Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

In primul rand sa stapanesti sanatos noua achizitie. Legat de subwoofer, cu ce ai simulat incinta? Ca eu am incercat si in winISD si in bassbox pro, si nu-mi afisaza graficul pentru cursa. In fine, revenind la subwoofer, pioneer-ul tau e un difuzor usor subevaluat, intr-o incinta corecta, el poate accepta puteri mai mari de cei 400W. Legat de caroserie, cred ca la break, fiind volumul mai mare, masina ca incinta va avea o frecventa e rezonanta mai joasa decat un hatch (insa nu cred ca e sesizabil acest aspect), iar diferenta intre sedan si hatch/caravan e data de separarea portbagajului de incinta masinii. Legat de tweetere, cel mai bine ia un sistem pentru fata si un amplificator pentru el.
Skip ads

  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
subu lam simulat prin winISD si urca undeva la 118db la 32hz.oricum nu se streseaza la 500rms 0db si cu subsonic 25hz.in astra g 2usi iti facea masaj in scaun acu urmeaza sa probez in breck daca nu ma satisfac imi fac ori de 15 ori 2x12 si o statie macar 800.1
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ce varianta de winISD ai folosit? Eu am folosit winISD PRO alpha, si nu-mi arata graficul cursei. Nu-i nevoie sa schimbi pioneerul, mai cauti inca unul la fel si o sa faci treaba buna. Pioneer-ul pe care il ai tu a fost un difuzor destul de reusit, cu un raport calitate/pret foarte bun. Eu il consider usor subevaluat, poate tine pasul cu difuzoare mai scumpe.
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
am folosit winISD beta nu mai stiu ce versiune oricum se aude ok.ideea cu 2difuri mia venit si mie da eu am 2 bobine de 4ohm ceea ce ma face sa schimb si amp cu unu de putere mai mare sau sa le schimb cu ceva dif de 4ohm sau ambele pe un amp mai potent
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine schimbi amplificatorul cu ceva 800-1000W in 1 sau 2 ohmi, si mai iei inca un pioneer ca al tau. Cu 2 difuri cum ai tu poti avea o configuratie finala in 1 sau 2 ohmi. E pacat de el sa-l schimbi daca mai gasesti unu la fel. Cu o incinta calumea si 2 pioneer-uri d-astea te poti da lejer la concurs.
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
mersi de sfat.mi sa pus pata sa trec la urmatorul level.pana dau monoblocu meu incep sa fac incinta pt difuri.cred ca ma orientaz la un bassreflex de data asta.am renuntat la un proiect doar cu pioneeru pe centru si 2 difuri de 20cm in aceeasi incinta dar izolate sa le dau de la 80hz cu ceva mic 100x2 pt sonorizari gratare picnicuri etc
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
mersi de sfat.mi sa pus pata sa trec la urmatorul level.pana dau monoblocu meu incep sa fac incinta pt difuri.cred ca ma orientaz la un bassreflex de data asta.am renuntat la un proiect doar cu pioneeru pe centru si 2 difuri de 20cm in aceeasi incinta dar izolate sa le dau de la 80hz cu ceva mic 100x2 pt sonorizari gratare picnicuri etc
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Bine ca ai renuntat la proiectul ala pentru gratare Razz Pentru un spl mare e recomandata o incinta reflex, asta e motivul pentru care am renuntat si eu la bandpass in favoarea bass reflexului.
Skip ads

  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
la ce sectiune pot publica un anunt de vanzare pentru scule audio sa nu gresesc?scz pentru off-topic
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Pai vezi la sectiunea Bazar. https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=48 In alta ordine de idei, daca te tenteaza, imi vand jucaria http://www.dial-audio.lv/co...f/pdf_hxs380d.pdf Vreau sa trec la 2x12.
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
dami mai.multe detalii ca nu pot accesa link tau
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Ti-am dat pm, sa nu poluam aici.
Skip ads

  • nvdlumea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Va rog sa imi spuneti si mie cum se demonteaza magazia de cd din torpedo a ramas blocata nu o mai pot scoate Va multumesc
  • AFO4875

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salutare!un JVC nu stiu modelul insa este unul obisnuit!pe fata boxele stock + tweeter-le stock pe spate am Hertz 130 + tweetere sunt boxe pe 2 cai de 13 cm super bune(recomand) si in portbagaj care este cam micut un amplificator kenwood pe 4 canale si un Jackson pe 30 cm membrana de 60 cm lungime(care as cam vrea sa il schimb deoarece e cabrio si am spatiu micut)
  • avelli

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2023

  • Mesaj Privat
Salut, am zis sã revigorez acest topic și sã împãrtãșesc și eu ce sistem audio am pe Corsa D.

Cu un buget redus de student, de altfel Laughing
Player de la Sony, DSX-A410BT
Pe usile de pe fațã am montat speakere de la Hertz Cento C165L, tweetere originale
Pe ușile din spate am montat woofere de mid-bass de la Audison AP4
Iar in portbagajul acela «imens» de la Corsa, un subwoofer de la Alpine SWE-815.

Am reușit sã mã încadrez pânã în 450 - 500 eur cu toate (în special pt. cã nu am dat nimic pentru manoperã, le-am montat în parcare cu un prieten) sã-mi satisfacã nevoile de Audio de o calitate bunã, un bass plãcut suficient cât sã-l simți în spate, sã tremure plastice și sã surprind unii oameni cu ce sistem bun "vine" un opel ieftin Very Happy Very Happy Very Happy

Plãnuiesc sã amplific și speakerele (deoarece player-ul are doar output de doar 55W/canal), sã pun la punct un pic partea de insonorizare (pt cã se aude de la un km ce ascult cu geamuri/uși închise iar rezonanța e cam ridicatã câteodatã) + un upgrade la tweetere si subwoofer cu incintã custom în locul roții de rezervã în viitorul apropiat. ÃŽn rest, sunt f mulțumit de investiție.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR