Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@sezran, scuze, dar tu ce gume ai tu de costa de noi 300 roni? ca eu am 195/60 r15, dunlop sport sp 2020, si am dat 270 ron/buc.

in alta ordine de idei, firma la care lucrez a renuntat de a mai incalta masinile cu gume resapate dupa ce, in 2003, 2 colegi au avut incidente (explozie). Noroc ca nu aveau viteza, si au reusit amandoi sa opreasca fara sa indoaie masina.
Clar, fiecare face ce vrea, daca cineva vrea sa puna gume resapate pe masina, e decizia lui. Are omul motivele lui, poate de buget, poate altele. Eu prefer sa pun gume noi, si ceva mai premium, nu pentru ca ma plictisesc banii, dar... la stilul meu de condus (mai sportiv) masina trebuie sa fie ceas, altfel ma trezesc cu surprize. Si, intre a da 300 ron pe o guma noua, sau a risca sa am explozie la 130 km/h...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@cristian_61
Mi se pare mie sau ai gume de iarna?
Daca nu mi se pare, una din cauzele pierderii aderentei este si acest lucru deoarece cand temperatura caii de rulare este mare, cauciucul din aceasta se inmoaie excesiv, cu atat mai mult cu cat cele resapate (si de iarna) sunt din start mai moi.
Faptul ca nu sunt uzate nu schimba datele problemei.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca a zis cineva ca's proaste pentru ca's resapate ci doar ca 30000km e mult pentru niste anvelope in general. Si intradevar, profilul e cel putin de all season, daca nu cumva sunt de iarna.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@jE: am 195/55 R15. astea au fost pe masina cind am luat-o, tot cu astea am mers in continuare.
nu gaseam decit 195/65 si (mai rare) 195/60. la 195/55, foarte rare, gaseam numai preturi foarte mari (peste 100 euro bucata, si euro era destul de mult pe atunci). nu vroiam nici matador sau alte nazbitii.
sau poate nu am cautat eu pe unde trebuie, am luat tot fundeni-ul la rind, hypermarket-uri etc. cele vechi erau tocite si afara incepea sa fie gheata, pierdeam aderenta si nu am mai lungit-o.

ps: mi s-a intimplat de citeva ori cind cineva a vazut masina sa spuna "ce cauciucuri misto ai".
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cauciucuri noi - Vredestein Sportrac 3 - 250 lei/buc (195/65 R15 V) de la importatorul direct, la inceputul verii. Cred ca au cam orice dimensiuni uzuale.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Crede cineva ca resapatele de firma sunt mai bune decit unele noi gen Barrum, Sava etc. care au preturi rezonabile.
fara suparare dar niste Pirelli sau ceva asemanator la un Opel Kadet sau Astra mai vechi, ii dubleaza valuarea masinii.
referitor la subiectul postat, este posibil ca sa fie intradevar prea tari, la fel cum se intimpla cu talpa de la incaltamintea cumparata de la tarabe care nu este din cauciuc ci din plastic.
revenind la resapate, cauciucuri vechi SH si altele de genul asta eu am patit-o prin 91 cu cauciucuri aduse de afara cu profil perfect ,care din pacate ,unul, s-a dezintegrat la 100km/ora, pe fata,(aveam un rekord pe atunci). de atunci am jurat ca nu mai iau cauciucuri la SH.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare ! stii ce ma amuza .. esti tu sigur ca alea sunt cauciucuri resapate ? CE marca sunt ca nu am vazut citind mai sus .Dar pot sa iti zic dupa model ca exact asa sunt Debica All weather pe care am dat eu 140 ron noi noute (tot pe 13 tot 175 ) si radeam cu un tip de la vulcanizarea de unde le-am luat si le-am si montat ca sunt identice cu roata mea de rezerva care era un good year daca nu ma insel si ala chiar isi amintea si modelul .. un vector nu stiu cat parca . Oricum eu sunt foarte multumit de ele .. dupa 16.000 km arata impecabil ... cu toate ca am probleme cu unghiurile de cadere (am inteles ca la kadett e nu se pot regla - daca stie cineva altceva astept o idee ) . Aderenta am sa imi pun si in cap . Cat despre profil e genial . Am urcat pe zapada in bataie de joc unde o solnitza cu caucioace noi si lanturi statea ca vita pe loc Very Happy .. deci no comment - pe noroi sa nu mai zic ca la fel iti faci treaba (eu tot urc pe la diverse cabane unde nu exista drumuri asfaltate ... si zic ca merita si ultimul banutz dat pe ele ) . Deci sunt sau nu resapate ? Ce marca sunt ?
  • cristian_61

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru toate parerile si opiniile pe care le-ati spus.
din tot ce ati spus cred ca sunt prost resapate. m-am uitat p cauciuc si scrie SPOT ....nu stiu daca este vro marca, eu nu am auzit Wink

salutare si numai bine
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai din poza se vede ca sunt cauciucuri de iarna, care nu sunt deloc eficiente pe caldura si asfalt uscat, plus ca vara se si uzeaza foarte repede. Daca nu vrei ai doua seturi de cauciucuri vara/iarna ia-ti unele all season, care fac fata binisor pe toata durata anului.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Profilul din poze nu este de iarna ... este chiar all weather ... am acelasi profil si pe debica navigator si pe good year si sunt all weather amandoua ... bine am mai scris asta mai sus Very Happy
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mie mi s-a parut ca vad scris M+S pe cauciucuri, deci de iarna, iar pe de alta parte Debica Navigator au profilul destul de diferit, atat primul cat si al doilea model, Vector 5 de la GoodYear seamana dar nu sunt chiar la fel. In general cauciucurile all season, au nervuri fine doar pe o parte din suprafata de rulare, sau le au pe toata suprafata dar mai rare, astea din poza au nervuri fine si dese pe toata suprafata....

P.S. Si ca sa fie treaba verificata am gasit si oferta in care se spune clar ca Scop VS sunt de iarna: http://www.ralsianvelope.ro...?producator=Pneus

P.S.2 Cauciucurile Scop sunt resapate la Suceava de catre S.C. RADBURG SRL cu materiale si tehnologie de la Kraiburg Austria: http://www.kraiburg-retreading.com
  • virus100b

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu bag mana in foc ca sunt de iarna pt ca au rizurile orizontale zimtate si dese. Am avut si eu pe masina anvelope de vara good&year de iarna(M+S) si la frane bruste si in curbe scartaiau rau, ba chiar era sa-l troznesc pe unu ca mi-a intrat abs-ul si pe jos era asfaltul curat, uscat si fara deniveleri. Am facut unghiul la directie si tot degeaba. Le-am schimbat cu unele de vara si totul a revenit la normal. Parerea mea e sa incerci cu altele sa vezi cum se comporta sau sa le schimbi.
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Mie mi s-a parut ca vad scris M+S pe cauciucuri, deci de iarna, iar ...



mare atentie, pneurile in cauza sunt resapate. deci nu are nicio legatura cu producatorul initial!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
E normal sa nu mai aiba aderenta la 30 000 km la modelul/calitatea avuta. Anvelopele din poza sunt de iarna garantat si au avut initial adancimea canalelor foarte mare. Si eu am pus pe o Dacie 1310 asa ceva luand in considerare putere mica a motorului, viteza redusa de deplasare si valoarea de 0 absolut a masinii.
Chiar daca sunt reconditionate, inscriptia de pe laterala e originala a producatorului inclusiv datele de identificare.
Pentru o masina serioasa nu vad probleme ca pentru iarna sa se foloseasca asa ceva dar nu in conditiile climaterice din ultimi ani.
Ce e cel mai ingrijorator este faptul ca putini din cei care vand sau repara pneuri, au cunostinte generale despre ele. Pentru acestia e indiferent care e specificatia indicilor de viteza si greutate ca sa nu mai zic alegerea profilului dorit. Nu mai zic de ce se poate cumpara ca SH. In acest caz nimeni nu se uita de ex la data fabricatiei ca sa nu cumpere o anvelopa coapta de soare si timp dar cu profil.
Atentie chiar anvelope noi, de marca, cu super preturi, au data fabricatiei indelungata si caracteristicile de calitate/aderenta astfel schimbate!Marcajul lateral DOT va arata saptamana si anul fabricatiei.


Nu doresc sa fac reclama dar cred ca e folositor pt. soferi:
http://www.anvelopa.com.ro/indice_sarcina.htm
http://www.anvelopa.com.ro/indice_viteza.htm

Si ca sa nu fiu rau e si pentru siguranta mea si a familiei cand ma deplasez pe un drum public.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Chiar daca sunt reconditionate, inscriptia de pe laterala e originala a producatorului inclusiv datele de identificare.


nu la toate. la cele re-moulded si lateralele sint refacute. (discovery)
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Astea sunt remoulded iar brandul Spot e o inventie romaneasca de la producatorul BP Pneus aka S.C. RADBURG SRL deci se respecta inscriptionarile.
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Astea sunt remoulded iar brandul Spot e o inventie romaneasca de la producatorul BP Pneus aka S.C. RADBURG SRL deci se respecta inscriptionarile.


Salutare


Ce vreau eu sa-ti spun, este faptul ca daca acele cauciucuri sunt cumva concepute pentru toate anotimpurile, acesta ar putea fii unul dintre motivele pierderii aderentei, tine pana la un punct. Sugestia mea ar fii sa verifici acest lucru. Pot fii resapate si foarte bune, dar sa nu fie all season, acolo exista compromisul intre anotimpuri. Eu am avut unele all season timp de patru ani si am fost multumit de compromis

Respect

JOJO
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR