Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Asta in conceptia mea, e o mare prostie. Probabil un ulei sau altul e mai bun, dar sub nici o forma nu cred ca poate influenta o marca anume sunetul motorului. Cei ce afirma asta vorbesc prostii. Mie nu mi se pare vascozitatea potrivita pentru motorul tau, ai putea sa incerci 5w40
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Uite ca eu nu imi permit sa spui ca vorbesti prostii, pe cand tu o faci! Fiecare e liber sa foloseasca ce doreste, dar daca din 10 persoane care au folosit GM si au schimbat cu ceva mai de calitate, au observat schimbari in bine, nu poti sa spui ca sunt cretini! Hai sa o lasam mai moale cu astfel de afirmatii.
  • Genil

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Sincer nu vreau sa fac reclama proasta acestui site este foarte ok mai ales cand nu esti cunoscator de anumite lucruri dar cand ai o problema pe care chiar vrei sa o rezolvi mai rau te ametesti de cap,nu sti pe cine sa mai crezi,eu am sa merg pe premiza ca am sa-mi gasesc intr-o zi un bun mecanic(ceea ce nu prea cred in tara noastra)De fiecare data cand am citit aici prea mult eu mi-am stricat masina ca ma apuca nebuneala si prost fiind ai sa fac ca ala ce a zis pe forum...Acum fiecare cu tacaneala lui si cu masina lui nu condamn pe nimeni,fiecare stie ce stie..Cert este ca daca aveam masini noi nu ne mai pierdeam timpul pe aici..Toate masinile SH sunt problematice nu exista sa nu bagi bani in ea...Este vorba de tacaneala aia cand ai lucrul tau sa fie ca la carte,cred ca mai toti posesorii de autoturisme care tin la ele ca e Corsa ca e Logan care nu au vazut masini cum trebuie la viata lor sunt la fel...Si Borsy te sustin maine Castrol imi bag la masina 5w40,daca mai aud tzacanitul CLAR este de la distributie..O seara buna!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
De la Castrol incearca un Edge, desi vascozitatea la cald e aceiasi ca 10w40 GM si nu cred ca vei rezolva ceva. Probabil e o problema mecanica si nu o vei rezolva cu un schimb de ulei. Bafta.
Skip ads

  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Asta in conceptia mea, e o mare prostie. Probabil un ulei sau altul e mai bun, dar sub nici o forma nu cred ca poate influenta o marca anume sunetul motorului. Cei ce afirma asta vorbesc prostii. Mie nu mi se pare vascozitatea potrivita pentru motorul tau, ai putea sa incerci 5w40


Am mers 2 ani cu GM pe Z19DT dupa care am schimbat cu Valvoline Xtreme XL III C3 5w30 , motorul nu e mai e asa zgomotos si nu doar eu am observant asta , GM mi se parea mai subtire
  • Genil

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu am sa incerc Castrol 5w40,acum am GM 10W40 si am sa va tin la curent daca vad vreo schimbare,mi-am comandat si kit ul de distributie GM oricum trebuie sa-i fac odata distributia ca nu o are facuta chiar daca este de la ulei chiar daca nu o data tot trebuie sa i-o fac,am gasit undeva prin Mures tot kit ul original 570 lei
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere Castrol este (in Romania)un ulei contrafacut si de proasta calitate atita timp cit se gaseste in toate supermarketurile si este fabric ....in C.E.....care nu spune absolut nimic de provenienta lui...acum astept pe cei care-l sustin sa-mi sara in cap ....dar asta e parerea mea stricta si personala!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu folosesc castrol la g de 11 ani: Nu am ce-i reprosa. La j am pus GM. Când am luat-o a avut total quartz 9000. Nu am sesizat diferente.
Skip ads

  • Shurubel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o intamplare. Motorul in cauza 1.6 16v z16xe cand ii facusem schimbu i'am pus castrol magnatec 10w40 a inceput sa il pape grav la aproximativ 500 de km trebuia sa torn 1l in motor, deja adunam la pusculita bani pt segmentat. A venit vremea sa ii fac schimbul desi multi mi'au sugerat sa nu ii fac schimbul daca eu tot completam. I'am pus GM 10w40 dupa 600 de km joja inca este la maxim am ramas placut surprins acum vedem cum se comporta in viitor, daca nu il bea si pe asta raman pe GM 10w40
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Asa cum spui tu am patit si eu cu Motul. Adica dupa gm am bagat motul 8100xcess 5w40. In primele 2000km nu a papat deloc deloc. Chiar ma bucuram. Dupa aia cand s-a invecgit uleiul a inceput sa il pape si pe adta dar mai putin. Asa ca nu te bucura deocamdata. Revino cu impresii dupa cateva mii. Poate si acum ti.a papat dar daca ai pus o suta doua grame in plus le.a consumat pe ale apoi a ajuns la nivel si tu crezi ca nu ai consum. Mai observa.l cateva mii. Sa dea Dumnezeu sa fie bine.
  • teocolumb

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
tase a scris:Din punctul meu de vedere Castrol este (in Romania)un ulei contrafacut si de proasta calitate atita timp cit se gaseste in toate supermarketurile si este fabric ....in C.E.....care nu spune absolut nimic de provenienta lui...acum astept pe cei care-l sustin sa-mi sara in cap ....dar asta e parerea mea stricta si personala!


Ai perfecta dreptate ... nu inteleg cum e posibil ca pana la 3500 km mersi cu ulei castrol sa nu iti consume motorul ulei deloc iar dupa aceasta sa inceapa sa consume cate 600 ml la 1000 km ? Ar trebui sa facem plangere la OPC...
  • teocolumb

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Toata lumea vad ca vorbeste de ulei castrol motul si mobil .... nu a incercat nimeni alt ulei? trebuie sa fac schimbul (acum am castrol 10w40) si sunt foarte nemultumit de el - pana la 3500 de km nu a consumat deloc ... dupa care a trecut la consumul din carte 600 ml la 1000 km... si din cate am mai auzit sunt foarte multi cei care se plang de uleiul castrol ....
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu de vreo 3 ani folosesc Ravenol...pentru mine este un ulei bun..il schimb la 10.000-12.000km cam de 2 ori pe an.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu folosesc acum pt rodaj Mobil1 5w40, pana la uleiul asta am folosit Meisterteile 5w40 de care am fost multumit.
  • Ailenii Aleco

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am folosit liqui moly 5 w40 la o astra g1.7 cdti a fost ok , nimic de reprosat. ! Masina mea se apropie de 200000 si judecand dupa cartea service inainte sa o iau a vazut doar gm 5w30 care se schimba cam la 15 18 mii, si motorul functioneaza impecabil, am schimbat si eu cu 5w 30 gm si sincer nu am sesizat vreo diferenta fata de liqui molly (poate doar la pret 190 va 110 ron in favoarea gm) se apropie inca un schimb si o sa pun cu siguranta gm dexos 2 5 w 30! Ma declar multumit! Tatal meu are si el o corsa d luata de noua in 2010 si pana acum a folosit 5w30 iar masina merge brici, o singura data a luat 10 w 40 dar nu i-a placut cum suna si cum mergea! Corsa are 150000 si nu papa gram de ulei cu 5 w 30 la fel si astra g! Toate bune!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Gm 5w30, tinut 9000. Am fost multumit de el.
Cu valvoline syn power, motorul suna identic: cel putin la ralanti , unde pot sa-l ascult cu capota ridicata.
  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua!

M-am tot uitat pe forumuri dar nu am gasit pentru motorul meu.....si \anume....pentru x16xel cu 200.000 km nu stiu ce ulei sa aleg ca am auzit cuvinte de lauda despre aral
Acum am in motor gm 10w40 si la inceput nu consuma deloc ...dar dupa 5000 km cand se uzeaza uleiul si mai merg si exterior incepe sa consume....acum am aproape 10.000 km cu uleiul asta si am \inceput sa bag ceva...in oras nu se simte aproape deloc,foarte putin
Mai am un polo 9n tot pe benzina si acolo am pus aral 10w40 ...de pe un an pe altul ,nu stiu exact km ...ca la masina asta fac schimbul la an nu dupa km ..merg numai in oras cu ea.....am pus maxim 200 ml...uleiul mi se pare foarte bun ,cel putin pentru masina asta.....auzisem ca uleiul asta e special pentru polo,,acuma


Ce ziceti merita sa pun si la opelul meu x16xel tot aral 10w40 sau sa o las tot pe gm 10w40

A mai pus cineva?


Multumesc anticipat!
  • bostanosu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Pe Astra H 1.7 cdti ce ulei ar fi bun? Am 222345km in bord. Pana acum am avut castrol esge si nu am avut probleme. As pune cel de la GM. Ceva pareri, recomandari?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mergi in continuare cu Castrol .
De ce vrei sa schimbi cu GM ?
  • bostanosu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nu vreau mort copt, de asta am intrebat daca sa il schimb sau sa raman pe ce am folosit si pana acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR