Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Vreau o parere legata de cum pot desface mufa de pe stalpul usilor fata, cea care face legatura cablajului intre usa si stalp. Nu reusesc sa o scot, pare ca e blocata sau poate nu procedez eu cum trebuie. Nu mai merge inchiderea centralizata si cred ca de acolo e problema(uneori merge, alteori nu) si am erori legate de cablajul usilor(nu exista comunicatie).
Este vorba de capatul spre stalp, cea din poza de mai jos:

Are cineva idee cum o pot desface pentru a vedea starea cablajului/firelor din interiorul cauciucului acela?
Multumesc
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca este ceva de genul, trebuie sa insisti, mai mult mare grija la fire.
https://www.clubopel.com/vie...p=1424085#1424085

  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am incercat sa trag de el si sa bag o surubelnita sau chiar patentul sa indepartez de caroserie, insa zici ca e lipita acolo Sad
Am dat si cu spray degripant si se roteste putin, insa tot nu vrea sa iasa de acolo. E un sistem foarte prost, la alte masini am vazut ca e un sistem cu 2 mufe: una spre stalp si una catre usa; aici am impresia ca ies firele direct din caroserie si abia la contactul cu usa e mufa...nasol asa
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am impresia ca are pe dinauntru o siguranta. Cel mai usor o scoti daca dai fata de usa jos si bagi mana pe partea cealalta. Am desfacut eu o chestie de genul la o astra G. Are un sistem de siguranta pe dinauntru, parca e si un arc ceva pe acolo, nu mai tin exact minte. Dar daca dai fata de usa jos si bagi mana prin partea cealalta garantat o dai jos...dar asta inseamna mai multa munca. Multa bafta!
Skip ads

  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Este partea de pe stalpul masinii Sad
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mda...nu am inteles eu poza. Corect mufa este in partea din usa. Si cred ca e exact cum ai spus, firele ies direct si mufa doar in usa. SI din acest motiv se mai si "taie firele". Eu am patit ceva de genul la usa dreapta spate, am avut fir intrerupt si nu mergea geamul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Intrebare: in momentul in care nu merge inchiderea centralizata, butoanele de pe usa fac ceva?
Ma refer la cele pentru geamuri electrice, incuiere, etc...
Masina se incuie din cheie?

Firele care blocheaza usa soferului pleaca din ddm.
Adica de la broasca nu ajunge nici un fir direct in masina.
Firele ajung in ddm si din ddm comunica pe can cu restul modulelor.

La masina ta ai pdm, cars controleaza tot ce e in usa pasagerului si trimite pe can semnal pentru incuierea/descuierea masinii si descuierea portbagajului.
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Da, functioneaza toate butoanele de pe usa si cand bag cheia in broasca sa incui merge. Ciudat e ca inainte de a trage de burduful acela sa il scot, cand bagam cheia in contact, roteam de cheie pana se aprindeau ceasurile si apoi scoteam cheia-mergea inchiderea centralizata din cheie. Acum insa nu mai merge. Ma gandesc poate e si din CIM si din BCM si din DDM. Am zis sa incep cu firele acelea pentru a vedea daca e vreunul rupt sau nu face contact bine.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
prin firele alea ajunge alimentarea DDM, comunicarea pe CAN, fir de pozitie pentru a alimenta led-urile si inca ceva (nu-mi aduc aminte exact)
macaralele, oglinzile, incuietoarea (electrica), butoanele sunt in legatura directa cu DDM.

daca problema e doar la descuierea din telecomalda eu zic ca tine de chip-ul cheii...
nu ai cheie de rezerva sa vezi daca face la fel?
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am. O sa incerc sa schimb bateria din nou cu una mai buna...daca nu merge asa, mai verificam
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu inchiderea din telecomanda. Era un contact intrerupt pe placa cheii, am fost la un electronist si mi-a refacut lipiturile, un circuit si suportul de baterie(avea un picior desfacut). Acum merge perfect inchiderea centralizata.
Numai bine.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Bravo bravo! Ma bucur cand vad ca se mai si repara batranicile noastre si nu a fost ceva prea greu de facut!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
problema e generalizata la telecomenzi.
se aduna praf, mizerie, daca merge mai greu incepi si apesi cat mai tare pe butoane si la un moment dat cedeaza...
eu am gasit la o telecomanda VIPER (de alarma) atata mizerie la butoane de ziceai ca a stat in noroi telecomanda aia.

ca sa nu mai zic, la telecomanda masinii (aia originala a masinii) cand am demontat butoanele era si acolo o gramada de mizerie.
am curatat-o si acum merge ca noua.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR