Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • BitterSweet

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Op3l a scris:Pune un link cu masina si iti vom da cateva pareri. Pai la banii aia primul lucru la care trebuie sa te uiti sunt airbag-uile. Sa fie la locul lor adica fara plansa de bord retapitata. Oricum cam 90 % peste fix asta o sa dai airbag-uri sarite. Crede-ma ca daca o masina are potential de a scoate repede 500 E prin vanzare nu sta pe net mai mult de o zi in unele cazuri mai deosebite chiar maxim o ora doua...
Eu unul stiu chestia asta... Twisted Evil


Nu era inmatriculata. S-a dat luni Sad Asta era anuntul : http://olx.ro/oferta/opel-a...cdti-ID3LIx8.html

Acum am mai gasit cateva anunturi care ma intereseaza, dar nici una dintre masini nu imi place asa de mult precum cea de mai sus, cu facelift din 2008. O sa pun link-urile, poiate imi dati niste pareri, care ar fi cea mai buna alegere. Este prima masina, mi-as dori in principiu pe benzina, ca o sa ma plimb prin oras cu ea, nu o sa fac foarte multi km, si ca sa se incalzeasca mai repede iarna Very Happy Daca ar fi sa aleg diesel, as vrea sa aibe macar scaune incalzite, sa nu deger pana se incalzeste.

Am gasit=o pe asta , cu mai multe dotari, scaune incalzite, climatronic, navigatie, senzori de parcare, etc. Nu prea imi plac scaunele de piele, si i-as schimba clar jantele.
Astra.h motor 1.8i 125cp - 3450 eur - http://olx.ro/oferta/astra-h-sport-ID2IvfJ.html

Imi mai place mult si asta, dar este foarte depate, este diesel si nu are prea multe dotari. Mi se pare mai convenabila cea de sus, raport dotari-pret. In schimb imi plac jantele extrem de tare, aveti idee unde le gasesc (identice) ? Din pacate nu are prea multe dotari.
Astra H 2004, 1.7 diesel - 3550 eur - http://www.autovit.ro/opel-astra-C36700449.html

Si aceasta e draguta si are multe dotari care mie imi plac, scaune incalzite, navigatie, buton sport, xenon, etc. Nu imi plac scaunele de piele, si pretul e putin peste bugetul meu :
Astra H 2005 1.7 diesel- 3850 eur - http://olx.ro/oferta/opel-a...2005-ID3ydxB.html

Si ultima : Astra H 2005 , 1.6 benzina - 3590 eur : http://olx.ro/oferta/opel-a...zina-ID3Iuxd.html

Astept opiniile dumneavoastra, cu nerabdare Smile
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
"Am gasit=o pe asta , cu mai multe dotari, scaune incalzite, climatronic, navigatie, senzori de parcare, etc. Nu prea imi plac scaunele de piele, si i-as schimba clar jantele.
Astra.h motor 1.8i 125cp - 3450 eur"
Nu are navigatie cum ai scris tu, are CDC 40 Opera (citeste numai cd dar are magazie in el cu 6 cd-uri).... in rest pare ok.

"Si aceasta e draguta si are multe dotari care mie imi plac, scaune incalzite, navigatie, buton sport, xenon, etc. Nu imi plac scaunele de piele, si pretul e putin peste bugetul meu :
Astra H 2005 1.7 diesel- 3850 eur"
Este destul de dotata dar este ciudat ca o mai are la vanzare si acum....(pozele sunt facute iarna)
"centuri pirotehnice" Laughing

Restul nu sunt pe placul meu Smile
Sfat: nu te grabi sa cumperi masina
  • BitterSweet

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc Paul.
"Nu are navigatie cum ai scris tu, are CDC 40 Opera (citeste numai cd dar are magazie in el cu 6 cd-uri).... in rest pare ok. "
Ai dreptate, nu scrie si nici nu are navigatie. Am facut o confuzie, din cauza ca am vazut 100 de anunturi : ))
Pare ok, da, e prima pe lista preferatelor mele, desi mi se para cam murdara in interior, ma face sa cred ca nu a fost intretinuta bine Sad Macar este in bugetul meu.

"Este destul de dotata dar este ciudat ca o mai are la vanzare si acum....(pozele sunt facute iarna) "
Asa e, foarte pertinenta observatia. Nu m-am gandit la asta.

"centuri pirotehnice" Very Happy Very Happy Asta nu e nimic in comparatie cu ce am mai vazut eu azi prin anunturi. Laughing Very Happy

Ar mai fi una care imi place, cam mult in afara bugetului meu, dar poate merita sa fac un efort financiar. Imi place cutia semiautomata, interiorul crem (desi stiu ca este pretentios), ca este pe benzina, jantele, culoarea.
http://www.autovit.ro/opel-astra-C36633322.html

Da, toata lumea imi spune sa nu ma grabesc, si stiu ca au dreptate, dar imi doresc foarte tare sa imi iau masina, mai repede, imi este drag sa conduc si I'm good at it Very Happy Masina pe care mi-o doresc eu nu o sa apara niciodata in bugetul asta Sad Dar nici sa iau o masina proasta, doar de dragul de a lua ceva, nu vreau .Incerc sa dau o fuga pana la Buc si Craiova sa le vad pe astea care imi plac, macar sa imi fac o idee, si daca nu sunt ok, ,macar le exclud total din lista si caut in continuare.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
BitterSweet a scris:
Si aceasta e draguta si are multe dotari care mie imi plac, scaune incalzite, navigatie, buton sport, xenon, etc. Nu imi plac scaunele de piele, si pretul e putin peste bugetul meu :
Astra H 2005 1.7 diesel- 3850 eur - http://olx.ro/oferta/opel-a...2005-ID3ydxB.html


Asta e dotata, insa ceva nu e in regula cu ea. Cum a zis si colegul, a stat mult la vanzare, si are grila de facelift (cred), deci posibil a fost lovita frontal.

Ultima pe care ai pus-o, din ultimul post, n-as lua-o din cauza cutiei automate. Nu intru in detalii. Plus interiorul ala e frumos, dar foarte pretentios, se vor vedea pe el toate urmele de blugi etc. Chiar daca era de piele, era la fel de pretentios la intretinere.

Ti-am dat si un PM.
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu are grila sau bara de facelift. Are vopsite ornamentele de la bara si probabil din cauza asta se face confuzie.
  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
[quote="BitterSweet"]
Op3l a scris:
Astra H 2005 1.7 diesel- 3850 eur - http://olx.ro/oferta/opel-a...2005-ID3ydxB.html
)


faruri noi, aripi fata noi , manson schimbator + nuca noi , tapiterie piele scaun sofer praf, bara fata schimbata, ..eu zic ca sunt km foarte multi + pocnita in fata.

restul..la prima vedere par ok dar luate la puricat s-ar putea sa ai surprize.

calm si cu rabdare o sa gasesti o masina ok.
  • BitterSweet

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
S-au dat aproape toate din anunturile de mai sus. Nu inteleg daca nu mai sunt valabile, de ce le mai tin 😕

De asta ce ziceti? Culoarea nu prea ma incanta. Are taxa platita si nerecuperata. Dar nu prea are dotari. Trebuie sa mai dau 16 milioane si pe jante.
Am uitat sa mentionez ca masina nu planuiesc sa o tin foarte mult, dar vreau sa iau ceva ieftin...fiind prima masina. In maxim un an vreau sa o inlocuiesc cu ceva mai bun, un A3 😛

Opel astra h taxa 0% - http://olx.ro/oferta/opel-a...xa-0-ID3f3fz.html
  • BitterSweet

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
De asta ce ziceti ? Imi plac jantele si ca are cutie triptronic. Si se incadreaza in bugetul meu.

Astra H - http://olx.ro/oferta/astra-h-ID3HMuJ.html
Skip ads

  • tdf

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu in vorba ca unul cvare nu este mecanic auto:

Inainte de a cumpara o masina trebuie sa raspunzi la, macar, patru intrebari:
1. de ce o cumperi, adica ce utilizare ii dai?
2. cati bani dai pe ea?
3. te poti ocupa personal mementenenta masinii?
4. cati bani poti aloca pentru exploatarea si intretinerea ei?

Am avut avut o masina noua si mai scumpa pe care am distrus-o intr-un accident. Raspunzand la intrebarile de mai sus am decis si cu 19.500 de lei am cumparat de la Newkopel Bucuresti in dec 2014:
Astra H 2010
90 CP benzina
cheala (AC, geamuri elecrice fata si cam atat)
distributie pe lant

Dar:
mai garantie inca un an si jumatate transmisa de la proprietarul initial (a fost un buy-back)
carte tehnica/revizii/km reali
ITP si revizie gratis la cumparare - dupa ce am platit-o.

Am facut deja 15.000 km si nu am avut probleme, maine o programez la revizie.
I-am pus si GPL, ca am de gand sa o pastrez niste ani.

Riscul de a lua tepe pe piata privata este foarte mare, mai ales daca nu esti cunoscator. Majoritatea samsarilor sunt tepari, nu exista chilipiruri.
Si la dealeri sunt tepe, am vrut sa iau ceva de la Dibas Ploiesti. Doua Astra H fara istoric. Cf. vanzatorului, bune , frumoase, minunate, motoare de 125 CP, poze minunate.
Pe teren am constatat ca ambele fusesera busite din fata , aveau rosturile inegale, deci fotografiile de pe site nu erau de la masinile cu pricina.

Sfaturile mele sunt sincere, nu am de vanzare nimic.

TDF

P.S. Iati A3, ca sa te uiti la el (cand va trebui sa ii faci revizie)!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
5. Niciodata nu cumpara o masina de la un om analfabet (semi se accepta) cu atat mai mult cand masina are un an de cand sta nemiscata in piata.
Sfatul meu, mai cauta alte masini. Cea cu taxa nerecuperata sta pe site de 2 ani de zile... poate ca e si vanduta si nu a sters postarea dar 3600 de euro... o gluma de aprilie nu?
  • BitterSweet

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Tdf, mersi pt raspuns, orice parere este binevenita, mai ales pentru o incepatoare ca mine.

Masina o iau pentru plimbari, iesiri in oras, mers la tara de cateva ori pe an.
Bani...in momentul asta am de alocat maxim 3600 euro ca mai am si alte proiecte.
Sa ma ocup personal...clar nu, sunt fata, nu ma pricep. O sa o duc la service etc.
Bani pentru exploatare si intretinere am de alocat, dar nu stiu cat sunt dispusa sa aloc. Probabil cat este nevoie pt ca masina sa mearga ok pana o schimb. Cum am mentionat mai sus, nu vreau sa o tin mult. Este prima masina.

La ce te referi, sa ma uit la Audi cand trebuie sa ii fac revizie? Ca e costisitoare? Asta este, e masina pe care mi-o doresc si sunt dispusa sa bag cati bani trebuie in ea, ca vreau sa o tin cativa ani buni. In principiu stiu la ce sa ma astept, verisoara mea are A3, un prieten bun are tot A3, am si condus-o. Dar in fine, discutia asta o sa o avem peste un an, un an si ceva. Pana atunci vreau un Astra H bun si ieftin cu care sa invat sa conduc cat mai bine. Stiu ca in 3600 eur nu pot emite prea multe pretentii, si chilipiruri nu exista, dar as dori sa fac cea mai buna alegere pe care o pot face in bugetul asta. Ma bazez pe voi pentru asta 😉
  • BitterSweet

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
horaa a scris:5. Niciodata nu cumpara o masina de la un om analfabet (semi se accepta) cu atat mai mult cand masina are un an de cand sta nemiscata in piata.
Sfatul meu, mai cauta alte masini. Cea cu taxa nerecuperata sta pe site de 2 ani de zile... poate ca e si vanduta si nu a sters postarea dar 3600 de euro... o gluma de aprilie nu?


Pff nu stiam ca sunt de mult pe site. Eu caut de vreo 2-3 saptamani. Am vazut-o pe cea de 3600 in tot timpul asta si chiar le ziceam prietenilor mei, ca e ciudat ca nu s-a dat pana acum.
Ma duc totusi maine sa o vad ca e la cativa km de mine, nu ma costa nimic si ma duc cu un prieten care se pricepe.
Skip ads

  • tdf

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@BitterSweet

off topic : Mie chiar imi place un bitter de calitate, dar nu dulce! Amar, cat mai amar.

Daca esti focusata pe A3 nu iti mai pune probleme ce cumperi pentru o perioada limitata de timp, renunta la accesorii/dotari pe care le vei folosi pentru putin timp, cumpara ceva care sa nu te supere in exploatare.
Ia un Matiz cu AC, ITP si tabla acceptabila, te duce pana in 1000 euro si in oras este perfect.
Lasa siteurile de tip okazii.ro ca traducerea este tzepe.ro, cauta ceva pe la dealeri de marca, macar ai un minim de calitate. Eu asa am procedat tocmai pentru ca nu sunt cunoscator. platesti ceva mai mult dar nu esti inselata din plecare.

Iti doresc succes in cautari si, daca ai rabdare, mai pune ceva bani deoparte si ia A3 de la inceput. Daca ai engleza cu tine, du-te de la inceput in Vest si ia de acolo ceva SH de la un dealer Audi.

Auzi tu, bitter dulce!
  • deleted-99441

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara,am un Astra h 2007,6+1 viteze,233 mii km cu toate reviziile facute la timp si toate pesele schimbate la un singur service auto,vara trecuta am facut o constatare generala si am schimbat ceva piese si am cerut sa fie originale GM,am schimbat buji,flanse amortizoare fata,distributie,pompa de apa,fulia accesori curea accesori,fulia alternator,kit ambreaj si volanta,ulei la cutia de viteze,lichid de frana,rulmenti fata cu abs,capete de planetara,planetare,antiruliu,discuri fata spate si placute,clapeta acceleratie,freon,revizie,bateria Varta si un cost total destul de mare dar merita pentru ca merge impecabil si fuge cu 74 de kw,am mers cu masina 90% in afara si intradevar daca schimbi totul la timp cred ca mai merge 200 de mii de km fara probleme...foarte bun opel-ul,dar a venit timpul sa imi iau alt opel.Daca este cineva interesat de pret contactati-ma.Seara buna.
  • catalyn07

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti, m-am decis si eu sa ii las G-ul tatalui meu si sa trec pe un Astra H benzinar (neaparat). Norocul face sa poposesc si prin Munchen vreo 2 saptamani si ma gandeam sa ma intorc cu masina de acolo. Ca si an as nu prea as vrea sa cobor sub 2006 iar bugetul e de maxim 4700 (masina+taxa) si nu stiu sigur la ce sa ma astept. Mie personal mi-ar placea un 1,8 dar taxa este foarte mare (aproape 900 euro) asa ca ma voi orienta si spre 1,6.
Ceva sfaturi de achizitionare ? Se verifica ceva anume la ele ?

http://www.mobile.de/ro/Aut...ar/208802301.html
ceva de genul asta m-ar interesa
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sa fie motorul in primul rand cel de 115 cp, si fara sunet de Dizel ! Apoi pe partea electrica fara soricei, restul ( revizi/acte/etc cred ca stii )
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
catalyn07 in link eu vad roata fata dreapta ca e cam in spate, nelovita sa o creada mutu.
i
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Uite coalea o idee de masina cum trebuie.
http://www.mobile.de/ro/Aut...ar/208830732.html
1. Este de la privat
2. Are TUV valabil ( un lucru mare pentru o masina din germania)
3. Este teapana de dotari.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
E buna masina, dar teapana de dotari e mult spus. Nu are climatronic, nu are navi (+CID), nu are scaune incalzite, si nu-mi dau seama daca are buton sport.
Dar are trapa, mare plus.
  • catalyn07

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc de sfaturi. @op3l mersi pentru link, sa speram ca nu se da pana ajung eu acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR