Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am o mare problema si nu ii dau de cap...acum cateva zile am scos mocheta pentru a vedea daca am rugina sub presuri,si am ramas socat cand am gasit sub presurile din fata(stanga si dreapta) foarte multa apa.Am cautat pe forum aceasta problema si am urmat cateva din sfaturile voastre.S-ar putea sa fie din cauza condensului,insa nu am gasit nici un furtun sub masina.Am dat jos si torpedoul,si mai am doar bordul de dat jos si am observat ca in continuare am apa si nu stiu de la ce ar putea sa fie.De asemenea as vrea sa va intreb ce as putea sa folosesc in interior pe podeaua masinii pentru a evita rugina?mentionez ca am un opel vectra b,1996,X1.6XEL.Multumesc frumos
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt multe discutii pe aceasta tema.
Click aici.
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Un sfat simplu ar fi sa cureti locul de sub stergatoare... in general frunzele pomilor si alte chestii ce cad pe masina infunda scurgerea de apa din fata. Trebuie sa ridici capota si plasticul sub care se gaseste motorul de la stergatoare si aeroterma, acolo in general se umple de mizerie. Trebuie curatat bine acolo si verificat cauciucul care atarna mai jos in spatele motorului... aia e o scurgere. Asigura-te ca nu e noroi si alte prostii in ea. Daca locurile mentionate sunt curate, atunci verifica radiatorul de la incalzire. Insa acesta in mod normal uda doar in dreapta, si in acelasi timp trebuie sa dispara apa cu antigel din borcanas.

Spor la treaba.
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Thunder_02 a scris:Un sfat simplu ar fi sa cureti locul de sub stergatoare... in general frunzele pomilor si alte chestii ce cad pe masina infunda scurgerea de apa din fata. Trebuie sa ridici capota si plasticul sub care se gaseste motorul de la stergatoare si aeroterma, acolo in general se umple de mizerie. Trebuie curatat bine acolo si verificat cauciucul care atarna mai jos in spatele motorului... aia e o scurgere. Asigura-te ca nu e noroi si alte prostii in ea. Daca locurile mentionate sunt curate, atunci verifica radiatorul de la incalzire. Insa acesta in mod normal uda doar in dreapta, si in acelasi timp trebuie sa dispara apa cu antigel din borcanas.

Spor la treaba.

am gasit multe frunze si mizerie in furtunul ala gros,si l-am curatat,am verificat si nivelul din borcanul de antigel si nu a scazut,cu toate acestea inca mi se uda presurile.am verificat,si gaurile din podea sunt acoperite cu niste dopuri si nu imi intra apa pe acolo.o sa incerc sa mai cercetez locurile pe unde ar putea sa intre apa.multumesc pentru raspunsurile voastre
Skip ads

  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu te pacalesti cu uscatul... se usuca foarte greu... chiar nu ar trebui sa mai intre apa daca furtunul ala e curat si si inauntu. Iar din incalzire nu are cum sa fie apa fara sa scada nivelul in borcan (sa scada simtitor... ca de ex unii mai baga cate 200-300 ml/luna, din cauza porilor si a altor lacrimari pe unde se evapora apa)
  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am avut o problema similara care s-a rezolvat doar prin schimbarea chederelor de la usi.asta ar putea fi valabila si la tine doar daca a plouat ceva in zona ta de curand,ca doar apa aia trebuie sa fi venit de undeva...
  • soringheo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
exact aceiasi problema am si eu...nu stiu ce sa mai fac
  • daneza

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
curatati sub capota chestia aia de plastic are niste scurgeri in margini
de acolo e sigur mizerie frunze etc
Skip ads

  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Astazi am gasit multa apa sub pres (partea soferului) si in fata si spate.Pe partea dreapta este uscat. Am verificat antigelul, nu a pierdut...Ce ar putea fi? Care sunt orificiiile de scurgere a apei caci nu gasesc. multumesc
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Thunder_02 a scris:Un sfat simplu ar fi sa cureti locul de sub stergatoare... in general frunzele pomilor si alte chestii ce cad pe masina infunda scurgerea de apa din fata. Trebuie sa ridici capota si plasticul sub care se gaseste motorul de la stergatoare si aeroterma, acolo in general se umple de mizerie. Trebuie curatat bine acolo si verificat cauciucul care atarna mai jos in spatele motorului... aia e o scurgere. Asigura-te ca nu e noroi si alte prostii in ea.
Spor la treaba.


Dar daca ai apa si la pasagerul din spate, verifica si ghederele usilor.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
EU m-am confruntat cu problema asta si mi-a mancat o gramada de nervi si de bani. Urmatoarele locuri pot baga apa in masina:

1. chedere usi
2. pe la parbrbiz, posibil nelipit cum trebuie(nu prea e cazul, poate doar la cei care l-au schimbat si nu s-a mai lipit bine)
3. Tabla care e sudata de caroserie, pe care e pus parbrizul. Pe acolo a fost la mine.LA colturile din stanga si din dreapta, de jos ale parbrizului, unde se lipsete tabla pe care e prins parbrizul de caroserie. Acolo se umple cu mastic si posibil sa ramana gauri. Dat jos parbrziul, uitat cu atentie in sus, pe sub tabla pe care e prins parbrizul, bagat bine ceva mastic bun, eventual ermet si gata problema. Am cautat 25 de mesteri de tot cacatul pana mi-a gasit cineva problema.
4. pe la firele care intra in masina, din cauza ca sunt infundate scurgerile din jgheabul de sub parbriz
5. pe la antena, daca se duce garnitura de acolo, dar ar insemna ud in alta parte, daca iti intra apa pe acolo si nu la picioare. Bafta!
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
apa vine din fata (partea soferului), pe partea dreapata e uscat si in fata si in spate.Am ridicat mocheta din partea spate pentru a urmarii daca apa vine de la haion .. dar separe ca nu. Am urmarit sub scaunul soferului , este ud si la grila aceea de aerisire de sub scaun...Nu-mi ramane decat sa scot mocheta si din fata pentru a urmari de unde vine apa. HELP!
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cat de greu este sa citesti un post mai sus?
  • dany07rap

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2016

  • Mesaj Privat
In clip este prezentata problema cu apa.
http://www.youtube.com/watch?v=XxOxrSFIemg
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR