Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa ma duc pe 29 sa o depun faza e ca ni.am spus ca e trimis spre aprobare nu ca e aprobat...
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intelegeti ca nu trebuie sa existe SPUS in relatia cu asiguratorii , ci SCRIS . Incearca sa fortezi nota un pic !
  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Eu incerc partea nasoala e ca sunt sarbatorile astea si nu prea am ce sa fac.. sper sa rezolv ceva pe 29 decembrie.
  • s_valentin18

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Opel Zafira A data primei inmatriculari 05-12-2000, clasa elegance, motor de 2000 diesel ,are in jur de 240000 km.Pe data de 20-12-2014 am fost lovit in lateral de un soferas cu un Ford,am facut amiabilul, [are asigurare la Astra],inspectorul mi-a zis ca este dauna totala ,la fel mi-au spus si la service,mi-a facut pozele la ea.l-am intrebat cam la cat sa ma astept la valoare despagubire si mi-a zis ca pe la 1700 euro,mi se pare mica,ma incadrez cu calculul pe anul asta sau ma baga pe 2015 cu noua schema de calcul.Multumesc anticipat. http://imageshack.com/a/img673/3870/IO6sbx.jpg
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De la 1 ianuarie intra in vigoare noul Ordin ASF . Dauna totala nu se mai calculeaza in functie de pretul de nou si de grad de uzura , totul este in functie de valoarea de pe piata . E o ceata totala , pentru ca sunt multe neclaritati in noua legislatie, o harababura totala . In loc sa se simplifice si sa se imbunatateasca lucrurile ei le-au complicat rau si au introdus si multe prevederi idioate .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,455
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt curios cum ar calcula ei valoarea de piata la masina mea. H de 10 ani, cu gaz, xenon, AFL si IDS+?
Cine stie, in final poate m-ar avantaja calculul... Wink
  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Daca masina nu are tot ce ai mentionat din fabrica ii cam doare.n tenesi pe ei...si eu am avut o gramada pe ea xenon, navigatie etc doar ca erau puse de mine, ei au luat dupa model si nu avea de fabrica asa ca...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,455
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
a mea le are din fabrica
Si cu toate astea, valoarea conform regulilor vechi (nou+depreciere) a iesit ~5000 EUR (cf estimari in vederea CASCO, asta toamna)
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Partea nasoala e ca nu se mai iau in calcul banii investiti recent in reparatii si intretinere. Poate ai bagat 1000 de euro recent intr-o masina de 2000 pe piata . Ai pierdut din start daca nu alegi calea instantei. Parerea mea este ca se vor inmulti cazurile in care pagubitii actioneaza in judecata asiguratorii.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am marea rugaminte pentru administratorii acestui forum sa nu mai permita reclama mincinoasa a siteurilor de RCA ! Potrivit legii PRETUL LA RCA este acelasi la toti intermediarii. NU mai exista discounturi sau reduceri, deci nu mai exista cel mai bun pret ! Asta e legea, buna, rea trebuie sa o respectam !
Ca e Emag, Rca ieftin , Rca pedia etc, acestea au acum acelasi pret cu cel pe care vi-l ofera si un agent de asigurari.
Avand in vedere conditiile date recomand colegilor sa incheie asigurarile RCA ori direct la asiguratorul ales ori la un broker profesionist care sa ii si lamureasca eventualele intrebari legate de RCA-uri si eventual sa ii ofere si suport in caz de dauna.
Asigurarile sunt produse complexe , nu sunt televizoare sau telefoane care sa poata fi achizitionate fara probleme de pe siteurile online .

Fac aceste precizari pentru ca am obosit raspunzand intrebarilor stupide pe care le primesc pe siteul meu de consultanta . Intrebari de genul mi-a luat foc masina cum trebuie sa deschid dosarul de dauna pe RCA ? Am gasit masina vandalizata de ce a ras inspectorul de daune de mine ? (PS se cereau despagubiri in baza RCA-ului) si multe astfel de chestii care ar fi fost lamurite daca respectivii aveau contact direct omul din asigurari care sa ii reprezinte interesele sau atunci cand incheiau asigurarea aveau si posibilitatea sa puna cateva intrebari celui care i-a incheiat polita !
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca aceste intrebari iti sunt puse tot din cauza firmelor de asigurari care au un numar foarte mare de angajati care la rindul lor au ,,alti agenti,, care le fac treaba si tot asa ...lantul slabiciunilor.Eu cred ca ar trebui redus drastic numarul ,,agentilor,, care habar nu au ce fac si nu stiu sa explice in schimb stiu sa ia repede banii,sa completeze un formular si apoi sa-si ia la 30 de zile comisionul!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si asta este adevarat , sunt multi agenti, mai ales cei care lucreaza in sistem MLM , fac cateva asigurari pe luna doar pentru a-si mai suplimenta veniturile. Majoritatea au foarte putine cunostinte in domeniu sau mint clientii pentru a-si lua comisionul .
Oricum , cu noua legislatie se va mai cerne si breasla agentilor de intermediere asigurari .
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aveti mare grija pe mana cui lasati masinile in vederea deschiderii dosarelor de dauna, in special pe Casco ! Vine omul de la service sa iti ia masina de ex pentru o bara si un far dar pana la asigurator ii mai trage o dauna , doua, posibil un mic vandalism si deschide dosar si pentru acelea . Apoi ti se lauda ca a facut o polisare sau o uniformizare asta asa ca esti clientul lui si te respecta. La reinnoirea politei sa nu te mire ca asiguratorul iti majoreaza prima cu vreo 50 % sau chiar refuza sa te mai asigure.
Deci , ma repet, mare atentie !
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru sunt din ce in ce mai multe probleme ,hai sa va prezint cum a stat treaba cu ultimul dosar RCA pe Astra !

11.03. data accidentului --PV Politie
23.03 data constatarii (bara fata revopsit, bandou stg revopsit, aripa stg, fata revopsit )-BMW E46
26.03 oferta primita de la Astra 573 lei in regie proprie -REFUZATA
02.04 reparatie de calitate efectuata in service autorizat---partener AmDauna , fara conventie de colaborare cu Astra
02.04 factura de 1770 lei PLATITA de pagubit
02.04 depus cerere de despagubire
17.04 reclamatie la ASF
23.04 PLATA IN CONT suma integrala
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am plangerea la ASF din 14.04 si nu am un raspuns nici de la ASF nici de la Astra dar si suma e de 9 ori mai mare.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai platit tu reparatia ?
ASF-ul are termen de raspuns de 30 de zile .
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Azi dimineata am fost lovit in bara spate. Facut amiabila, RCA-ul vinovatului la Allianz. Sunat/preavizat, ramane sa merg saptamana viitoare la constatare.
Intrebare: exista vreo sansa ca RCA-ul sa imi acopere cheltuieli de transport pentru perioada in care nu voi putea folosi masina?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, se pot acoperi daune pentru lipsa de folosinta dar cel mai probabil in instanta.
Sunt si cazuri in care se deconteaza facturi de rent-a-car pe cale amiabila dar sunt destul de rare. Conteaza mult si cum iti ceri drepturile .
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
... mai sunt si service-uri care ofera masina la schimb pe durata reparatiei, in anumite conditii (dar nu are treaba cu RCA-ul). E un act de culanta al service-ului.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:Ai platit tu reparatia ?
ASF-ul are termen de raspuns de 30 de zile .

Scuze de întârziere dar abia acum am vãzut întrebarea. Mașina mea a fost daunã totalã și ce am mai cheltuit cu platforma și constatarea au intrat în cuantumul despãgubirii. ÃŽntr-un final am primit despãgubirea dar nu și penalitãțile de întârziere. ÃŽncã nu am primit rãspuns la sesizãri nici de la ASF nici de la Astra.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR