Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Asta era un alt aspect, oarecum subiectiv...ca orice masina, mai ales mai batraioara, se mai si strica.
Forumul nostru este o adevarata comunitate si gasesti foarte multe sfaturi bune date de profesionisti. Concluzie: ti-o repari ieftin, de multe ori in regie proprie cu info de pe forum.
La Vw nu stiu cum stau lucrurile...dar am mai auzit cirtici despre forumul ford Smile .
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am obiceiul sa umblu pe mai multe forumuri, sa citesc asa la cazul general, dar pe nici unul nu am gãsit oameni sãritori ca la noi, nu mai vorbesc de numãrul lor. De asta îmi pare rãu ca am dat cioara din mâna pe vrabia de pe gard. ªtiu ca se stricã pentru cã am luat în calcul riscul asta dar e o diferenþa si de preþ, si la cât e de lãudat golful are multe probleme specifice pe care nu le afli decât daca te loveºti de aºa ceva....
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Am obiceiul sa umblu pe mai multe forumuri, sa citesc asa la cazul general, dar pe nici unul nu am gãsit oameni sãritori ca la noi, nu mai vorbesc de numãrul lor. De asta îmi pare rãu ca am dat cioara din mâna pe vrabia de pe gard. ªtiu ca se stricã pentru cã am luat în calcul riscul asta dar e o diferenþa si de preþ, si la cât e de lãudat golful are multe probleme specifice pe care nu le afli decât daca te loveºti de aºa ceva....

Daca esti nemultumit de golf,vinde'l si revino la astra f,daca ai posibilitate.in privinta site'urilor,nu ai sa gasesti unul mai frumos ca acesta.hehe:D
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta e beleaua ca si la golf am prins ultimul tren cu taxa de inmatriculare. Nu imi permit sa platesc taxa in momentul asta, mi se pare mare, si masina din tara nu iau... Mult succes!
Skip ads

  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Pot sa zic ca mi-a dat prin piele vw! Am schimbat ambreiajul, toate bune si frumoase pana au venit ploile astea si din cauza stropilor care sar pe la motor a trebuit sa schimb senzorul hall si bobina de inductie si au niste preturi frumoase....noroc cu dezmembrarile.... Nu mai vb ca da cu botul de pamant la fiecare groapa, in ciuda faptului ca are telescoapele bune (verificate). E foarte joasa! acuma nu stiu daca si astra e la fel dar in comparatie cu corsa mea...pot sa spun ca am jeep daca vb despre garda la sol. Am intrat pe forumul specific si totul e amestecat pe acolo, se discuta despre toate modelele de golf intr-un topic... Pacat!



Ceva de speriat senzorul hall si bobina de inductie la golf 3 cum se duc..cati prieteni am cred ca toti le au schimbat..pe motor de 1.6 cel putin ..

Daca mi permiteti sa intreb ce anume l face pe acel golf 3 X16XEL oaia neagra ? marea majoritate care le vad sunt 1.6 benzina prin tara si sunt chiar multe, lumea ludandu le de trainice si fiabile Smile .. sincer nu am cautat sa vad cate modele sunt 1.6 dar am un prieten apropiat caruia i da in nas si nu stie ce sa mai faca cu ea..poate i aflu beleaua.. scuze de offtopic.
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
o motorizare buna pe un golf 3 din cate am auzit este ceea de 1.8 simpla fara 16V, acum alegi ce-ti place. Multa bafta
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Redeschid si eu putin acest topic.As vrea sa stiu ce parere aveti despre motoarele diesel care au fost puse pe aceste doua modele(17dr/x17dtl si 1.9-urile de la VW care sunt o groaza)?
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Din experinta proprie iti pot spune ca 1.9 de pe Vw este excelent.
Am condus un Golf 3 si mergea mai bine decat a mea(Astra 1.7 dti) care este ingrijita zic eu.
Acum tu faci ce crezi...
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca este 1.9 PD, fugi....
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
1.9-le de pe golf 3 a fost o generatie buna de motoare, fiind ultima masina pe care au fost puse acestea. dupa aceea au umblat in 1.9 si l-au stricat, astfel incat ce e pe golf 4 nu mai au aceeasi fiabilitate. acuma beleaua este ca si 1.9 este tdi si sdi, adica cu si fara turbo. daca iei turbo, trebuie sa ii mai dai si in gura, ca altfel distrugi turbina din cauza depunerilor. daca iei fara turbo este cam puturoasa si consuma mult la viteze mai mari.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La Astra F mai ai si motorizarea X17DT 82cp Isuzu care este un motor fiabil si ai destula putere pentru caroseria de Astra, la Golf 3 ai motorul TDI de 90cp si 110cp. La Golf, cel turbodiesel de 75cp este un motor neperformant.

Daca nu-ti ajung cei 82cp pe care-i scoate motorul X17DT Isuzu de pe Astra F si daca motorul este înca în mintile lui poti sa-i cresti puterea pana la 110cp facând modificarile de aici, eventual mai poti sa-i scoti catalizatorul si sa-i pui o evacuare 'custom, direct flow' daca nu te intereseaza noxele si consumul.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pd pe golf 3 nu exista.exista 1z este bunicul alh.un motor foarte fiabil.
pd-urile nu sunt de speriat.cel putin din cati stiu cu pd nici unul nu a avut probleme cu injectoare sau motor. beleaua la vw turbina care pica pe la aprox 200 k km.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, nu am vazut prima data ca era vorba de Golf 3.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Asta nu am stiut,ca fiabilitatea TDI-urilor a scazut de la a IV-a generatie de golf,iar de problemele cu turbina si injectoarele aud frecvent cum aud de pompa de inalta presiune la astra(generatiile noi)dar la f nu am auzit mari probleme.Am vrut sa aud cateva pareri despre diesel-urile mai vechi,dar din pacate o masina ca cele discutate nu prea se gaseste sub 200.000km(poate chiar 300).
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Invers proportional cu avansul tehnologic, incepand cu norma EURO3 fiabilitatea motoarelor diesel (tot mai dependenta de calculatoarele/electronica masinii) a scazut cu fiecare generatie, Asta nu îi impiedica pe cei din Europa de Vest care iau masina de noua sa o tina 150.000km in care baga un minim de cash (schimburi de consumabile la 15.000mile/30.000km, ba mai nou aud de antigel si ulei ATF pe care ti le garanteaza fabricatul masinii ca tin 'pe viata' in masina !) iar pe urma vine un român si o ia el ca e buna.

Ai vrut o parere despre diesel-urile mai vechi, ai de unde alege. Nu trebuie sa fii stresat ca are 300.000km daca a fost corect servisat. Dar la una mai noua, ar trebui sa te ingrijoreze asta.
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Am obiceiul sa umblu pe mai multe forumuri, sa citesc asa la cazul general, dar pe nici unul nu am gãsit oameni sãritori ca la noi, nu mai vorbesc de numãrul lor. De asta îmi pare rãu ca am dat cioara din mâna pe vrabia de pe gard. ªtiu ca se stricã pentru cã am luat în calcul riscul asta dar e o diferenþa si de preþ, si la cât e de lãudat golful are multe probleme specifice pe care nu le afli decât daca te loveºti de aºa ceva....

Ți am urmãrit postãrile la aceat subiect (nu a lãmurit încã ce are x16xel), am avut timp de 4 ani o astea f 94, motor x16sz , țin sa ți spun ca in 4ani am pus doar ulei si benzina plus consumabile , mașina e o bijuterie, da , ce i drept cu rugina am avut probleme mai serioase dar am rezolvat o , am înlocuit toate pãrțile ruginite si am folosit alama, nici acum nu a înflorit rugina , este pe formum mașina (CT85MYT) am vândut unui var la 290.000km acum are in jur de 350 000, a suferit mici modificãri (, o vezi si la tuning fest 2014), motorul e încã intact , ambreiajul a fost schimbat la 310000km, iar dupã 320 000 direcția (era încã originala)..una din cele mai reușite mașini Opel, acum am o Insignia din 99, luatã anul trecut in August , am schimbat DOAR motor ambreiaj turbina pompa ABS (paguba de vreo 5000€), si sta acum undeva sub un pom si așteaptã numerele de Italia a sa fie cedata(sa scap de ea) in schimbul(plusdiferenta) unui golf 7 din 2013...deci data viitoare mergi cu încredere pe astea F ...as da Insignia pe una noua..
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ce pot spune eu despre Astra F vs Golf 3:
1. Motoarele sunt foarte 'discutabile'. 1.4 OHC (nu stiu codurile) de pe Astrele mai vechi, merg cu 100-110km/h foarte silentios, chiar si cu masina plina, la punerea in miscare motorul se comporta foarte bine, nu vibreaza, nu da in nas. Nu pot spune acelasi lucru despre Golf 3, motorizarile 1.4 sunt de doua feluri: praf si foarte praf. Mai exact, singur in masina, pe drum drept, la pelcarea de pe loc simt ca mi-a pus cineva o remorca de 3T la spate. Probabil de asta au toate ambreajul mancat, de pleaca in ultimii 2cm de cursa. Daca in Astra 1.4 la 100km/h nu auzim nimic, in Golf, chiar si 1.6, pe la 100km/h avem un zgomot 'racing' intr-a 5-a, de parca ar fi a 3-a.
Exceptia la Golf 3 e un motor 1.6, cod AFT sau asa ceva, care dezvolta peste 100cp si se simte foarte frumos la condus.
1.8 ala 8V face treaba Astrei 1.4, puterea e o enigma, ca la multe motoare VW, e doar in talon. E comod la condus, pentru un hatchback, nu e un motor de 1.8 benzina.
2. Rugina. Golf 3 are zonele 'canceroase' mai ascunse, mai exact se sparg pragurile in fiecare primavara, sub usile din fata, la 2-3 ani pierzi colturile aripilor din fata, iar in timp se 'bortileste' pedalierul, tot inspre roata. Alta zona nasoala e in 'clopotele' amortizoarelor. La Astra F, se sparg repede aripile din spate deasupra rotilor, si la buson. Asta la hatch, break-urile am vazut ca se tin mai binisor pe spate. Pragurile si ele se dezintegreaza, iar o zona ciudata in care apare rugina, este capota, si chiar fusta aia dintre faruri si bara.
3. Suspensie. Golf 3 topaie prin gropi ca un cazan oarecare, confort nu da, dar nici dur nu e. Astra F e mai moale, amortizeaza gropile.
Golf 3 continua topaitul, si o da in balans "artistic" in orice viraj luat cu viteza mai mare. Astra F, fie ea cat de 'mortaciune', se tine de asfalt impecabil.
4. Intretinerea. La Golf 3 se schimba rola intinzatoare a curelei de transmisie, cam odata cu carpirea pragurilor. Mai pusca cate un bulb de ulei si arunca uleiul pe afara, "asa ie ele, volzvaganurile". La Opel, alea muncite prin tara de diversi zugravi, papa ulei, si de fumul de ulei, se mai duce sonda, incepe sa pape mult, si de acolo distractia. La Golf 3 nu prea am vazut motoare pe ulei, pentru ca sunt motoare ce se respecta, nu dezvolta mai mult de 30cp Smile
A, si sa nu uit un lucru, am avut cam multe interventii cu Golfuri 3 la care s-a desfacut bratul/s-a rupt pivotul in drum, sau s-a spart vreun rulment, pe cand la Astre, nici una.

Eu as alege clar Astra F, daca mai e cineva in dilema asta, pentru ca e genul de masina care tine cu soferul. Da un feeling de masina, raspunde la volan si pedale, fata de Golf, care e facut solid la atingere si frumușãl, sa para masina buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR