Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • irinelx

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Da,merita incercat ,partea cu stransul,sa se potoleasca vremea asta putin si incerc
Skip ads

  • catarno

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Si la mine se manifesta aceeasi problema miros puternic de benzina din portbagajul masinii.Problema este urmatoarea: canistra de vaporizare sau canistra de carbon activ este infundata iar in rezervor se formeaza o presiune foarte mare de imi desface si busonul.Dupa ce voi schimba canistra voi revenii cu informatii.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Verifica tot traseul... rezervor - furtune - canistra vapori - furtun - electrovalva purjare vapori benzina - furtun - cot furtun care intra in stutul la gaurica (pori strange de el) - inclusiv gaurica din clapeta sa nu fie infundata (verifici cu un cui.)
Vezi si filtru de benzina. mai stii.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1851630
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1848736

Multe nu cred ca iti trebuie ca sa verifici traseul acesta. verifici si tu pe segmente.
1) Conducta rezervor - pana la clips conducta care merge spre canistra. | cu busonul rezervor dat jos. (sufli/sau tragi si tragi concluzi)
2) Clips conducta care merge spre canistra - pana la intrarea in electrovalva (sufli/sau tragi, si tragi concluzi) furtune infundate etc...
3) Dupa verifici electrovalva cu curent de pe baterie si prin suflare, si vizual sa nu fie infundata cu carbuni...
4) furtun cot stut (verifici mai atent cotul acela de pori si si stutul spre gaurica il desfunzi cu un cui.

Poate explica colegi mai bine, cred ca in mare ai inteles unde bat.


Ultima modificare facuta de T.ion la Vin 29 Apr, 2016 9:06 pm, modificat de 11 ori in total
  • catarno

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi T.ion.
Problema este ca nici nu se aude acel tacanit metalic si nici din tester nu merge "testata".
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfat ...T.ion...am suflat, am verificat...mai ramanea sa i suflu n fund. Hai sati spun cese intampla.
E a montat GPL...90% din drumuri le fac pe GPL. Benzinacare se duce pe tur...se intoarce pe retur, in rezervor. Se stie cacircuitul este sub presune... Cam ce presiune face in rezervdaca toata benzina se intoarfe acolo... Iti dai seama ? Toti vaporii se strang in portbagaj in spate...daca merg cu un geam deschis, se face curent s vaporii sunt plimbati prin masina. Cand deschid portbagajul se simte mirosul. Daca nu astupam grilele de dedesubt, mirosul era mai pregnant. La rezervor, pompa care este in imersie si se prinde cu o flansa iar sub flansa este garnitura de cauciuc. Prnderea este prin rasucire. Daca se rasuceste acea flansa care niste catari si ghidaje odata rasucita preseaza si strange. Presiunea bat o vina. Batranetea si montajul GPL...a facut sa scape vapori p acolo. O sa matavalesc pe sub ea saincerc sa starang flansa. Problema e ca rezervorul n are gaura de viztare, spatiul e cam mic s nu stiu cum o sa iasa. O sa fie chinuiala. De schimbat...100 garnitura...150 montajul...la service. Demontat rezervor...schimbat garnitura, montat rezervor. Ehhh... Macar e de incercat prin forte proprii si dupa...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"Conducta rezervor - pana la clips conducta care merge spre canistra." - aici este bine sa se traga.
Prin suflare daca este infundat se va duce mizeria (carbuni) in rezervor si intram din lac in put.

Cred ca o garnitura ceva este dusa (imbatranita, pori etc) nu mai etanseaza bine. in zona la pompa ori in alta parte.

ii rog pe colegi care se incumeta sa faca si poze la rezervor ca sa stim si noi ce este pe acolo eventual codurile de la garnituri asa o sa fim mai pregatiti in caz ca.... si la pompa de benzina sa stim si noi ce este pe acolo....
Sa semneze traseu vapori - habar nu am de unde pleaca din rezervor spre canistra spre gaurica clapeta.

Fara rampa, elevator auto cam greu de umblat pe acolo cred, (la casa cine va grabeste noi la bloc cam greu.)

Va rog nu imi sariti in cap sunt doar pareri.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
T.ion ... Scuza ma daca am fost un pic mai categoric in explicatie.Nu vreau sa supar pe nimeni. Nu vreau sa se inteleaga altceva.... Treaba e caa...acum cand se incalzeste simtim mirosul, pt ca deschidem geamurile se face un curent prin masina, si l adce peste tot.Cand e frig nu...Ehh...om trai si om vedea ... Paste fericit !
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu strica sa se verifice si zona de la colierele acestea. (si coloana aceea)
Conducta cea mica care pleaca catre buson ce rol are, banuiesc ca este o ventilare (aerisire) rezervor cand se alimenteaza.
- ar da benzina afara in timpul alimentari daca este infundata am inteles bine?
||||Zoom

si acesta de aici ce este punct de masa sau ce rol are?
Ce rol are?
Daca gasiti rezolvarea "Miros de benzina in interiorul masinii" va rog sa o scrieti.
Fara denontare rezervor cred ca greu va veni si rezolvarea.


PS: Pe unde pleaca din rezervor vapori de benzina spre gaurica clapeta daca ma puteti lamuri imi lipseste din puzzle. Laughing
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu strica sa verificati mai atent garnitura de pe busonul de alimentare acum mi-am amintit ca era garnitura dusa chiar taiata deci verificati si pe ea.

Am cumparat un buson de la dezmembrari cu 20 RON si am mutat numai garnitura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR