Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • doryss911

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Am luat masina de la Stefan (B-77-NRV)si am bagat ceva bani in ea (Ambitie) si am reusit sa o aduc pana aproape de mal, dar din pacate m-am lovit de o problema cu presiunea de ulei.
Cat este motorul rece presiunea pe la sfert cu pompa noua cuzineti noi, ciuloasa planata si simeringuri de supape noi si tot ce trebuie.
Cand se incalzeste uleiul se aprinde becul,am dat de doua ori motorul jos de pe masina si am luat traseul de ulei la mana de am turbat si omul cu service-ul cred ca face ulcer cand ma vede( e prieten dar deja l-am speriat)
Am pus un manometru pe sonda de ulei presiunea 0.4 bari.
Azi am dat drumul la motor cu capacul de la arborii cu came jos si am observat ca are doua supape de aerisire pe mijlocul arborilor cu came (infipte in chiuloasa pe traseul de ulei) din care iese ulei cu presiune.
Eu cred ca acele supape trebuie sa se inchida cand vine uleiul si sunt doar pentru aerisirea circuitului de ulei.
Intrebarea este de unde cumpar asa ceva?
Sunt niste suruburi cu o mica gaura pe centru si cu un fel de regulator de presiune in partea unde nu are filet.


Nu mai pot de nervi ca am cumparat tot felul de piese noi din cauza a doua suruburi (supape).

Multumesc Anticipat de ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR