Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, am o Zafira B 1.9cdti 88kw, 2007, 210.000 km si am o problema care se manifesta din cand in cand... la un drum de ~ 150 de km poate sa faca o data sau de multe ori, nu este constant. Problema se manifesta astfel, in plaja de turatii 1800-2200 in accelerare se simte un... gol, o intrerupere... mentionez ca nu am nici o eroare activa .. are cineva vreo idee ? Multumesc anticipat.
Skip ads

  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Valva Egr agata...trebuie curatata
  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Egr-ul este nou iar problema in cauza se manifesta si cu cel vechi. Multumesc pentru parere, altcineva ?
  • 13 ZAF

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
la mine pe la 2000 de ture dadea in bot (dupa ce am schimbat si am curatat o gramada de piese si tot asa mergea)problema a fost calculatorul trebuia resoftat nu mai tinea egr -ul deschis in anumite ture . Dupa un an de chin am rezolvato ,poate ai si tu noroc.
Skip ads

  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
la mine nu da in nas, e doar un ..."hop" care se simte si nu mereu .... oricum mersi frumos pentru postare.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La mine apare o simptoma asemanatoare (de obicei cand schimb de la a II-a la a III-a tot intre 1800 - 2200 rot) in momentul incare alimentez cu motorina de calitate indoielnica. Asta dupa vreo 2 ani de verificari. E posibil sa fie si una dintre simptomele afirmate de colegii anteriori. Incearca sa alimentezi cu o motorina mai de calitate si vezi ce efect are.
  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Rompetrol, Petrom doar motorina extra... cea mai scumpa....
  • alexys83

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema la Zafira mea 1.7 2008: In viteza a doua, imi accelereaza singura, ca si cum I-as da eu suturi. Am pus-o si pe pilot automat, deci era viteza constanta si tot mi-a facut. Am scos-o pe E85 la turatii de 3000 - 3500 si si-a revenit. Acum vad ca imi face iar, dar nu mereu. Tot in viteza a 2-a. Pun motorina de la Petrom si OMV. Inainte sa o scot pe E85, recunosc ca am mai mers cu ea pe rosu, dar m-am lecuit. Aveti idee ce se intampla? Cam 2-3 saptamani nu a mai facut probleme dupa ce am plimbat-o turata pe E85.
De precizat ca merg zilnic in Bucuresti pe ruta destul de aglomerata, cam 15km dus-intors.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
probabil motoru incepe procesu de regenerare DPF,si de aici si accelerarea(cand incepe regenerarea creste si turatia motorului)
  • alexys83

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nicunicu - ce inseamna regenerare DPF? e grav? e normal? cum aflu daca despre asta e vba? ce tre sa fac?
  • alexys83

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
13 ZAF a scris:la mine pe la 2000 de ture dadea in bot (dupa ce am schimbat si am curatat o gramada de piese si tot asa mergea)problema a fost calculatorul trebuia resoftat nu mai tinea egr -ul deschis in anumite ture . Dupa un an de chin am rezolvato ,poate ai si tu noroc.


Salut. Ce inseamna ca "dadea in bot"? Cumva senzatia aceea cand accelereaza singura? Eu patesc in viteza a doua.
  • dobo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Am aceeasi intrerupere fix la turatia de 2.000, mai ales pe drumuri lungi, autostrazi.Zafira B 1.9cdti 88kw, 2005. EGR-ul a fost inlocuit.
Skip ads

  • jstme4692

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi de suferinta!
Am o pacoste de zafira 2006 1.9 dtl, care din cand in cand se limiteaza la 2200 de ture, dupa ce mergi 5-10 km asa cu ea, motorul se comporta ca un aspirat( nu intra turbo).....am fost pe la mecanici, au zis ca e egr-ul, l-am schimbat si degeaba...are cineva vre-o idee?
  • p4n73r0n

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2014

  • Mesaj Privat
A rezolvat pana la urma cineva problema asta? ca din 2011 liniste...am aceeasi problema. am schimbat egr. resoftarea aceea se face cumva la OPEL sau...?/ cam pe unde?
  • neamtu catalin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutare.Am si eu aceeasi problema pe la 1800 -2000 de ture cind o accelerez mai brusc se accelereaza cu intreruperi si dupa aia trage normal asta se intimpla cel mai des in viteza 2 si 3. Stie cineva despre ce e vb? Egr-ul l-am curatat si nu am nici o eroare. Multumesc.
  • cati28

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Problema vine din softul egr-lui.Incearca o resoftare la reprezentanta sau pune la egr o tabla cu 3 gauri de 6 mm.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR