Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri. Ieri am facut constatarea, azi am lasat masina azi in service cu promisiunea ca maine ar fi gata.
http://www.youtube.com/watch?v=k4eDq51dQDM Smile
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa ne spui si noua la ce service ai fost si daca esti multumit ! Sa ceri si tu copii la deviz si factura !
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Detalii:
Constatarea facuta la Allianz din Tiriac Expozitiei. Initial ma batea gandul sa o duc la Union Motors pentru reparat dar am acceptat oferta lor de a face la ei cand mi-au spus ca in 5 minute poata sa vina cineva de la service sa o vada + speranta ca totul se va misca mai repede fiind sub aceiasi palarie.. In cam in 50 de minute totul era gata: constatarea/intocmire dosar/+vizita in service-ul Tiriac Auto pt reconstatare. Masina am dus-o alaltaieri pe la 10.30 si am luat ieri pe la 19.00.

Bara a fost reparata, calitatea pare OK. Vedem cum evolueaza [am avut acelasi tip de dauna acum vreo 2 ani, facuta la TopLac Service si lacul incepuse sa se exfolieze in doua locuri].
Un minus pentru ca mi-au rupt una din incuietorile capitonajului din portbagaj [cele care iti dau acces la triple]. Am observat dupa ce am plecat de acolo.
Lovitura a fost cam pe mjlocul barii, pe bandoul din dreapta al barii mai aveam vopseaua sarita [facuta de mine anterior] vreo 2 cm/1cm: Nu s-au atins de ea. Smile

Devizul de aproape 1200 RON. Oare atat imi dadeau daca ceream regie proprie? Very Happy Very Happy

In concluzie: Multumit si placut surprins de modul rapid de lucru, mai putin de chestia rupta.
La constatare am fost singur, fara soferul vinovat si masina [care oricum fusese deja reparata]. Nu au comentat nimic, au zis ca o sa-l cheme ei.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In regie proprie probabil ca primeai vreo 5 milioane. Iti ajungeau sa repari bara si sa vopsesti si bandoul .
Chestia cu capitonajul dupa parerea mea denota lipsa de profesionalism . Bine ca nu ai avut o dauna mai mare ca erau sanse mai multe erori .
Skip ads

  • astyle0392

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe clubopel, probabil nu e cel mai bun loc sa intreb, dar se pare ca aici sunt singurele persoane care au raspuns clar si concis la anumite intrebari. In urma cu 10 zile am avut un accident, in urma caruia devizul reparatiei a depasit suma de 80% a sumei asigurate, mentionez ca am polita casco la Groupama, iar incidentul este cu regres pe Omniasig. As dori sa imi explice si mie cum se calculeaza la casco valoarea despagubita, din cate am mai citit in mod normal ar trebui sa primesc 75% si epava daca optez pentru pastrearea ei: As dori sa stiu daca este posibil sa primesc mai putin de 75% sau cum se calculeaza valoarea masinii. Multumesc
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La RCA valoarea despagubirii se calculeaza conform Normei 23/2014 a ASF sau conform Ordinului 14/2011 al CSA daca asigurarea este emisa in anul 2014.
La Casco insa despagubirea se face conform clauzelor contractuale care difera de la un asigurator la altul .
Am vazut cazuri de dauna totala pe Casco in care asiguratul a primit chiar mai putin de jumatate din suma asigurata si asta fara sa se incalce prevederile contractuale . Asa ca mare atentie la ce semnati si cu cine semnati !
Daca aveti obiceiul sa incheiati asigurari online sau pe la diferite gherete ce va ies in cale in viitor incercati sa colaborati cu un agent profesionist al vreunui broker , agent care sa va prezinte produse bune de asigurare , conform nevoilor voastre iar in caz de dauna sa se zbata pentru voi .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asta în teorie pentru cã practica a arãtat cã cel mai promovat produs nu este cel care i se potriveºte clientului ci cel care are target de realizat. Mai mult decât atât, agentul este un mandatar al asigurãtorului iar legislaþia interzice mandatarului sã lucreze în detrimantul mandantului.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma refer la agentii directi ai firmelor de asigurari ci la cei ai brokerilor, care au posibilitatea de a incheia toate tipurile de asigurari la toti asiguratorii. Teoretic ei trebuie sa reprezinte numai interesul clientului si sa recomande produsul care se multeaza cel mai bine pe cerintele acestuia. In practica asa e, multi promoveaza produsele comisionate mai bine si baga pe gat clientilor si asigurari de care nu au o reala nevoie.
Dar asta nu inseamna ca nu iti poti gasi si un partener serios pentru a colabora in viitor. Cum iti poti gasi un mecanic bun la masina asa iti poti gasi si un agent de asigurari serios si profesionist !
Skip ads

  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Gasiti un agent de asigurare/broker si dezvoltati o relatie in timp cu el. Agentul este la dispozitia clientului, este ca un avocat in materie de asigurari, va poate ajuta in multe situatii.
In ceea ce priveste asigurarile online, sunt ok, daca faci direct pe site-ul asiguratorului, pentru ca acolo ai suport real si daca citesti conditiile de asigurare in prealabil. De exemplu Allianz Online are oferta de polita Casco cu fransiza 450 RON, cu conditii de asigurare mai bune decat cele din agentii si cu tarife mai mici (costuri de administrare mici => tarife mai mici; de asta s-a inventat online-ul, pentru ca sunt costuri mici de administrare).
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Adica vrei sa spui ca la Casco online la Allianz ai alte conditii contractuale decat cel contractat prin broker ? Eu cred ca faci undeva o confuzie ! Pe siteul asiguratorului de la cine primesti suport real, nu cumva tot de la angajatii asiguratorului? Daca un produs nu este bun sau exista altul similar dar mai ieftin la alt asigurator crezi ca va fi indrumat catre acesta ?
DE exemplu, la Generali clauzele contractuale sunt foarte alunecoase si sunt situatii in care risti sa o iei rau in barba la o dauna majora. La Credit Europe la fel . Daca faci la ei casco online crezi ca scapi de capcanele din contract ? Nu ! La fel nu scapi nici daca e facut prin broker, dar daca ai sansa sa lucrezi cu un profesionist acesta ti-ar recomnda din start sa alegi alt produs, alta companie.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ca sa intelegi:
Casco online Allianz este un produs diferit de cel din agentie/broker. A fost costumizat special pentru a fi vandut online. A rezultat un tarif mai mic si conditii contractuale mai bune pentru ca atunci cand vinzi un produs la un volum mare...iti perimiti sa-l da-i mai ieftin...plus de asta online sunt costuri mai mici de administrare. Agentul de asigurari are acelasi rol ca brokerul de asigurare. Acela de a oferi un produs clientului ce sa-i satisfaca nevoile. Si daca tot vorbim de Allianz...nu oricine vine la alianz, doar cel ce vrea sa fie despagubit in caz de dauna...ceilalti se mint ca sunt asigurat si platesc pentru asta. (mai sunt cateva companii afara de allianz).

La ce te referi canz zici "capcanele din contract"? Nu stiu sa fi auzit de asa ceva pana acum.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa intelegi :
Eu , pe forumuri si prin intermediul siteului amdauna.ro nu fac altceva decat sa ajut pagubitii in dosarele de dauna . si stim foarte bine toti la cat stres si la cate abuzuri sunt supusi acestia din partea companiilor de asigurari .
Tu daca lucrezi la Allianz si faci pe aici lobby e treaba ta dar iti pot spune ca sa vada si ceilalti ca demult Allianzul nu mai este ce a fost in materie de asigurari. Si iti spun asta din punctul de vedere al procedurii de despagubire, ca pana la urma asta conteaza cel mai mult in asigurari !
Cat despre capcanele din contract, ia-l pe cel de la Generali si studiaza-l .
Pot da de ex un caz pe care il am in lucru unde la o suma asigurata de 10500 asiguratului i se dau 4000 de euro suma maxima pentru o reparatie cu deviz de 8000 de euro . Asta pentru ca vezi Doamne pe masina nereparata ar fi licitat cineva pe Autosel 6500 de euro iar conditiile de asigurare permit asiguratorului sa limiteze reparatia la diferenta rezultata dintre suma asigurata si valoarea masinii avariate.
Si gata cu polemicile in materie de vanzari, am deschis acest topic pentru a ajuta colegii care au daune si au nevoie de sprijin !
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kosfunny, ajuta-ma te rog cu un sfat
- facut accident din vina celuilalt (a intrat in masina sotiei cand ea statea la semafor), individu' are rca la euroins, care sunt... cum sunt
- masina are si casco la generali
- ma gandesc serios sa o fac pe casco, cu regres... insa:
1- daca o fac pe casco, cu regres, asta ma va afecta financiar? Adica cand o sa vreau sa ii prelungesc CASCO la buburuza, sa ma astepta ca baietii sa imi considere un "malus"?
2- care ar fi procedura? o varianta pe care am auzit-o e ca ar trebui sa merg la constatare la euroins, si apoi... sa astept pana cand vin ei cu o propunere? si abia apoi ma pot duce la casco al meu? de tinut cont aici ca la euroins sunt programat la constatare in 21 oct, si casco expira in 5 nov.
3- eu ar trebui sa imi anunt asiguratorul de rca referitor la accident?

Multam cu anticipatie
  • opelvectrabcombi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2015

  • Mesaj Privat
salut. vineri dimineata pe la 7 am fost lovit de unul ce iesea din curtea lui, cu spatele, fara sa se asigure. de la 7, abia la 5 seara am reusit sa il aduc la sediul celor de unde avea asigirarea pe motive ca ba a uitat certificatul acasa, ba ca nu stia ca trebuie sa vina cu masina cu carfe m-a lovit, si nu a venit cu ea ci cu alta, ba ca a avut treaba. am facut amiabila, am semnat si am declarat amandoi ce era de semna si declarat. a recunoscut ca e vinovat. apoi am sunat sa ma programez.mi s-a spus ca si el trebuie sa vina. sunt programat azi la ora 3 jumate. de vineri seara de cand m-m programat, abia in dimineata asta am dat de el. m-am dus la el in poarta ca nu mi-a raspuns la telefon nici la mesaje. acum el mi-a spus ca nu garanteaza ca vine ca deja a facut un drum pe banii lui cand am semnat amiabila si ca daca vor aia sa faca poze si masinii lui, sa vina ei. masina lui e o dacia papuc. nu a patiti absolut nimic masina lui.m-a lovit cu oblonul. intrebarile mele sunt: daca nu se prezinta pentru poze, poate pati ceva? eu imi pot baga masina in service in continuare sa mi se repare?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ti-am unit eu subiectul aici, asa are mai mult sens
Din cate stiu, nu e treaba ta sa il tarasti pe ala la asigurator, e treaba asiguratorului. Daca zic aia ca sa te duci si cu cealalta masina, zi-le ca tu nu esti politist sa il aduci pe ala pe sus, nu au decat sa ia legatura cu el.

Oricum, greseala a fost a ta, trebuia sa ii zici fain frumos vineri "hai acuma la asigurari, ca ori mergem impreuna acolo, ori ma duc la politie si declar accidentul"
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
opelvectrabcombi - mergi mai departe cu bagatul in service. La nici una din cele doua daune avute si rezolvate prin amiabila pana acum nu am fost impreuna cu vinovatul la constatare. La prima nu mi-a mai raspuns la telefon iar la a doua mi-a spus clar din start ca nu are de gand sa vina. Am transmis asta mai departe catre asiguratorul lui si au zis ceva de genul ca o sa il cheme ei.
  • opelvectrabcombi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2015

  • Mesaj Privat
mersi pentru mutarea postarii. am rezolvat. prima data il vazuse asiguratorul numai ca nu venise cu masina cu care ma lovise. eu am fost la poze, mi-au evaluat si a ramas sa se duca ei sa ii faca poze avand drum spre zona unde locuieste individul. am ales sa imi fac masina eu. mi-au dat 1850 ron pentru stop spart, tabla din spatele stopului infundata si bara infundata din cauza tablei din spatele stopului, si buza la haion pe o lingime de 25cm si 3-4 cm latime indoit si vopseaua sarita pe aceeasi portiune. am considerat ca suma imi ajunge sa o fac eu. inainte sa merg la poze am sunat la numarul unde m-am programat si le-am spus si lor povestea si au spus ca il suna.
  • Z18XEL

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
salut. cred ca scriu unde trebuie.. saptamana viitoare imi voi primi banii pentru despagubire de la omniasig. am ales sa imi repar masina in regim propriu. am o hartie unde scrie ca mi s-a adus la cunostinta de unele documente care trebuie sa le duc si bifate sunt facturi sau ceva de genu si ce repar. ceva in genul. trebuie sa duc facturi ceva la omniasig dupa ce o repar, din moment ce am ales sa o fac in regim propriu? nu merg in service. am un tip ce are un atelier foarte dotat
  • Z18XEL

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
baieti
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, xel-ule.
Nu inteleg pe ce baza iti cer aia facturi daca iti faci masina in regie proprie. Cel mai bine e sa ii intrebi pe ei, sa iti justifice...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR