Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ionutiancu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Am tot cautat si nu am gasit nimic referitor la acest subiect. De scurta vreme, lumina albastra a ceasurilor din bord s-a facut din albastra in alb. Exista vreo setare pt asa ceva? E vreo problema cu vreun bec/led? Trebuie dat bordul jos? Conferea o oarecare placere in timpul condusului pe timp de noapte.

Skip ads

  • insanoo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2014

  • Mesaj Privat
salut
Eu am lumina alba si rosie (pe modul Sport), nu albastra.
Problema mea este alta. Numerele intre 80-100 pe kilometraj cateodata sunt iluminate, cateodata sunt stinse. Nu-mi dau seama ce au, probabil un led care nu face contact.
Si, la fel, martorul de pilot automat (cel alb, nu cel verde care apare cand se cupleaza cruise control) uneori se aprinde cand apas pe buton, alteori nu.
Aveti vreo idee?
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,la mine la diesel apar stinse la turometru intre 3500 si 6000 uneori.
  • costea91

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
La mine sunt stinse la turometru intre 2000 si 3000.
Skip ads

  • RAN
  • **
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
LED-urile alea albastre nu trebuiau sa fie asa albastre, din fabrica sunt albe. Probabil ca si-au schimbat culoarea pentru ca sunt proaste sau merg prea fierbinti.

LED-urile stinse sau care se sting si se aprind trebuie schimbate, ideal schimbi toate ledurile daca tot te apuci de treaba. Se schimba cu letconul, sunt LED-uri SMD, deci e treaba migaloasa si doar pentru cei care stiu s-o faca. E destul de mult de desfacut pana ajungi la ele. Pe forumul http://www.insignia-enthusiast.org/ gasiti un tutorial, dar site-ul e cazut de cateva zile.
  • costea91

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Mersi RAN.
La mine cred ca s-au ars, pentru ca nu se mai aprind, de cand am fost si am schimbat oring-ul.
Pana cand o sa le las asa, ca nu ma deranjeaza.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sunt led-uri speciale nu se pot schimba cu orice. In plus pentru EU este Alb cu Rosu (A) iar pentru USA este albastru cu rosu (B), din pct de vedere tehnic nu se poate si albastru si alb si rosu ... ori var. A ori var. B

CristianTM.
  • RAN
  • **
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt speciale cu nimic, sunt LED-uri SMD PLCC2, si proaste din fabrica, normal LED-urile ar trebui sa traiasca mai mult decat masina. La mine s-a ars unul la masina de 3 ani / 120k.

http://www.farnell.com/datasheets/1923769.pdf
Skip ads

  • novgaby

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu aceeasi problema cu led-urile din bord, nu mi se mai aprinde lumina alba la indicatorul de combustibil. Pe rosu se aprind toate, dar la alb led-urile respective au cedat. De fapt asa am cumparat masina sh, dar am crezut ca e un simplu bec ce se poate inlocui. De-abia dupa m-am lamurit cum sta treaba.
Ideea e ca pe mine ma enerveaza destul de tare problema asta cu lumina din bord incat sa incerc sa le repar. A reusit pana la urma cineva sa le inlocuiasca? Sau exista macar vreun tutorial de demontare a ceasurilor de bord la insignia (aici ma refer la scoaterea lor din plansa)? As fi dispus sa le demontez si sa caut un electronist priceput care sa mi le inlocuiasca.
Multumesc

PS: stie cineva exact tip de led este dincolo de PLCC-2 (putere, temperatura, etc)? Bordul cu iluminare alb-rosu are 2 randuri de leduri culori diferite sau fiecare led poate emite 2 culori?
  • dritz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor . Astazi am patit si eu aceiasi chestie cu lumina din bord ,mai exact la martorul temp.apei . Sa stins sa aprins lumina de acolo,care mai apoi a ramas stinsa,ma gandeam eu ca ar fi un led de pe plansa de bord .Urat ce sa zic ,sa te apuci sa dai bordul jos .O rezolvare ? Stie cineva un loc mai usor de a ajunge la plansa respectiva .Multumesc
  • RAN
  • **
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tutorial aici: http://www.insignia-enthusi...n-how-to-finally/
E pentru masini cu volanul pe dreapta dar nu cred ca sunt diferente. Pare mai dificil decat este in realitate.

novgaby, nu stiu exact ce producator/cod sunt LED-urile originale, dar in mod evident sunt proaste Smile Nu vrei sa pui tot d-alea care se ard, nu? Am pus un link pentru LED-uri Vishay, producator cu renume, nu dai gres.
Eu mi-am pus LED-uri mai stralucitoare, n-am fost foarte atent cand am comandat, dar in final sunt multumit, 2 ani fara probleme, lumina e mai alba, temperatura de culoare putin mai mica decat alea originale care erau mai spre alb-rece-albastru, mai exact astea: http://ie.farnell.com/avago...-5700k/dp/2368151

Bordul cu iluminare dubla are doua randuri de LED-uri, la cele care care au o singura culoare se vad pad-urile nepopulate. Cel putin asa e la a mea din 2010 si se vede si pe tutorialul de mai sus.
  • dritz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Ran pentru info ,dar eu nu ma bag la asa operatiune , am mai incercat la o alta masina, si pana la urma nu a mai mers nimic,si a trebuit sa caut pe altcineva sa termine ce eu am inceput.Multumesc oricum ,ma voi interesa prin brasov ,daca voi gasi pe cineva .
Skip ads

  • RAN
  • **
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E ok, cel mai bine nu te bagi unde nu sti sigur ca te descurci.
Doar ca idee, sa nu crezi ca daca LED-ul ba se aprindea ba se stingea e un contact imperfect si scapi usor, ca nu e, e 100% LED defect.
  • dritz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Da,ideea e ca acum este aprins totul ok,mai mult ca sigur un contact impefect
. Ms si bafta la toate cele
  • RAN
  • **
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa fie contact imperfect pentru ca nu sunt contacte pe placa aia, LED-ul e defect si mai mult ca sigur va ramane stins la un moment dat. Asa a facut si la mine, initial s-a stins o zi, a mers o luna, pana n-a mai mers deloc.
  • bica3

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Tocmai sunt noul posesor a unui opel astra j ,1.7 diesel,110 cp, 2012, iar la mine nu se aprind deloc acele lumini din jurul ceasurilor,e posibil sa fie arse sau nu`s deloc din fabrica ? Sad Este vro posibilitate sa am si eu acele lumini ? Va multumesc Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR