Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • shtefans

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Ma gandeam sa-i schimb si eu ulei deoarece pe cartea de service nu zice nimic de cutie ...doar filtre , frane si alte lucruri pe la motor...masina am luat-o din germania unde sunt si acum iar in curand vin in tara si imi fac griji sa nu se intample ceva pe drum...saptamana viitoare o pun pe tester ...oare imi arata ceva sau doar probleme pe partea electrica (daca este cazul)..ma gandeam ca problemele pe partea mecanica nu apar...e prima masina mai complexa sa zic asa pentru mine. Mentionez masina are 240 mii km reali .
Skip ads

  • eugen ortopelea

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
salut, da si eu proaspat posesor de vectra C gts diesel 2004 am aceiasi problema cu cutia ( cred ) la rece in sensul ca abia se misca ( patineaza ) pret de cateva minute dupa plecarea de pe loc. la cald se comporta exemplar si sunt chiar multumit. nu reusesc sa inteleg cum ar putea fi asa ceva considerat normal din ce am citit p-aici. acum o luna cand am adus masina am facut si testul pe calculator si n-avea nicio eroare. fizic nu prezinta scurgeri, loviri sau alte chestii ce i-ar putea afecta buna functionare si totusi, pentru mine, ramane intrebare DE CE ?! mi-e greu sa cred ca 'asa a prevazut neamtu' Smile. urmaresc cu interes subiectul. drumuri bune tuturor !
  • shtefans

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2014

  • Mesaj Privat
eu inca nu am rezolvat problema...identica cu a ta , azi am pus masina pe tester si la fel nici o eroare..pana la urma o sa-i schimb uleiul si sper sa fie asta cauza .
  • eugen ortopelea

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
.. da, sper, pt. binele ( buzunarul ) nostru sa fie doar asta, uleiul si sa dea rezultate bune si imediate. Eu am parcat-o pana in februarie cand ma intorc in tara dar asa cum ziceam mai sus, ma intereseaza subiectul si as aprecia daca dupa ce faci schimbul sa postezi sa aflu ce ai rezolvat. Succes ! Si eu am adus personal masina de la Munchen in octombrie si aferent anului, numarului de kilometri reali ( 265 ... ) si dotarilor mai ales interioare sunt mai mult decat multumit, placut impresionat.
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=gv8xH_jWSTk

Salut.
Va salut colegi opelisti ..Eu tocmai mi-am adus din Germania un Signum 1 9 cdti cu cutie automata ..Se pare ca cutia automata este defecta..Cand o bag in D masina se misca foarte incet...daca apes pe acceleratie .. masina nu are reactie... motorul doar se tureaza in gol..
In R nu sunt probleme...Daca o mut pe manulal ..masina merge fara probleme... dar are o smucitura la plecarea de pe loc...parca s-ar rupe ceva sub masina
Aveti idee ce poate sa aiba..?
Am fost sfatuit ca este blocul de valve defect.....Daca cineva a mai avut aceasta problema.. va rog sa imi spuneti cum ati rezolvat.

Multumesc anticipat..
Sarbatori fericte.
  • jagopap

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Cei care cauta solenoizi etc. pentru experimente:

http://sales.solenoidpro.co...tegory_s/1832.htm

http://sales.solenoidpro.co...tegory_s/1903.htm
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat Vectra mea cu cutie AF40 la 171.000 km. Acum am 235.000, iar cutia e ok.
Am schimbat acum 2 ani 3,5 litri ulei, precum mi a zis mecanicul. Ulterior, la una dintre reviziile efectuate la reprezentanta( schimb ulei si filtre), mi s a spus ca au facut gratuit un update la cutie cu Tech2, adica ar fi imbunatatit softul initial. Eu unul nu am simtit vreo imbunatatire sau macar o diferenta in functionarea cutiei.
A mai facut cineva asa ceva? In ce a constat?
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Am aceasta eroare la cutia de viteze...
B3601 - Defecþiune la releul de preluare cheie B3601-The resistance of the lifting solenoid is greater 110 Ohm.
(04) - Prezent

Aveti idee despre ce selenoid este vorba?

Cutia imi da socuri si uneori se tureaza singura si schimba brutal viteza,,(cu soc)
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ce model de cutie este? AF.... sau CVTronic?
Edit...
Cred ca m-am lamurit. Cred ca este CVTronic.



Cred ca este vorba de un electromagnet din butucul cheii de contact ....sau are legatura cu contactul...


Ultima modificare facuta de catastefan la Vin 03 Jul, 2015 8:48 pm, modificat de 7 ori in total
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil cutia de viteze este AF40.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe motorul z19dth doar AISIN - AF40
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Af 40...Am motorizarea de 19 dth
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deci nu este de la cutia automatã?Nu mai inteleg nimic.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Este identica eroarea
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles...merci
  • chisalita catalin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua oameni buni ! de curand am avut un mic accident .....rezultand demondatrea radiatoarelor racier ambelor radiatoare . am un Vectra b 1.6 benzina cu cutie automata . am pierdut din ulei.......... stiti ce ulei pot folosi ? ce tip de ulei
  • chisalita catalin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut opel Vectra b 1.6 16 valve cutie automata W0L000036V102425 si E1 95/54 0030 09 CE TIP DE ULEI FOLOSESTE CUTIA AN FABRICATIE 97 . VA ROG AJUTATI-MA m avut un accident am dat jos radiatoarele de recire si sa pierdut din uleiul din cutie ......asa spune mecanicul ...... ca uleiul se raceste prin unul din radiatoare . va rog astept un raspuns caut de cateva zile ......
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ulei Gm pentru cutii automate hidraulice GM 19 40 767



Nu stii exact tipul cutiei?
VIN-ul,,....seria sasiului este incorecta....verifica
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu vectra c cutie automata.205.000km.cutia nu stiu exact cati km are deoarece a fost manuala si am facut.o automata.probabil are mai mult.singura problema era schimbarea cu soc din 1 in 2 si am rezolvat.o cu alt ECU de cutie.Cel vechi al meu probat pe altele se comporta la fel de prost.Deci problema cu achimbatul poate fi si din calculator nu doar din blocul hidraulic.Uleiul se poate chimba integral.eu la schimbat integral prin demontarea blocului hidraulic.Cutia se comporta foarte bine si pe sport si normal.trage platforma de 3 tone fara probleme..nu patineaza sau altceva. Inca 1 sfat important...un radiator de racire de 3.0 v6 sau 1.8 cvt e super.
Tf80sc e o cutie ok daca e intretinuta corect din punct de vedere al schimbului de ulei care recomand sa se faca integral...si se poate face integral.si la un numar destul de mic de km.
  • thedude

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Sunt în discuții cu cineva care vinde un Vectra C automat. Am întrebat dacã e cutie în 5 sau în 6 dar nu știe. Se poate verifica dupã codul VIN?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR