Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa iti cureti admisia exact ca in acest tutorial https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=19890
Este o operatie mai dificila datorita riscului ruperii clipsurilor...dar cu multa rabdare se poate face.
Alte pierderi de ulei mai sunt la motor?
Skip ads

  • ionitamarval

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut Catastefan. Multumesc inca o data. Alte scurgeri/pierderi nu am si am cautat "cu lupa". Voiam sa te intreb daca masina ta consuma ulei?
  • Nemesis10

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, am o Corsa D 1.2 XER, benzina si, dupa citirea discutiilor anterioare, nu stiu ce sa ulei de la Mobil 1 ar fi mai potrivit sa-i pun la revizia de 3 ani, 90.000km. 0W40 sau 5W30? Ce ma sfatuiti?
Multumesc!
  • ionitamarval

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Recomand 0w-40 si filtru ulei Mahle cu supapa. Oricum e vara si temperaturile vor creste, asa ca 40 este ok pentru motor.
Skip ads

  • Flv27

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
ionitamarval a scris:
AM SA VERIFIC SI EU FURTUNASELE CE PLEACA DIN CAPACUL DE CULBUTORI. CE PARERE AVETI CUM POT SA ELIMIN DE TOT SAU IN BUNA MASURA CONSUMUL DE ULEI?! MULTUMESC ANTICIPAT


nu-i mai da talpa Very Happy , la mine asta a fost problema cred, plus garnitura de la baia de ulei care trebuie sa-mi bag nasu putin pe acolo cand o sa am nitel timp liber
  • ionitamarval

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Flv27. Nu am talpa grea. Ocazional intr-o depasire mai o calc dar in rest 110-120 max. Furtunasul subtire era infundat. L-am curatat nitel cat am putut spre capac dar mai am de lucru, trebuie sa il demontez de tot. Revin cu post dupa operatiune si test. Eu nu am scurgeri la baie. A mai demontat cineva acest furtunas, exista orificii/pastile, etc pe traseu sau la celalalt capat?
  • ionitamarval

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Va salut! Am completat instalatia de AC cu freon si ulei. Rezultatul, nu merge compresorul de AC. Mecanicul mi-a spus ca este de vina cupla magneticã. Se poate repara aceasta cuplã, cum? Este mai bina sã schimb intreg compresorul? Ceva informatii cu preturi mici la cuplã/compresor are cineva?
  • ionitamarval

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am desfundat si furtunasul mic care pleaca din capacul culbutorilor in carburator. Rezultatul: motorul merge mai bine (rotund), o elasticitate mai buna a motorului dar tot consuma ulei. Acum nu stiu ce sa spun daca la fel de mult sau mai putin.
Skip ads

  • Chitu Razvan

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare corsari.De timp(vreo 2luni) bestia mea a început sã pape ulei(cred).Nu scoate fum nu gãsesc pete sub ea merge aproape perfect are zvâc dar pânã acum în maxim 2k km am completat cam 250 -300ml.Mie mi se pare cam mult.Ce pãrere aveți?Unde ar trebui sã mã uit si ce sa caut la ea.Nu merg tare cu ea chiar o menajez.Astept pãreri.Va multumesc O zi buna sã aveți
  • 20CMRECORDS

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salut, ma intereseaza ce ulei(si cu ce specificatii ) da in TIS pentru motorul c12nz?
Mai are cineva acest program service ?!?
am incercat mobil 10w40semi si castrol magnatec 5w40full sintetic si se aud tachetii.
un mecanic mi-a recomandat 15w40 mineral sau semi-sintetic.
sunt cam cu dubii ca iar dau banii pe ulei si nu ii place.
mentionez ca nu e sesizabil consumul de ulei nici la mobil,nici la castrol.
Multumesc anticipat Exclamation
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mergi pe 5 sau 10W40 dar scoate si curata tachetii. Care este prea uzat il inlocuiesti.
  • MarioTM83

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Ulei de la Aral 5w40 pt z12xe? E o alegere buna?
Dar LiquiMoly?
Skip ads

  • balmariuz

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Buna intrebare, astept si eu acelasi raspuns la intrebarea de mai sus Smile
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Aveti PM
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Recent am schimbat ulei la o corsa c si am mai cautat una alta pe youtube si am gasit un filmulet facut de un mecanic rus in care demontreaza cu un sistem home made, ungerea unui rulment in timp ce este supus la o frecare directa cu o tija la capatul careia masoara cu un cantar forta de frecare in kilograme. Test Wagner se numeste, daca nu ma insel, dar alta varianta, mai simpla. El pune la test mai multe tipuri de ulei, nu prea intelegi nimic din ce spune, dar filmuletul te pune pe ganduri, in legatura cu ce ulei sa folosesti in viitor. (Mai sunt filmulete de genu asta, dar nu asa de explicite).
Ce parerea aveti...........? Poate fi uleiul Polymerium cel mai bun, sau e propaganda ruseasca........, pentru ca reiese ca e mult mai bun decat toate celelalte...
Foarte bun este Mobil 3000 si G-Energy de la Gazprom.

http://www.youtube.com/watch?v=i_8STojyTHA
continuarea...
http://www.youtube.com/watch?v=C3ijGoSWyOU
test de caldura...mare
http://www.youtube.com/watch?v=Mus_-0ivwDI
Ultima oara am pus Castrol ! Sad
http://www.youtube.com/watch?v=wBlrjA0PMTY
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu sunt asa de relevante aceste teste, adica o parte din uleiurile care "depaseau" cota de 10Kg posibil sa nu reziste mult in motor, iar testul de caldura e aberant, eventual vor sa arate ce ramane dupa ce-l ard complet.
Cele mai bune teste le gasesti pe google...oil test blackstone si acolo vezi ce-a mai ramas din ulei dupa 7-8000Km si implicit vezi cat Iron "fier" contine uleiul uzat, fier "cules" din motor.
Castrol....cel mai vandut bors, care din pacate rontaie din motoare la greu.
La corsa ar fi ideal la 5000Km schimbul indiferent de ulei sau max. 7500Km...peste aceasta cota nu rezista nici un ulei, doar uzura in exces.
Aerisirea carter la corsa este o bataie de joc.......uleiul nou incepe sa miroase a benzina in foarte scurt timp.....un ulei contaminat cu benzina, scade din performante.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La testele astea ei pun sampon pe post de ulei si iete ca ai uzura, pun ulei miracol care de fapt este un mineral de doi bani si hopa ca nu ai uzura.
E un fel de teleshop...
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@scanx,
mie mi se pare destul de relevant testul cu caldura, pentru ca eu am folosit Castrol si in scurt timp se inegreste exact ca acolo in filmulet, iar daca te uiti mai bine, ramane o pelicula neagra ca o smoala.

@dancuciureanu
Inteleg, dar la teleshoping iti arata un singur produs ca e cel mai bun fata de ce exista, iar aici in testele astea, apar mai multe produse care ar fi bune.
Am citit ce ai scris mai de mult despre uleiuri si spuneai ca Mobil One ar fi bun, iar din testele astea reiese ca e cel mai bun dintre cele care se gasesc la noi, deci ai avut dreaptate.
Pe mine unul m-a comvins, ca am vazut cam toate filmuletele de la persoane diferite.
Dar hai sa fiu de acord cu tine si sa punem pe cineva de incredere de pe forum sa faca teste cu uleiurile de pe la noi, sa vedem.
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La tine se face negru din alte motive si nicium de la ce-ai vazut tu acolo, dar in fine.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai asa a inceput,.... acum e negru ca e negru pe dinautru de la uleiuri arse, neschimbate la timp, etc. Eu schimb la 6 luni uleiul, poate ala dinaintea mea schimba la 6 ani. Am schimbat in iulie anul asta si e negru din nou. Motorul merge rotund, nu scoate fum, antigelul curat. Ulei de proasta calitate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR