Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Poti pune si de tractor nu are treaba.
Stiu de acum 4 ani cand aveam suspensia jos maxim si table...fix pix, saream in ea de zici ca eram la circ:))
Sunt multe criterii la mijloc sa ai comfort..
De exemplu este mai comfortabila de 100000 ori suspensie stock cu 185 35 17 decat suspensie sport reglabila cu 195 65 15:)
Skip ads

  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Stati eu vorbeam de liniile de tramvai, adica cumva ceva minor care doar se simt datorita gumelor..nu ma refera la imperfectiuni gen gropi sau denivelari mari la care intra in actiune mai mult suspensia.
De exemplu la land cruiser nici nu le simt dar gropile le simt rau datorita greutatii masinii chiar daca are suspensii de SUV
Deci o suspensie sport cu gume de 55 nu se va simti la fel ca cea cu gume de 35 garantat ! Ca sa nu mai zic si diferentele cu gumele de iarna care sunt si mai moi
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
E diferenta pentru ca preiau si gumele o parte din soc.
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
yap exact
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut o emisiune auto, testat noul Passat si Insignia facelift. Baietii erau incantati la Passat de calitatea materialelor care erau premium, iar la Insignia comfortul si consumul (calitatea materialelor lasand un pic de dorit), 11k km cu o viteza medie de 37 km/h (ziceau ei, 80% oras), consum de 7.5%.

Deci cei de la Opel, cu noul model Insignia, trebuie sa ridice calitatea materialelor........asta daca si pot, ramane de vazut.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Odata cu cresterea calitatii or sa creasca si pretul!
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Ce motoare au fost prezentate? M-as mira sa aibe Insignia consum mai mic ca passat sau sa fie vreo diferenta notabila
Daca vrei o masina cu aspect estetic mai sportiv gen Insignia, mai degraba Mazda 6 FL
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
La Passat era motorul de 240cp, iar la Insignia cel de 160 cp (cel putin asa tin minte). Ei nu au facut o comparatie strict intre ele, ci au testat ambele masini si impresia generala a fost aia de mai sus, Passat mai premium si agila (bine, si motorul de 240cp cu DSG), iar Insignia comfortabila si destul de economa pentru o masina din clasa ei, dar mai slaba la materialele folosite, mult plastic.
Skip ads

  • raculea

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Prea multe postari despre aspect (asta are zero importanta , chestie de gust ) , si prea putine postari legate de fiabilitate , cost piese , revizii , probleme uzuale la fiecare dintre cele doua etc . Mai intervin si postari OFF TOPIC pe sistemul "ia-ti mazda 6 , ia-ti moskvich " . Astept cu interes postari relevante , concrete , la subiect nu "Tatal meu il bate pe tatal tau , Mama mea e mai buna decat mama ta "
  • raculea

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Pe passat b8 am lucrat ca sofer personal , au fost zile cand faceam si 900 km pe zi (despre Insignia nu pot sa-mi dau cu parerea caci nu am condus-o ). Cand m-am urcat la volan prima oara am zis ca mi-a pus Dumnezeu mana-n cap . Masina avea aproape 300.000 km , si din ce mi-a zis un coleg nu a schimbat nimic la ea exceptand binenteles consumabilele , a fost alergata crunt pe toate categoriile de drumuri (drumuri de tara , padure , asfalt ) si eu nu i-am gasit niciun cusur , nu batea , nu troncanea , schimbul de ulei la vazut din an in paste , cat despre revizii la reprezentanta nici nu se punea problema . (deh patronul nu are bani , plangea ) . Mint , un rulment la roata fata a fost schimbat (din cate imi aduc aminte undeva la 1000 ron a costat cu tot cu manopera ) . Am testat si ABS ul cand un nene avand STOP nu s-a sinchisit macar sa reduca viteza , buna si franarea :)eficienta si totodata lina .Citind atatea topicuri despre problemele masinilor din ultimii ani mi-am zis ca nu e adevarat . Solida masina , inchegata , confort in scaun foarte bun (am dormit mai bine in ea decat in patul de acasa Smile) ) , stabila . Gropile , denivelarile le amortizeaza foarte bine , efectiv te rupe de lumea exterioara , asta a fost impresia mea . Sper sa am ocazia sa conduc si o insignia .


Ultima modificare facuta de raculea la Joi 09 Apr, 2015 9:56 pm
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
B8 cu 300.000 km? Esti sigur?
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Passat B8 care e aparut de 4-5 luni cu 300.000km?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
De Insignia spune ca are 300000 km...
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Citeste prima propozitie si o sa iti dai seama ca de B8 vorbeste.
"Pe passat b8 am lucrat ca sofer personal , au fost zile cand faceam si 900 km pe zi (despre Insignia nu pot sa-mi dau cu parerea caci nu am condus-o ). "
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Scuzați-mã, dacã este așa este a doua mașinã de care aud ca are km multi în timp asa de scurt.Mai cunosc un caz,care într-un an a efectuat 700.000km,avea 8 șoferi pe ea...,ghinionul celor ce au vândut-o,avea garanție fãrã limitã de km...
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
[quote="borsy"]Am vazut o emisiune auto, testat noul Passat si Insignia facelift. Baietii erau incantati la Passat de calitatea materialelor care erau premium, ]

da si nu. Eu am fost la SAB la inceputl lui aprilie, si am mai vazut un Passat, dar nu era cu dotari full. Arata chiar saracacios, cu plastice ieftin pe interior, cu tapiterie mai proasta decat la Octavia mea. Nici vorba de premium.
Volkswagen ofera clasa la modelele cu dotari de top (gen Elegance) nu la cele de baza (gen nivelul de dotari style).
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu contest, zic ce am vazut in emisiunea respectiva..........
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
la acelasi model, de multe ori , intre echiparea standard si cea full options, diferenta este de pana la 10.000 euro, adica pret de inca o masina...
pentru a fi relevante, comparatiile intre marci auto ar trebui facute la modele din aceeasi clasa si avand acelasi nivel de echipare
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Azi am avut placerea sau neplacerea sa ma urc intr-un passat 2011 - 2.0 asemenea cu insignia mea.2011... Trec direct la finalul povestii si ma felicit ca nu am ales passat atunci cand am cumparat insignia !
Passatul este mult mai ingust ca spatiu masurat de la usa stanga la usa dreapta, bordul vine peste sofer apasator spre deosebire de insignia unde bordul creeaza o stare de confort prin dimensiunile lui foarte mari si distanta mare pana la baza parbrizului. La inaltimea mea de 1.81 passatul are un plafon mai coborat, atingeam cu parul plafonul ! Scaunele din passat net inferioare Insigniei.

Data viitoare am sa-l iau si la un test on road.....oricum nu ma astept la minuni...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Corect, ai dreptate, insa din pacate pentru Insignia, locul pentru pasagerii din spate lasa mult de dorit.... Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR