Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Taxa e cam 700-800 E, drumul inca 500 E, RAR si acte 200 E, te duce undeva la 5000 E pt. o masina din 2005.
E bine sa iei in calcul faptul ca daca nu a fost schimbat kitul de ambreiaj pana acum, mai bagi cel putin 800 E in el.
Mai bine cauti in tara una bine intretinuta.
Ce zici de asta ?
http://olx.ro/oferta/opel-v...z.html#803efcfb61
Daca iti place cutia automata e una frumoasa aici:
http://olx.ro/oferta/vectra...X.html#17fab41fdd
sau manuala:
http://olx.ro/oferta/vand-s...B.html#17fab41fdd
Skip ads

  • Florin91

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu imi plac GTS-urile nici modelele dupa 2005 facelift numi plac farurile alea alungite, nu piale si nici automata:) eu caut identic cu ce am pus mai sus,stiu ca bara volan si alea alea se pot schimba dar cred ca in final tot acolo mas afla la pret.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
kit-ul de ambreiaj complet se gaseste la 2000-2200 de lei (volanta, placa, disc, rulment, dar trebuie sa cauti) + 400 de lei manopera deci undeva pe la 600 de euro.
au mai scazut preturile la ambreiaje.
exemplu: http://www.volante-si-ambre...-opel-vectra-pret

cat despre cumparatul din romania, nu as recomanda.
masina aia de a pus-o colegul pleaca din olanda cu 176000 in bord, ajunge in romania cu 65000 de km (si e condusa de o batranica in olanda) si pret de 6000 de euro...
unele pleaca din olanda cu 450.000 de km, masina de la vreo firma de inchiriat, si ajunge in romania cu 180.000 de km si 4500 de euro, "ca noua"
ca sa nu mai zic, am auzit de foarte multe cazuri de masini facute din 2 jumatati si sudate...

la urmatoarea masina garantat o voi cumpara direct de la proprietarul din acte si doar din vestul europei.
chiar daca ajung la pretul de romania macar stiu ca nu e rulata in romania si ca nu bag banii in buzunarul vreunui samsar...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit vectra asta la cineva de la care mi-am cumparat mai demult un set de jante, cu asta se ocupa. Poate intereseaza pe careva:
http://olx.ro/i2/oferta/ope....html#:0edca04c6f

Despre masina concret nu stiu nimic.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am vândut același model de Vectra, zic eu mult mai dotatã cu 3000 euro, înmatriculatã cu taxã plãtitã. ...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deci e scumpa? Nu-mi dau seama, nu stiu preturile asa bine.

Tu ai dat-o pe forum?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Pusa la 3500 pe net... am primit doar un telefon.
Cumpãratã de un nene care voia Astra G la maxim 3000 euro... Eu zic cã a fãcut afacere. Pentru încã 100 euro a primit încã un set de jante de aliaj echipate cu anvelope de iarnã.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pot sa confirm ca masina era mult mai dotata...
Skip ads

  • vasi3300

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Va salut. Doresc sa-mi aduc din Germania modelul vectra C, neaparat tip Caravan, an 2004-2005, preferabil pentru consum 1.9 CDTI, As dori sa stiu daca este ok acest model, ce sa aleg cutie manuala sau automata, eu prefer automata, am mai avut si sunt pro automata, dar am tot citit tot felul de probleme despre cutia automata, mai ales ca nu-i o masina tanara. Deasemenea, la ce sa fiu atent la acest model ? Va multumesc.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare colegi, apelez si eu la cunostintele voastre pentru a alege cat mai corect motorizarea la viitoarea mea masina. As dori sa fie caravan daca se poate sa gasesc pentru ca am deja un bebe si imi trebuie spatiu. Bugetul este undeva la 4500 euro dupa ce o vand pe actuala si chiar nu stiu nimic despre modelul acesta motorizari etc si deasta apelez la cunostintele voastre in alegerea cat mai buna.De folosit o so folosesc mai mult in oras si un drum la tara in week si concedii 1 -2 pe an. Am vazut ca mai este un topic deschis da nu ma lamurit cu nimica pentru ca am vazut ca acolo fiecare isi cam lauda masina ,eu nu vreau sa aflu asta as dori sa stiu care sunt modelele specifice cu `bube` comune si care motorizare este mai fiabla. Multumesc pentru eventuale pareri impartite de voi.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vectra C 2005 NU este facelift, facelift inseamna 2006-2008 acestea sunt full can, mai exista pre-facelift (tot full can) 2005 si pre-facelift 2002-2004 (half can). Astea din urma nu iti recomand desi sunt mai ieftine dar si depasite si km multi !

CristianTM.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da asa este m-am uitat mai bine si ai dreptate la modelul 2006-2008 ma refeream. Are cineva idee ce difera intre opel signum si vectra c la modelul caravan. Rog un moderator sa modifice titlul in 2006-2008. Multumesc.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Signum e hatchback, mult mai mica la interior si portbagaj. Are in spate scaune individuale, cu reglaje aproape la fel ca cele din fata, iar intre ele e un fel de consola centrala gandita pentru diverse "activitati" care la nevoie se transforma in scaun pentru al 5lea pasager.

Vectra C caravan este mult mai mare (lunga) si are un portbagaj enorm.

Gasesti o groaza de informatii / poze/ filme despre ambele pe google/youtube, trebuie doar sa cauti.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
xcuseme, dezinformezi...

vectra c berlina si hatchback / gts sunt practic aceeasi caroserie, difera doar deschiderea portbagajului, la berlina se deschide doar portbagajul, la hatchback / gts se ridica cu tot cu luneta. in linii mari au cam aceeasi forma, au exact aceeasi lungime
https://en.wikipedia.org/wik...2.E2.80.932009.29

signum si vectra c break au acelasi spatiu interior, difera doar forma de la puntea spate spre fund.
break-ul are portbagajul mai mare si bancheta spate e rabatabila 1/3 - 2/3.
signum-ul e intr-adevar un hatchback dar e un hatchback executive.
la signum pe spate exista 2 banchete cu reglaj individual aproape ca banchetele fata, iar pe mijloc e o cotiera pe care daca nu o ridici se poate aseza cineva.
distanta dintre puntile fata-spate la signum si break este aceeasi, "long wheel base". asta inseamna ca spatiul interior e acelasi.
signum-ul este cu 2,5 cm mai lung decat vectra c berlina.
https://en.wikipedia.org/wik...2.E2.80.932009.29
https://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Signum
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Unde am pomenit eu ceva de berlina/hatch/gts? Am zis ca signumul e un hatchback. Si este cu aproape 30 cm mai scurt ca un break.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ai zis ca signum are spatiu interior mai mic.
Si gresesti, are spatiu interior la fel ca break-ul si net superior berlinei.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La interior nu te contrazic. Se stie ca e o masina gandita 'executive' si accentul a fost tocmai pe confortul pasagerilor spate.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Oamenilor nu va mai contraziceti, am vazut care cum ce au acuma voi la ce motorizare ma sfatuiti in care sa tinem cont de tot ce implica masina costuri, fiabilitate consum.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Imi poate spune si mie cineva cu motor de 1.9 cdti ce emisi are trecute si care aunt adevaratele ca am vazut ca uni pe site-uri auto inclusiv germania au trecut 159 co2 alti 189 si faza este ca la taxa auto alea cu 189 iese 1700 euro deci mai bine ma lipsesc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sunt 2 motorizari de 1.9
Una de 120 cp si cealalta de 150 cp.
Prima are 8 valve, cealalta 16 valve.

Cel mai probabil noxele sunt date de tipul motorizarii, prezenta sau lipsa filtrului de particule.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR