Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De ceva timp am eroarea aceasta "P0136 - O2 Sensor 2 Circuit Voltage High" si "P0136 O2 Sensor 2 Open Circuit " Insa:
Am catalizatorul scos inainte de a segmenta motorul si etanseitatea de dinaintea Sondei Lambda 2 lasa de dorit,racordul flexibil fiind fisurat-rupt.L-am prins eu cu niste coliere insa daca pun mana pe teava de esapament si o astup(la iesire) se aude cum iese aerul pe la racordul asta.E musai daca nu e etanseizata perfect toba(nu scoate zgomote ciudate)sa-mi apara astea doua erori sau pot fi ambele...si cum citesc pe OP-COM daca sonda lucreaza bine,la ce sectiune.Multam!

LE:Stie cineva Dezmembrari Opel in Bucuresti mai aproape de Dr.Taberei,pentru un racord flexibil-si ce-o mai trebui?
LE2:Am inteles ca ar merge sonda lambda(si 2?) de Logan-se potriveste la filet?
LE3:Autoscanner merge pe interfata OP-COM?
Skip ads

  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Azi am dat comanda de racord flexibil la un magazin de langa mine pe bd.timisoara,85 de lei 230mm-lungime(ala vechi avea 210) si diametrul interior de 45mm(e de 44 normal-da e bine un pic mai mare).Mai mult ca sigur din ce-am citit prin zona datorita gaurii de la racordul asta Senzorul Lambda 2 nu se mai incalzeste la temperatura normala si nu mai genereaza astfel acel 0.5v-1v pe GRI+NEGRU spre ECU.
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am inlocuit racordul flexibil..si deja am vazut o modificare pozitiva.Nu mai "da in nas" la viteze mai mari,insa tot s-a aprins elicopterul dupa resetare cu Laptopul.Maine masor tensiunile pe Sonda Lambda 2 sa vad daca e intradevar compromisa!
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pe cele 2 fire albe am o rezistenta de sub 10 ohmi,iar pe gri-negru am 12 volti.N-am reusit sa o dau jos sa o masor la rece si cu flacara pe ea,insa ma cam duce gandul la ca e defecta! Ma gandeam sa incerc una de Logan(vasuzem ca s-ar cam potrivi,si e mai ieftina)-cred ca e acelasi tip de filet,insa mufa cred ca e diferita si trebuie sa inadesc firele!
Skip ads

  • maryush

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sa ne spui si noua daca merge de logan,care banuiesc ca e mai ieftina ca una de opel
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat una Denso la 160lei + transportul 24 lei. Inca nu am montat-o si sper ca maine sa am timp... La mine se mai stinge dupa cateva sute de km si se reaprinde dupa 100-200 km. Dupa ce am comandat sonda am aflat(cautand alte info), ca p0136 ar zice despre circuitul sondei...
Asa ca, acum 4 luni, cand am schimbat teava evacuare dintre galerie si intermediara, neputand sa scoatem sonda cu cheia fixa, am taiat firele, am scos sonda cu o cheie inelara, am curatat-o putin si am montat-o pe teava noua. Firele legate bine si izolate+mansoane pritectie pe fiecare fir, dar neavand un ciocan de lipit nu au fost si lipite. Totul a fost ok vreo 4-5k km, apoi a aparut eroarea asta p0136.
P.s. Aceasta eroare aparuse si inainte de a schimba teava cu racordul flexibil rupt. Acum am toata evacuarea noua(de 4-5k km...).
O fi de la fire sau e dusa sonda? Sa o schimb daca tot am cumparat-o? Si la aceasta noua trebuiesc legate firele. Multumesc!
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da ... toate sondele fac cam acelas lucru...au acelasi voltaj. Ma refer la motoare cu aeeasi parametrii cmc smilate (2 fire sau 4 fire).La filet sunt la fel. Treaba e de legaturi, sa fie ferme, cositorite, tub termo....
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Nu am inlocuit nici acum sonda cumparata. Martorul se stinge si sta asa vreo 200-300 km apoi se aprinde si ramane aprins tot cam atat... Aceeasi eroare si singura, 0136 Sad
  • florinianisana

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Aceiasi eroare o am si eu 0136, dupa ce schimbi sonda dami si mie un semn te rog poate scap si eu de problema
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am inlocuit-o si totul e ok.
  • florinianisana

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc,dau comanda si o schimb si eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR