Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Si-a montat cineva GPL pe motoare turbo benzina? Exista diferente mari la cum trage motorul comparativ cu benzina de 95?
Mai exista si alte dezavantaje in afara de asta?
Sunt curios daca isi merita investitia o astfel de instalatie, sau doar ma face sa par un mare zgarcit (no offense). Laughing
Skip ads

  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pe GPL
- Creste consumul
- Creste uzura motorului
- Scade puterea (nu cu mult)
- Din cate stiu, nu prea se impaca cu Turbo.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Sunt instalatii GPL performante in ziua de azi. Nu va mai ganditi la gpl ca la ceva nociv pentru masina pentru ca nu e. Singurul lucru este sa nu te zgarcesti la bani. Iti iei o instalatie de ultima generatie si nu o sa ai probleme.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Indiferent cat de performanta este instalatia de gaz, motorul a fost gandit sa mearga pe benzina.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu se strica nici un motor pe gaz. Ai consum cu 2 l mai mare, dar la jumate de pret.
Faci km multi, merita. Mergi putin, las-o pe benzina.
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La concluzia asta am ajuns si eu dupa ce am mai discutat si cu alte persoane care detin GPL. Intr-adevar se pierde din putere, dar fiind un motor turbo, s-ar putea sa resimti mai putin pierderea ei. Sau eventual turezi motorul mai mult decat pe benzina.
Voi face si eu un calcul sa imi dau seama daca renteaza sau nu. Desi, la cei maxim 15.000 de km pe care ii parcurg intr-un an, din care, aproximativ 10.000 in exterior (consum 6-7%) nu cred ca are rost sa ma complic. Nu as economisi mare branza Razz
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
diablo46 a scris:Pe GPL
- Creste consumul
- Creste uzura motorului
- Scade puterea (nu cu mult)
- Din cate stiu, nu prea se impaca cu Turbo.

te rog io, ramai asa, ramai cu mecanicii aia de la care ai luat aberatia cu creste uzura.
la 2,57 gpl este mai mic decat 5.55 benzina.
sorinbv a scris:La concluzia asta am ajuns si eu dupa ce am mai discutat si cu alte persoane care detin GPL. Intr-adevar se pierde din putere, dar fiind un motor turbo, s-ar putea sa resimti mai putin pierderea ei. Sau eventual turezi motorul mai mult decat pe benzina.
Voi face si eu un calcul sa imi dau seama daca renteaza sau nu. Desi, la cei maxim 15.000 de km pe care ii parcurg intr-un an, din care, aproximativ 10.000 in exterior (consum 6-7%) nu cred ca are rost sa ma complic. Nu as economisi mare branza Razz

Depinde de reglaje. Eu la plecare i-am dat mai mult gpl, asadar nu turez motorul, plec ca de pe benzina.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Nu stau sa-ti fac o demonstratie de proprietati GPL si proprietati benzina.
Eu, personal, stiu din observatie participativa stiu ce face gazul unui motor. Plus ca nu mi se mai pare ok sa umblu cu bomba in portbagaj.
Bafta.
Skip ads

  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@diablo46 sunt curios cu ce argumente vii in fata unui Logan 1.4 mpi in regim de taxi cu 400.000 km. facuti in proportie de 90% pe gpl.
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@diablo46 - Din cate am mai auzit eu, au devenit destul de performante instalatiile de genul asta, astfel incat nu prea mai exista riscul sa iti explodeze butelia de gaz.
Si daca tot sunt atat de daunatoare pentru motor, cum se face ca ele sunt montate inca din fabrica pentru diferite masini (vezi Renault, Dacia si mai nou si Opel pentru modelul Mokka)?
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Majoritatea constructorilor pregatesc motoarele special ptr gpl inca din fabrica. Langa injectoarele pe benzina se gasesc si zonele care trebuiesc gaurite ptr injectoarele pe gaz.
Cat despre siguranta..este mult mai periculos rezervorul de benzina decat butelia de gaz. Nu mai stau sa scriu romane..e plin netul de avantajele gpl-ului fata de benzina.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
@sorinbv
Motoarele care vin din fabrica pe gaz, sunt concepute special pentru gaz. Cu toate astea, motoarele pe gaz nu vor ajunge sa fie mai raspandite decat cele pe benzina sau diesel. Ghici de ce? Nu pot ajunge la performantele, durata de viata etc.... a motoarelor pe benzina/diesel. Intradevar, sunt mai sigure buteliile de gaz acum, este si normal ca odata cu trecerea timpului sa se imbunatateasca tehnologiile, dar tot presupune riscuri mai mari decat rezervorul de benzina.

@victormarius
Am vazut toate taxiurile din bucuresti pe GPL....si am vazut norul de fum pe care-l lasa in urma....oare de ce? Ti se pare ca e un motor sanatos? Te-ai urcat in aceste taxiuri? ai vazut ce sunet frumos scoate motorul? Te unge pe suflet...nu? Smile))
De asemenea am vazut loganuri cu acelasi numar de km, pe benzina....care nu lasau aceste dare de fum....

Edit:
@cldmarinescu
Multumesc pentru ca ai pus punctul pe i. Acum poate inteleg si ei diferenta intre motoarele concepute pentru a functiona cu benzina...si motoarele cuncepute pentru a functiona cu GPL.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Logan 1.6- pw gaz 200 mii km
Yaris 1.3 - gaz 150 mii
Sunt masini in familie, merg perfect, nici o problema cu noxe, putere motor ok, etc.
@Diablo46- ai asemenea masini in exploatare?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Stiu logan cu 500.000km pe gpl care functioneaza perfect. Desigur o ingrijeste,schimburi la 7-8000km filttele gpl la 20000km. Pacat ca tabla nu e asa rezistenta ca motorul.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
@Daniel: Nu am, insa am lucrat la un cervice pentru o perioada de aproximativ 1,5 ani,
Nu zic ca masinile nu merg ok pe GPL, zic doar ca le scurteaza viata. Asadar, un model de motor care poate merge pe benzina, in medie 800.000 km, pe GPL va merge, in medie 600.000 km (este doar un exemmplu).
Nu sustin ca se strica motorul rapid daca pui GPL, doar ca-i scurteaza durata de viata cu 20-30%

@rhydin
Sunt de acord cu tine ca acea masina a ajuns la 500.000 km pe GPL daca a fost ingrijita. Poate ajunge si la 1.000.000 km pe GPL daca o ingrijeste, dar pe benzina, poate avea o durata de viata mai mare, in aceleasi conditii de ingrijire.

Nu cred in teoria asta in care un motor gandit pentru benzina, trecut pe GPL, poate avea o viata egala sau mai lunga ca cea care ramane pe benzina.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
1 mil km pe benzina...
Aici merge faza cu marmota🚀
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ia vezi masina asta, are 1.920.000 km si e pe benzina.
http://www.autoscout24.com/...00000&asrc=st
Sau asta
http://www.autoscout24.com/...00000&asrc=st|fs
Sau asta
http://www.autoscout24.com/...00000&asrc=st|fs
Sau asta
http://www.autoscout24.com/...00000&asrc=st|fs
Sau asta
http://www.autoscout24.com/...00000&asrc=st|fs

Daca mai vrei, mai caut si altele.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
RK de cate ori? Fizic, un motor pe benzina nu are cum sa meargã atât fãrã reparatii majore.
Ma retrag, ca oricum suntem off-topic.
Succes !
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sorinbv
frate nu te mai gandi la ce o sa ii faca gazul la motor, astea sunt povesti de speriat copii
ia de fa niste calcule la ce consumuri vrei tu si tot o sa iesi mai bine cu GPL,
plus ca mai zicea un coleg care a lucrat in service ca ar reduce viata unu motor cu 20-30 %, daca stai si te gandesti nu o sa faci tu 500000km si chiar daca ii faci , banii care nu ii dai pe benzina iti faci de cate ori vrei tu motorul (reconditionare totala)
eu ultima data am dat 130 lei pe gaz la pompa, si am mers 390km in Bucuresti (din care 45km au fost pe centura am tras un prieten), tu dai cu cel putin 100 lei mai mult, daca stii sa mergi cu masina o sa ai un consum cu cellllllllll multtttttttt 2% mai mare,
acum sincer ma doare la basca cat merg unde merg sau de consum,
am refacut motorul si avea uzura lui normala, daca iti arat sonda lambda ce fel este ..........., o sa vrei tu motorul meu, vorbeste cu cei de la Vernesti, o sa te sfatuiasca ce instalatie iti pui, unul din tipii de acolo are o experienta de 11 ani, nu te zgarci la bani pune o instalatie foarte buna si nu o sa regreti deloc,
o sa mai ai probleme dupa ce pui instalatia cu anumite piese, senzori, dar o sa ii schimbi, cei uzati de timp si de functionare o sa iti dea un pic de bataie de cap dar pe urma o sa ai o masina super ok,
eu de ex. mai fac depasiri cand se cere cu a 3a si o duc pe la 120k/h, iti dai seama cate ture sunt acolo? si ma doare la basca de consum, iar daca masina e prafuita tot asa o scutur Smile , bine motorul e de 1,8 92kw, 125cp
dar uite sa nu zici ca vorbesc in plus, intereseaza-te si vezi daca ii dauneaza tipului tau de motor, dar sa iti zic ceva daca motorul merge rau pe benzina - pe gaz va merge si mai rau,
mai fa un calcul
cat consuma masina ta pe oras , mai adauga 2 pe gaz, totul la 100000km, si fa diferenta cat dai pe benzina la KM astia, si cat dai pe GPL la km astia.
Bafta
am scris prea mult
Smile
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
atat bataie de cap pentru 15k km pe an ? se amotizeaza nu zic ....dar mi se pare un cost si o bataie de cap in plus oarecum inutila.

parerea mea e sa te bucuri de benzina turbo si aia e Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR