Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,468
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Placutele putin dure, posibil sa auzi scartaieli la franare in rest doar de bine.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ms
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare in sfarsit mi-au ajuns si mie discuri frana fata spate ate power disc si placute ate.
O sa revin cu poze cu montajul si cum se comporta.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
asta sa fie fisura ?

Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Juratek ?
daca e fisurat discul trebuie sa le schimb, parca nu as arunca bani multi pentru franare spate.
din astea am de ales
Juratek placute+discuri
Bosch - placute + discuri
Brembo -plcute +discuri
in ordinea valorii de achizitie.

Ar mai fi o varianta Brembo discuri+ juratek placute. ( varianta montata deja pe Zafira)
  • tehtronics

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Vauxhall Astra 1.6 SXI Sport Hatch 3 usi
VIN: W0L0AHL0875028022
Masina este in UK, a fiului meu.
As vrea sa-i cumpar din RO discuri si placute fata/spate si arcuri spate
Poate cineva sa ma ajute cu codurile pieselor mentionate?
Nu stiu daca placutele sunt cu senzor de uzura sau nu, iar suspensia cred ca este standard ...
Multumesc mult!
  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
disc frana fata: 93181113
disc frana spate: 9117772
placute frana fata: 93186713
placute frana spate: 93169143
arc spate : 93178632

sper sa-ti fie de folos....
  • tehtronics

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, dar mai poate cineva confirma?
Un alt coleg mi-a spus asa:
----------------------------------------------------
-disc frana fata(ventilat): 93197592(5 69 066) … 25x280
-placute frana fata: 93181189(16 05 998)
-disc frana spate(plin): 9117772(5 69 109) … 10x264(plin)
-placute frana spate: 93179164(16 05 995) sau 93169143(16 05 625)
-arc spate: 93178632(4 24 094) … echivalent cu 511GM130(cod OPEL), RX6232(fara suspensie sport)
----------------------------------------------------
Acum nu stiu care-i adevarul....
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
exista vreo solutie sa nu mai rugineasca discurile de frana in zona butucului, cele originale vad ca au ceva tratament si nu ruginesc.
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Ruginesc toate si cele originale deoarece se incalzesc foarte tare.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu nu am vazut rugina pe originale, , cred ca sunt tratate cu ceva.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Spray cu zinc, e special pentru rugina si temperaturi inalte.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ms, cand voi schimba rotile pentru iarna o sa tratez discurile, sunt urate ruginite, pe fata am originale si ele sunt ca noi.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
tocmai am comandat pentru spate discuri si placute originale la 329 lei, detalii pe PM. Au lichidare de stoc.
  • Se7enStars

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra OPC 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Isac DGP a scris:A venit momentul sa schimb discuri si placute la a mea astra 1.9cdti 150 caluti.
Stilul de condus al meu este unu destul de sport (uneori cam agresiv)....deci franele imi sunt de nevoie.
Sunt in dubiu la ce fel de combinatie sa fac (inafara de ATE -ATE ca asta stiu ca e cea mai buna).
M-am gandit la fata-Brembo MAX si spate-Brembo normale. Insa nu stiu exact cu ce placute sa le combin.
O alta combinatie ar mai fi Zimmerman sport fata si cu zimmerman normal pe spate. Din nou nu stiu ce placute.
Am o nedumerire de placute...pt ca am tot citit pe forum si am vazut 10000 de pareri...ba ca alea is prea tari...ba alea prea moi...ba alea scartaie. Deci nu stiu sincer ce placute sa iau. Mecanicul zicea ca daca iau brembo sa merg pe placute brembo, alti prieteeni mai priceputi ziceau ca pot lua si Ferodo premier, tot pe discuri brembo, iar la Zimmermann ziceau ca merg cu ATE placute.

voi ce ziceti? mersi


ATE nu produce discuri de frana. ATE nu produce placute de frana. ATE produce sisteme de franare. Cel mai mare producator pt piata OE de placute de frana este Ferodo. Cel mai mare producator pentru piata OE de discuri de frana este JURID. Problema este ca, pentru gama AM, calitatea discurilor Ferodo este scazuta, iar pana de curand gama FSL era la fel. Odata cu stoparea procerii gamei FSL si trecerea la cea FDB, lucrurile s-au schimbat. Acum Ferodo este, una peste ala, cea mai optima alegere in materie de placute de frana pentru turisme. Ca discuri de frana, Zimmerman este o alegere foarte buna, dar la pretul de achizitie, merita sa iti pui Textar, taticul celor de la BMW, intrucat rezista mult mai bine la socuri.
Calitatea franarii ambalate de ATE pentru piata AM, este una deosebita, insa in cutie poate sa se regaseasca de la Ferodo, Textar, Jurid, pana la Zimmerman, TRW sau Lucas. Toate aceste branduri au legaturi de ambalare intre ele.
  • Se7enStars

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra OPC 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2015

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:Ce parere aveti despre Bosch in domeniul discurilor si placutelor de frana. Trebuie sa le schimb pe spate si am primit un pret foarte bun pentru ele.


Nici Bosch, nu face placute de frana. Cand spui ca e posibil sa scartaie, trebuie sa sti ce e in cutie. Pot fi mai multe variante.
  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Se7enStars a scris:
Isac DGP a scris:A venit momentul sa schimb discuri si placute la a mea astra 1.9cdti 150 caluti.
Stilul de condus al meu este unu destul de sport (uneori cam agresiv)....deci franele imi sunt de nevoie.
Sunt in dubiu la ce fel de combinatie sa fac (inafara de ATE -ATE ca asta stiu ca e cea mai buna).
M-am gandit la fata-Brembo MAX si spate-Brembo normale. Insa nu stiu exact cu ce placute sa le combin.
O alta combinatie ar mai fi Zimmerman sport fata si cu zimmerman normal pe spate. Din nou nu stiu ce placute.
Am o nedumerire de placute...pt ca am tot citit pe forum si am vazut 10000 de pareri...ba ca alea is prea tari...ba alea prea moi...ba alea scartaie. Deci nu stiu sincer ce placute sa iau. Mecanicul zicea ca daca iau brembo sa merg pe placute brembo, alti prieteeni mai priceputi ziceau ca pot lua si Ferodo premier, tot pe discuri brembo, iar la Zimmermann ziceau ca merg cu ATE placute.

voi ce ziceti? mersi


ATE nu produce discuri de frana. ATE nu produce placute de frana. ATE produce sisteme de franare. Cel mai mare producator pt piata OE de placute de frana este Ferodo. Cel mai mare producator pentru piata OE de discuri de frana este JURID. Problema este ca, pentru gama AM, calitatea discurilor Ferodo este scazuta, iar pana de curand gama FSL era la fel. Odata cu stoparea procerii gamei FSL si trecerea la cea FDB, lucrurile s-au schimbat. Acum Ferodo este, una peste ala, cea mai optima alegere in materie de placute de frana pentru turisme. Ca discuri de frana, Zimmerman este o alegere foarte buna, dar la pretul de achizitie, merita sa iti pui Textar, taticul celor de la BMW, intrucat rezista mult mai bine la socuri.
Calitatea franarii ambalate de ATE pentru piata AM, este una deosebita, insa in cutie poate sa se regaseasca de la Ferodo, Textar, Jurid, pana la Zimmerman, TRW sau Lucas. Toate aceste branduri au legaturi de ambalare intre ele.




BIG LIKE !
  • Se7enStars

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra OPC 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru apreciere. Prin natura ocupatiei mele, am acces la informatii sa le zicem "clasificate" pentru "consumator." Intreaga piata este gandita in asa fel incat consumatorul sa creada ce trebuie sa creada. Si ascultand multe cunostinte, am concluzionat foarte usor: s-a realizat exact ce s-a dorit.
Ca sa revenim putin la topic: ce e cel mai simplu si mai important de inteles este faptul ca brandul nu este acelasi lucru cu produsul in sine, sa zicem in 85-90% din cazuri.
Ultimele discuri si placute puse de mine pe masina personala au fost discuri Zimmerman si placute Ferodo. Am mai pus placute TRW in trecut, intrucat sunt si acelea tot Ferodo. Pe o Dacia Dokker, placutele de fabrica (surpriza! tot Ferodo) au tinut 60.000KM. Cei 60.000 au fost rulati in 9 luni, de doi soferi, care ambii tind sa fie mai degraba agresivi decat precauti.
Sa nu inteleaga cineva ca am vreun motiv sa ii ridic in slavi pe cei de la Ferodo, pur si simplu daca tot mi-am facut cont, vreau sa ajut comunitatea cu ce pot.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Placutele frana sunt identice la motorul de 1.7 cdti ( 100 cp) si la cel de 1.9 cdti ( 150 cp) ? Ma intereseaza deoarece as face conversia de la discuri de 280 la discuri de 308 mm si placute de frana am noi noute si nu as mai da banii pe altele.
Multumesc.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt la fel, nici plãcuțele, nici etrierii.
1.9, indiferent de varianta de putere, 101, 120, 150 hp vine cu discuri de 308mm.
Dacã faci conversia la discuri de 308 nu mai poti folosi jante pe 15", minim 16".
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR