Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat si upgrade-ul asta, confirm montaj ESP/TC Bosch 8.0 la Corsa C Z14XE 2002.
Skip ads

  • serba

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutari, vreau sa va cer si eu ajutorul cu o problema legata de un Opel Corsa B din 2000, benzina, 1,2L, 16V

De cateva luni, la viraje mici cu viteza foarte redusa (de exemplu la parcare), imi intra ABS-ul. Croncanea de cateva ori, imi dadea cateva tresariri si in pedala de frana, dar nimic foarte deranjant.
Saptamana trecuta, s-a spart rulmentul pe spate-dreapta. Am dus-o la un service, a schimbat mecanicul rulmentul, si dupa ce am luat masina de acolo, ABS-ul a inceput sa intre la fiecare (absolut fiecare) frana pusa la viteza mica. De exemplu, mergand in coloana, bara la bara la semafor, suprafata uscata, intra ABS-ul. De asemenea, in unele cazuri, si la secunde bune dupa eliberarea pedalei de frana (cand plecam de la un semafor), tot mai auzeam cate un mic croncanit de la ABS.
I-am scos siguranta de ABS ca sa pot sa circul in conditii cat de cat normale. In fine, am ajuns dupa cateva zile din nou la service, unde au verificat oamenii senzorii pe fiecare roata, i-au curatat. Toti sunt functionali, toti sunt curati, dar ABS-ul se comporta in continuare la fel (se activeaza la fiecare frana pusa la viteza mica).

Evident, nu am mai lasat-o la service-ul acela si am sa caut vreun alt mecanic priceput, dar mi-ar fi de mare ajutor un sfat de la cineva care stie ce poate fi cauza la chestia asta...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Greu de spus ceva daca nu vezi valori in timp real de la fiecare roata. Cauciucurile sunt aceeasi dimensiune banui.
  • serba

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Da... cauciucurile sunt toate la fel, uzura mai mica de un an pe ele. Ma gandeam sa incerc sa deconectez cate un senzor pe rand, dar mi-e teama ca masina ar deveni foarte nesigura in acest caz. Sau i-as putea produce o dauna permanenta masinii.
Skip ads

  • DariuS.

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut si bine v-am gasit ,acesta fiind primul meu post pe acest forum!

Am cumparat recent un Opel Corsa B din 1998 si nu are ABS.
As dori sa-i achizitionez si sa-i montez sistemul ABS ,dar nu stiu daca acest lucru este rentabil si practic pana la urma urmei.
Cat m-ar costa si cat de mult este de munca?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@liciu2004 a facut asta la o Corsa C. In postul lui ai sa gasesti detalii despre ce trebuie. Cat despre preturi te poti duce la dezmembrari cu lista in mana....
Parerea personala e ca nu prea e rentabil....
  • OTYY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Le multumesc celor care vor posta in acest topic pt. a ma ajuta. Am si eu o problema nerezolvata de 6 luni de zile si ma tot chinui sa-i dau de cap. Corsa C 1.2- Z12XEP pe care o conduce zilnic sotia (eu doar o repar Very Happy). Problema mea a mai fost discutata si nu-i gasesc inca rezolvarea. Singura problema este ca la viteze mici la franare ( 5-10 kM/h) intra ABS cu asfaltul uscat, fara sa se aprinda nimic in bord. Frana funcioneaza corect la viteze mari cand calc frana brusc(intra abs). Asa ca am pus testerul (op com din dotare) si nu am gasit nici o eroare .In mers cu testerul roata st. fata i-mi arata din cand in cand fara sa franez Activ-Inactiv (celelalte roti fiind Inactive).Stiu ca pe senzorul ABS stanga fata citeste vitezala la calculatorsi este ok pe bord.
- Am curatat toti senzorii ABS inclusiv inelul dintat si distanta senzor inel de pe planetara .
- Curatat inelul magnetic cu senzorii la butuc (inlocuit saboti+pistonasul de frana).
- Discurile de frana si placutele sunt verificate, sunt ok.
- Am aerist si schimbat tot lichidul de frana.
- Am schimbat senzorul ABS stg. fata cu unul nou, cel de pe dr. fata masurat are 1,3kohm
-Curatat toate mufele de la senzori+mufa calc. ABS cu spray contacte.
- Schimbat cauciucuri noi de iarna.
Problema persista indiferent de ce ia-si mai face .
O parere nu mi-ar strica. Multumesc!
  • vitriol74

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
o itrebare pentru initiati... atunci cand anulezi ABS -ul la opel corsa nu mai indica vitezometrul... nici eps , indiferent daca ai siguranta arsa sau mufa de la abs scoasa. cum functioneaza vitezometrul si care este legatura cu abs? prin abs doar se alimenteaza sau senzorul vitezometrului este chiar abs? intreb fiindca nu mai ai indicatorul de la vitezometru si directia se intareste... in cazut unui senzor stricat pe drum nu poti merge pana la reparat in conditii bune, adica sa anulezi numai abs , sa ramai cu frana clasica , dar sa ai vitezometru si bineinteles servodirectie... multumesc!
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu se poate ce vrei tu.

Senzor abs stanga fata - procesare semnal in ecu abs - semnal iesire PWM catre toate modulele masinii care au nevoie de semnal viteza.

Trage tu concluzii cand e ABS dus in linia asta.
  • vitriol74

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc!
  • OTYY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Multumesc tuturor pentru ajutor!
  • yoshi

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@OTYY: Cum ai rezolvat problema? Niste detalii ceva... Merci.
Skip ads

  • OTYY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Dupa multa munca si cautare am ajuns la schimbarea capul de planetara stanga ca inelul ABS care era crapat si senzorul ABS citea eronat.
  • CMirita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salutare...am un opel corsa c din 2002,pe care am cumparato de cateva zile si problema care este ca atunci cand apas pedala de acceleratie,i.mi arata turatiile la bord in schimb se accelereaza mai greu,trebuie sa apas mai mult pedala ca este"un punct mort" si mai ramane putin turata atunci cand schimb cate odata in treapta mai mare.Va multumesc!
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Curatati clapeta de acceleratie
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Seamana a ambreiaj care patineaza
Incearca sa urci o bordura de pe loc cu masina....daca nu reusesti este ambreiajul.....
.....sau incearca sa pleci cu a 3-a de pe loc...daca reusesti e clar ambreiajul.
  • SZaharescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o problema la sistemul ABS. Am un Opel Corsa D, de ceva timp mi se aprinde martorul Abs. Am cautat erori si am gasit ca si eroare senzor de rotatie roata stanga fata. L-am schimbat, am schimbat si rulmentul. Dupa trei saptamani a inceput din nou. Aceeasi eroare. Se aprinde martor ABS si check engine. Pe check engine imi apare C1221. Stie cineva ce poate fi? Am facut schimbarile la service.
  • Ramona_n

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am un Opel Corsa D 1.3 cdti 2007 si am o problema cu ABS’ul. De 3 saptamani intra ABS din secunda 1 cum apas pedala de frâna, in momentul cand intra abs’ul spatele mașinii trage spre stanga ( mi s-a intamplat sa se întãreascã si pedala de frâna) Spun uneori pt ca intr-o zi, in decurs de 4 ore de condus imi intra cam de 8 ori, urmatoarea zi, aceleasi ore de mers cu ea, de 2 ori, iar in urmatoarea zi, nu-mi face probleme, dupa care urmatoarea zi incepe iar. Am observat ca problema incepe dupa ce o rulez cam o ora jumãtate. Nu apare niciun martor in bord, a fost pusa de 3 ori pe tester si nu da nicio eroare. A fost verificatã in mers, totul ok. Cauciucuri noi, discuri + placute noi, schimbate in mai. Rulmenți + senzori schimbati in februarie. Cei de la service mi-au zis sa merg cu ea asa pana crapã sau da o eroare. Problema este ca eu muncesc cu ea si nu este deloc confortabil+stresul ca nu cumva sa fac un accident. Daca s-a mai confruntat cineva cu asa problema va rog sa-mi spuneti cum ati rezolvat-o. Multumesc
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Recunosc ca nu mi-am format o parere ecacta despre ceea ce se intampla.
Dar, speculatii logice, pot face. Mie mi se pare ca ar fi o problema;
- ori de blocare a franei pe roata stanga spate si cu toate incercarile sistemului ABS, de a rezolva problema, clar ca nu are cum sa reuseasca;
- ori o problema pe partea de ESP, care "vede" o problema (reala sau una raportata eronat) si el (sistemul ESP) incearca sa isi faca treaba, adica sa te mentina pe directia in care este indreptat volanul.

As avea cateva intrebari spre lamurire.
Ce intelegi sau ce vrei sa spui prin "intra ABS din secunda 1 cum apas pedala de frâna"? Exact ce anume se intampla sau la ce spui tu ca "intra ABS"?
Cum iese din starea respectiva, prin simpla ridicare a piciorului de pe frana sau ... ?
In ce imprejurari se intampla? (viteza, viraj, panta sau rampa)
Au fost facute reparatii recente, indiferent de motiv si element?

Pana la primirea raspunsurilor, in locul tau, as incerca sa stabilesc exact imprejurarile in care se intampla acea manifestare, pentru a le putea reproduce in prezenta unui mecanic / persoana priceputa.
La fel, ar fi interesant de scoz din functie sistemul ABS/ESP, pentru a observa comportamentul masinii in lipsa acestora (scos mufa ABS, scos siguranta ABS ... etc.)

Bafta!
  • Ramona_n

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Referitor la “secunda 1”, cum calc pedala intra direct ABS, zgomot specific, trepidații in pedala, isi revine imediat ce ma pun iar in miscare. Abs’u intra la viteza de 10, 40, 60 km/h, si cu scârțâit de roti uneori. Mai mult de 60 km nu i-am mai dat. Face asa doar la drum drept. In viraje, rampa sau panta, nu. Ca si reparații, schimbat furtun intercooler (se spãrsese). De atunci a inceput sa faca abs’ul asa. Dimineata o sa merg la alt service cu ea, s-o mai verifice un mecanic. Multumesc pt raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR