Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Utilizatorul

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut!
Asa mi-au spus mai multi mecanici si mie,(ca inafara de faptul ca se vor uza uniform)dar sunt curios ce iti spun tie!
Skip ads

  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
...cu siguranțã voi prezenta verdictul final aici. Cei de la Adria Motors(dealerul Skoda din Suceava) deja vroiau sã-mi schimbe caseta integral, însã am preferat sã aud și verdictul reprezentanței Opel, deoarece nu sunt sigur cã montarea unei casete noi de direcție ar rezolva problema.
  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut !

Am fost azi cu masina la Ande Motors(dealer-ul Opel din Iasi). Ca si cum nu ar fi fost de-ajuns defectiunea pe care o aveam deja, pe drum am lovit un caine care mi-a crapat coltul din stanga al barei din fata. Sad Ma rog, ajungand la dealer, cei de acolo au zis ca e o problema foarte delicata, unde nu pot da un verdict clar. Parerea lor e ca ar fi de vina fuzeta stanga-fata, dar, citez: "Suntem siguri doar in proportie de 80%. Nu putem garanta ca dupa schimbarea fuzetei, problema se rezolva. Trebuie sa luam toate ipotezele prin eliminare" . Deoarece, schimbarea fuzetei cu tot cu rulment costa 1750 lei la Ande Motors, iar masina mi-ar fi fost gata in 3 zile lucratoare, m-am decis sa plec acasa si sa las masina in stare in care se afla, deoarece in afara de problemele care sunt la viraj maxim, altele nu sunt. Daca pe viitor vor aparea niste schimbari, in rau, asupra comportamentului masinii voi apela din nou la un service auto specializat.

Asa ca un mic rezumat, cei de la Adria Motors SV(dealerul Skoda) mergeau pe scenariul schimbarii casetei de directie, cei de la Ande Motors IS(dealerul Opel) merg pe ideea schimbarii fuzetei si pe urma sa se verifice daca sunt probleme si la caseta de directie.

Toate cele bune !

PS: Am cam ramas socat de preturile pt manopera practicate la Ande Motors; intre 30 si 35 euro/ora fara TVA, daca se repara defectiunea in service-ul lor, si 56 euro/ora fara TVA daca defectiunea este doar constatata la ei iar clientul doreste s-o repare in alt service. :O Preturile is valabile pt Opel-urile cu maxim 6 ani vechime. Cele peste 6 ani vechime au reducere de 10-20% din pretul manoperei. Pe mine, m-au taxat doar cu 81 de lei pt constatare, deoarece nu sunt siguri de verdictul cu fuzeta.
  • stiubea92

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema frecãrii roti din partea dreapta. Am facut geometria la Autoglobus Timisoara, si nu imi mai freacã.
Skip ads

  • Mavrodin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa iti spun acel mecanic este un idiot .Rezolva problema ca este in joc siguranta ta si a familiei tale
  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
@Mavrodin : Salut ! Te referi la mecanicul care mi-a zis sa ignor problema si sa merg asa in continuare ?
  • Mavrodin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ai inteles bine.Eu nu ma mai duc la mecanici pãàãți.Sunt pusi pe japca si incompetenți.
  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
...dar nici eu nu merg. Am fost numai la serviceuri autorizate, printre care si dealeri Opel si Skoda. Si acolo mi s-a transmis fix acelasi mesaj. Cand am folosit expresia "mecanicul meu" m-am referit la persoana cu care de obicei colaborez intr-un service autorizat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR