Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • deleted-102027

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut baieti, am urmatoarea problema cu carcasa filtrului de ulei: partea cilindrica de plastic din interior, cea care arata ca un arc/cilindru si are rol de centrare a filtrului a fost gasita rupta de baietii care mi-au schimbat filtrele ultima oara. Nu stiu exact prin ce artificiu au reusit sa improvizeze centrarea filtrului in lipsa acelui suport.
Vineri merg cu masina la schimbat de distributie si intentionez sa rezolv si problema cu carcasa filtru ulei. Scorul pentru una noua ar fi de 263 + timp de asteptare indelungat pana vine in stoc, asa ca prefer sa apelez la dezmembrari unde am gasit la 100 lei. Problema e ca nu stiu exact ce piesa caut si care sunt compatibilitatile intre motoare, adica pot folosi o carcasa de la Agila \ Corsa, motor Z10XE / Z12XE? Am inteles ca la Z10XEP si Z12XEP carcasa ar avea aceleasi prinderi, dar dimensiuni diferite, astfel incat si marimea filtrului ar fi diferita.
Am gasit si codul GM 90530259 pentru 'oil filter housing', e de ajuns sa ma uit dupa acest cod sau trebuie sa tin cont si de alte aspecte?

Am cautat in prealabil pe forum si nu am gasit exact aceasta problema + nu cunosc foarte multe detalii tehnice, sper ca se poate intelege ce am scris.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
E deajuns sa te uiti dupa codul GM
  • deleted-102027

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Mersi! Sa inteleg ca seria motorului dicteaza tipul carcasei de filtru de ulei si implicit tipul/dimensiunea filtrului de ulei.
In cazul asta carcasa filtru ulei cu codul GM 90530259 foloseste "Filtru ulei motoare cu seria de la 19MA9234-" cu Diametru exterior 62 mm; Diametru interior 28 mm; Diametru interior 1 31 mm; Diametru axa 1 62 mm; Inaltime 85 mm.
Imi poate spune cineva ce cod GM are carcasa filtru ulei pentru seriile de motor pana la 19MA9234?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca ai EPC cauta dupa seria sasiu si iti va returna rezultat exact
  • deleted-102027

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Mersi din nou, am cautat dupa VIN in EPC si aparent se incadreaza in prima categorie: pana la -19MA9234. GM 90530259 este intr-adevar nr. de productie pt carcasa filtru ulei si este identic pt motoare Z10XE, Z10XEP, Z12XE, Z12XEP si Z14XEP cu seria <19MA9234.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR