Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
vreau sa cumpar si eu o agila. nu stiu ce sa aleg intre 1.0 si 1.2. cati km duce un astfel de motor? cati km ar trebuii sa aiba masina la achizitionare ca sa fiu sigur ca o sa mai mearga la mine motorul inca 100000 de km?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cu bine si fara probleme majore duc cam 100.000 km.
Daca le intretii exemplar de cand sunt noi pot sa duca si mai mult.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
deci cam putin.
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Cu bine si fara probleme majore duc cam 100.000 km.
Daca le intretii exemplar de cand sunt noi pot sa duca si mai mult.

Pai ce este Dacia 1300 Question Laughing
Skip ads

  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
daca doar va dati cu parerea nu ma ajuta cu nimic. vreunul din voi are agila, sau vorbim din auzite? dacia cu siguranta ducea mai mult de 100 de mii. deci daca nu aveti idee mai bine lasati altii care au idee.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa ti cont ca sunt motoare mici care lucreaza constant in turatii mari.Deci se uzeaza mult mai repede
Ex: Smart recomanda reconstruirea sau chiar schimbare motorului la fiecare 100.000 km.
Este considerat consumabila.
  • hcampian

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.2 ar trebui sa duca lejer 3-400.000 km, de fapt si cel de 1.0, daca sunt intretinute cum trebuie, cu consumabile de cea mai buna calitate si se repara problemele cand apar. Smart are motorul de 600 cmc, nu cred ca se compara, si pana la urma si Smart merge 2-300.000 km. 1.2 e un motor destul de mare, pana la urma mai nou exista 1.2 si pe Skoda Octavia si merge foarte bine. Ce-i drept, nu o sa tina peste 1.000.000 km cat ar putea sa duca 2.5-ul lui cangri ingrijit.

Eu am votat 1.2 pentru ca nu-mi plac motoarele in 3 pistoane - nu pentru ca am eu 1.2, dar nu cred ca e vreo problema reala nici cu 1.0, mai ales pentru oras. Agila e o masina cu motoare destul de mari la dimensiunea ei, 75 cp aspirati mi se par mai mult decat suficienti la masina asta, in nici un caz nu e un motor suprasolicitat.

In concluzie, eu zic ca poti sa-ti iei una cu 100-150.000 km linistit atata timp cat o verifici si e in stare buna. Oricum piesele sunt destul de ieftine si, in ultima instanta, daca vreodata e cazul, iti iei un motor intreg second hand la cateva sute de euro.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca vorbim de consum, putere in depasiri etc. ar fi:
1L = oras (consum bun) si mai putin extern ca la depasiri te rogi de ea
1,2L = in oras consum mai mare, foarte buna extern

Ca fiabilitate cele doua motorizari sunt la fel ca difera doar un cilindru in plus la 1,2L. La capitolul km in bord reali sau afisati fa un calcul de macar 15,000km pe an si restul verificarilor le gasesti pe forum. Daca motorul nu consuma ulei (esapament curat de il lingi) te duce linistit 400,000km, peste asa cifra cred ca o arunci la fier vechi ca are destui ani. De ce masina aruncata sau data de pomana ? Pai dupa 20 de ani...Astra F primele, Vectra A, Kadett mai sunt masini ? Pentru una buna si pasionati clar da ! Pentru una care abia se mai tine mai bine o faci caruta pe la tara.
Skip ads

  • csongi

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mariusapostol87 a scris:vreau sa cumpar si eu o agila. nu stiu ce sa aleg intre 1.0 si 1.2. cati km duce un astfel de motor? cati km ar trebuii sa aiba masina la achizitionare ca sa fiu sigur ca o sa mai mearga la mine motorul inca 100000 de km?


Daca o folosesti mai mult in oras, atunci 1.0 te serveste perfect.
Daca e intetiunta corect, te duce cat pana la Luna.
Oricum, la cumparare relevanta e starea masinii, nu kilometrajul.

Cu a mea am facut aproximativ 55 k. in 4 ani, din cand in cand am avut si cate ceva de reparat la ea, dar per ansablu sunt multumit. E o masina corecta.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motorul meu avea 200 000 si torcea ca in prima zi, vedea 160 la ora lejer. Am mers si 1 ora cu 140-150 incontinuu noaptea prin Germania si nu a zis nici pas.
Asa ca ia-ti cu incredere da verifica sa nu fie parlit deja, cu distributie sarita, etc#
Cine a cumparat-o de la mine a mers din Wales pana in RO fara probleme.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca masina este exploatata si intretinuta cum trebuie, te poate duce linistit 2-300.000 km (exceptii apar doar daca exista vicii de fabricatie - componente mai slabe, care se vor uza/ceda mai repede decat ar trebui, chiar si in conditii optime de utilizare/intretinere).
Eu am avut Dacii Berline care au dus muuul prea mult peste asteptari, dar au fost si tinute asa cum trebuie. Daca iti spun ca una am vandut-o la 160.000 km (manca cam 500 ml ulei la 8.000 km), dar mergea de rupea, iar una avea undeva in jur de 280.000 km (da, doua sute opt zeci de mii); nu manca ulei mult, dar se simtea ca e lesinata, nu mai avea vana in ea deloc, era doar un mijloc de locomotie si atat (singurele garnituri schimbate la motor au fost cea de baie si cea de capac de tacheti, atat).
Subliniez inca o data: regim exploatare, mod intretinere si ... noroc la o masina buna.
  • ag-09-tcu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am 186 000 km si am avut un senzor de turatie de la arbore stricat si pompa de apa care a cedat pe la 130 000km in rest a mers si merge si azi
Skip ads

  • 068064

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am cumparato la 150000 am facut 30000 in 2 ani si fara probleme prea mari o masina buna cel putin asta de 1.2 75cp
  • romanas

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
detin o corsa c de vre-un an jumatate al luat-o la 225k si am 245k si vreau sa spun ca merge de rupe cu toate ca am avut si evenimente neplacute in acest timp cred ca mai duce cel putin inca pe atat
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Motor Z10XE , de pe o agila a dus 350.000km, pana a cedat o axa cu came ( rupta pe jumate).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca nu ai strans suruburile de la semicuzineti asa se intampla. Curatat filet si pus si pasta de blocare soft sau mediu.
Motoarele sunt foarte reusite, acum au mai scazut pretul la piese distributie, tine mai mult...faci lejer 400,000km ca mai mult eu nu cunosc deocamdata.
Au fost asa de reusite ca au scos din ele seria XEP si pe urma A14xxx cu turbina, cat o rezista la turbina inca nu stim.
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am adus-o la 38500 km din Germania in mai 2007 .... 1.0 12V 2001 ... super .... dotare maxima .... roti de iarna ... roti de vara .... are acuma 78 .000 si ceva acuma .... in 2009 "am sarit calul" si am schimbat amortizoare, paliere, bucse, pivoti ... tobele anul trecut .... un rulment si o bieleta directie pe stanga ... bulbul de presiune la ulei .... si comutatorul la reglare oglinzi ... in rest consumabile nu am schimbat niciodata un bec (atat in interior mi-am pus led-uri in plafon ) ... placute frana ... ... pentru oras este ideala ... asta vara am facut transfagarasanul si restul muntilor pe linga fara probleme ... si nu m-as desparti de ea pt nimic in lume .... in limita bunului simt la folosire e foarte buna
  • CHIAREL

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Daca schimbi uleiul la 6luni/7500km ce atingi prima data (lunile sau km) si folosesti MOBIL 3000X1 5W40 din sursa sigura doar asa treci de 400k cu motor ce functioneaza.bine (excluzand anexe, alternator demaror ,ambreiaj etc etc)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Chestionar

1.0 sau 1.2?
1.0 31%
1.2 68%
60 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR