Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns. Tu ce model ai ( Sport Tourer , Limusin sau 5-T) ? Question Pune poze cu masina. Shocked
Skip ads

  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
cateva poze:
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Frumoasa masina , sa ai noroc de ea.
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
multumesc
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
asdre, aia e rugina la tobe ? Parca e noua masina , nu ? Atunci ce ma mai mir eu la 6 ani vechime...
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Da, masina e noua. Dar nu cred ca e rugina, pare a fi de la sudura. E o culoare rosiatica pe care o capata metalul atunci cand este supus unui tratament termic, gen sudura. Dar am sa ma uit mai cu atentie si revin cu detalii.

Edit: Cred ca e de la sudura, se poate observa doar in punctele in care a fost aplicata sudura.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
asdre a scris:cateva poze:

frumoasa masina, pacat ca e mazgalita in fata
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa o dai acum cat e noua cu spray termorezistent. Se va pastra mult mai mult fara sa sa extinda coroziunea (cauzata de umiditate, diferenta de temperatura, sarea de pe drumuri din sezonul inghetat).

Din fabrica se pare ca nu vine prea bine protejata tubulatura de exhaust (incepand cu ce iese din motor pana la tobe). Inainte sa dai cu spray termorezistent, o speli bine si o cureti (smirghel, dremel).

Nice car! Wink
Skip ads

  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am primit o scrisoare de la OPEL ca sa ma prezint la service pentru o problema la o bujie defecta, care ar putea reduce puterea motorului. A mai fost informat cineva despre problema asta?
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am primit si eu masina de vreo doua saptamani , pana la urma este limuzina in 4usi , echiparea Innovation cu destul de multe optionale. Motorul de 1.6 sidi este super silentios , trage bine(ajunge repede la 210kmh Very Happy ) , consum mediu 9.2 . Motorul este mult mai liniar decat un diesel(nu se simte asa tare momentul de cuplu). Per total sunt multumit de masina.
P.S. - totusi imi lipseste senzatia de la diesel cand " te baga in scaun " .
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Felicitãri pentru achiziție și sã o stãpânești sãnãtos! Te aștept cu mai multe impresii dupã câteva mii de km.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Roly a scris:P.S. - totusi imi lipseste senzatia de la diesel cand " te baga in scaun " .

Dar aia cind la 3500 se termina senzatia, iti lipseste? Sper ca n-o sa zici ca si consumul iti lipseste!
Skip ads

  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
As fi ipocrit daca as spune ca nu imi lipseste , dar este mai mult un factor psihologic (un plin de benzina/luna am de la angajator). Motorasul asta trage fantastic mai ales in mod sport , si suna si foarte frumos dupa 3000 de ture. Per ansamblu sunt multumit.
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@Roly cum stai cu consumul? Eu am aproape 11 000 km si consum mediu 7.9 indicat in bord.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am aprox. 9000 si consumul este 10 , dar majoritatea sunt facuti in oras cu motorul rece. La drum intins pe autobahn la 160 pe tempomat am intre 9-10. Momentan sunt un Romania si consumul a scazut la 8.4 . Per total sunt multumit , motorul si-a dat drumul si in depasiri este un adevarat deliciu. Parerea mea este ca pentru Romania ar fi motorul ideal dar pentru Germania ar fi mai bun un diesel.
  • savin512

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2016

  • Mesaj Privat
asdre a scris:Salutare. Eu am comandat acest model si o voi primi luna viitoare. M-a impresionat din mai multe puncte de vedere si bineinteles ca am facut test drive care m-a surprins placut. Consumul pe care-l indica ei, in special cel din oras, este exagerat. Am condus cam 20 km in oras si 19 km in afara iar consumul a fost 8.7 in oras si 7.9 in afara dar trebuie sa mentionez ca am scos maxim din ea. Am condus-o intr-un mod agresiv (in afara am mers cu peste 150 km/h) fara modul ECO, pentru ca stiam ca nu voi conduce asa cand o voi avea pe a mea dar din curiozitate am vrut sa stiu. M-am invartit in jurul ei vreo 2 luni si am ajuns sa o analizez amanuntit pentru ca in cele din urma sa o comand.
Daca ai intrebari specifice am sa incerc sa-ti raspund din ceea ce am testat si pot urca si niste poze de la test daca te intereseaza.


Salutare. Dupa mai multi ani cum se comporta motorul? Ma refer la fiabilitate, probleme tehnice ivite pe parcurs, etc. Ma bate gandul sa-mi iau ceva cu motorizare identica si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc!
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare , eu am vândut mașina la aproximativ 90000 km și nu am avut nici mãcar o singurã problemã. Dar am vãzut pe internet cã ar fi ceva probleme din cauza injecției directe , se spune cã se depune calaminã pe supapele de admisie. In rest consum decent 8,8 cu jante de 19 inch . Dacã o gãsești întreținutã nu cred sã ai probleme cu ea.
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
savin512 a scris:
asdre a scris:Salutare. Eu am comandat acest model si o voi primi luna viitoare. M-a impresionat din mai multe puncte de vedere si bineinteles ca am facut test drive care m-a surprins placut. Consumul pe care-l indica ei, in special cel din oras, este exagerat. Am condus cam 20 km in oras si 19 km in afara iar consumul a fost 8.7 in oras si 7.9 in afara dar trebuie sa mentionez ca am scos maxim din ea. Am condus-o intr-un mod agresiv (in afara am mers cu peste 150 km/h) fara modul ECO, pentru ca stiam ca nu voi conduce asa cand o voi avea pe a mea dar din curiozitate am vrut sa stiu. M-am invartit in jurul ei vreo 2 luni si am ajuns sa o analizez amanuntit pentru ca in cele din urma sa o comand.
Daca ai intrebari specifice am sa incerc sa-ti raspund din ceea ce am testat si pot urca si niste poze de la test daca te intereseaza.


Salutare. Dupa mai multi ani cum se comporta motorul? Ma refer la fiabilitate, probleme tehnice ivite pe parcurs, etc. Ma bate gandul sa-mi iau ceva cu motorizare identica si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc!


Masina are aproape 8 ani si functioneaza in continuare excelent. I-am facut schimburile si mentenata an de an la service-ul producatorului, placutele de frana au fost schimbate acum vreo 2 ani si cam atat. Motorul si-a pastrat comportamentul, in continuare din punct de vedere tehnic totul este ireprosabil, am facut pana acum 120 000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR