sau altceva de genul asta)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR