Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • lugal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, am constatat ca sunt multi factori ce decid consumul de benzina. Am avut si eu problema asta, am dus-o la toti mesterii care m-au facut de multi bani, consumul a ramas la fel. 10 in oras mers usor fara frane bruste ori acceleratii, 7 afara, vit max 80 la ora fara depasiri spectaculoase, masina goala. Temperatura exterioara -5 -7. Consumul il fac cu OBD2 si cu aplicatia dedicata, pana acum am fost foarte aproape de adevar cu OBD. Am decis sa trag pe dreapta pana da musca pe-afara. Vara am 5,7 - 6 cu 100/h extern si cam 8 oras fara sa trag de ea. Masina goala. Am uitat, i-am montat roti pe 14" diferenta e de aprox 0,5 litri, in rest am schimbat fise, bujii, filtre, toba finala ( cica era incarcata) urma sa schimb si lambda si catalizatorul dar am renuntat. Acesta este consumul ei. Nu cred ca mai pot face ceva.
Skip ads

  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Dau dreptate colegului lugal. Acesta este consumul si la mine. Consumul in perioada calda a anului este foarte bun pentru capacitatea motorului raportat la greutatea masinii. Pe timp de iarna, fiind un motor care se incalzeste greu si se raceste foarte repede consumul se duce destul de sus.
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Și eu am schimbat fise , bujii ,etc și degeaba consumul la fel pe benzina 10 oraș și 6,5 afara .
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Montati-va gpl ca nu o sa va para rãu, și mie sincer la început îmi pãrea rãu dar când am vãzut diferența de bani de ex: pana la mare și înapoi bãgãm de 250 lei benzina și acum bag de 110 lei maxim gpl, și din punct de vedere al funcționarii mașinii nu se simte nici o diferențã , trage la fel , aleargã la fel de repede ca pe benzina. În 6 luni de gpl deja mi.am scos banii pe instalație. Succes
Skip ads

  • lugal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aproximativ 3000 lei ca sa circuli legal cu un gpl mie m-i se pare mult, depinde cat mergi cu ea. Eu fac intre 7000 - 10000 pe an si daca adaug si reparatiile la gpl mi-as amortiza investitia in multi ani. Desi imi place masina, sincer, n-as vrea sa raman pana la pensie cu ea. Atentie, este doar parerea mea si nu trebuie sa tine-ti cont de ea. Drumuri bune!
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a costat 2000 RON plus 100 RON bujiile ( trebuiau schimbate oricum ) și sunt super mulțumit de instalație. Apropo instalația e noua și montata la service specializat.
Eu anu trecut am fãcut 20000 km și sincer 90% fãcuți numai în București dacã nu aveam gpl ma termina la benzina.
În legãturã cu reparațiile nu prea ai ce sa repari ca 2 ani de zile ai garanție.
Fiecare face ce dorește drumuri bune
  • lugal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
2000 lei cred ca acum 2 ani, acum in Galati cam 2400 + la baieti + 10, 20 l gas + 15 l benzina ca daca iei putin spun baietii ca ei sunt oropsitii, ca d-aia nu merge, ca aduna ei gunoaiele, + 400 lei omologarea? Nu stiu, doar intreb, sunt pe aproape cu cheltuielile? Eu cred ca e ca la nunta, 5000 muzicantii + 15000 restaurantul. Oare cu 20000 e gata nunta? Catalino92 te felicit pentru alegerea facuta, dar la tine in 3-4 ani te apropii de investitii cu 20000 km facuti pe an, si mai ales in Bucuresti, la mine nu este cazul, deja ma gandesc la un motor 1,2 TSI... La 100 CP, o Skoda Fabia break... immm. Drumuri bune cu Astra G Caravan 84 cp!
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Și eu ma gândesc la un vw passat 1.9 trimit Smile
  • Cr1stY

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 X20XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Din pacate nu mai am unde sa montez GPL Smile
Revenind la topic, am schimbat bujiile, fisele, iar evacuarea e inox cap coada. Ceea ce nu am schimbat inca este catalizatorul si cele 2 sonde lambda, sa le iau de noi. Cu temperaturile actuale cuprinse intre 2°C si 12°C, fac in jur de 65-70km cu 10,5L.
  • badluck

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Sondele sunt cam scumpute, incearca sa le masori intai sa afli daca chiar se merita si iti ramane catalizatorul. Da, intradevar ai consum cam mare dar la talpa ce numar porti? Ca daca pleci cu scart de la semafor cam asta e consumul...
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si a mea consuma intre 9 si 13 depinde de temperaturile de afara.Asta daca merg linistit ca daca merg sportiv......
  • Cr1stY

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 X20XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@badluck, o sa le masor inainte si o sa urmaresc parametrii cu op-com. Ultima data cand am facut asta, erau ok. Deci prin eliminare, ramanea doar catalizatorul.
De mers, consider ca merg normal, nu plec cu scartaieli si nu o tin in capeti de ture. Un mers linistit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR