Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut baieti, vin cu o intrebare referitoare la modalitatea de lipire a pragurilor opc after tuning de insignia. Adica ma intereseaza sa lipesc pragurile de caroserie din fibra sau abs cred dar sa pot reveni la starea standart fara urme de silicon sau alte lipiciuri care distrug aspectul masinii. M am gandit la masticul de parbriz acesta am vazut ca se desface ca o guma de mestecat dupa sticla la o adica. Aveti alte solutii ?

multumesc
Skip ads

  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, masticul de orice fel ar fi el nu se da jos de pe vopsea fara urme, nici chiar masticul de parbriz. Eu am lipit un eleron cu mastic de parbriz si s-a facut dezastru acolo.... Nu vin in asa fel lipite incat sa pui banda dublu adeziva ?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
nu se poate cu banda...acolo sunt socuri, diverse lovituri n as vrea sa vad pragurile desprinzandu se ca protectia unei rachete in mers....

merg pe un adeziv pana la urma ...si silicon sanitar.......iar in spatiile goale bag spuma poliuretanica sa expandeze.....ori o fac ori o fac !

Asta ca nu a aparut adezivul ideal sa lipeasca dar sa se si dezlipeasca......

dar nu prea aveti idei colega.....multumesc doar lui cretzu de sfat......merci
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Foloseste cel mai zdravan adeziv! Daca la un moment dat vei dori sa le dai jos, asta e....in cel mai rau caz, o sa revopsesti pragurile. N-o sa cada cerul.
Sa fii atent cu spuma, sa nu-ti expandeze Smile pragurile de pe pozitia aleasa de tine.
Asteptam sa vedem lucrarea!
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
da merci sorin, spuma face ravagii pe vopsea, o sa dau limitat ....iardaca le voi da jos pragurile o sa le tencuiesc daca este nevoie....Smile

A si apropos ! Am mai facut eu prezentari de moda cu masina pe aici si mi-au sarit in cap 100 de concetateni moderati in ale tuningului...am experienta acum ....O poza poate naste o bomba atomica la adresa posesorului ....am avut si statutul de cocalar cred....si n-am pus decat niste leduri sub masina....Acum ce or mai zice ? .....
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
I-as mobiliza mai repede pe contra- postaci finalizand proiectul dar nu prea am timp si nici vremea nu ma ajuta. Dar ma astept la concluzii pro de data aceasta.....a si sa nu uit, am probat pragurile si nu acopera ledurile ! Smile
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:da merci sorin, spuma face ravagii pe vopsea, o sa dau limitat ....iardaca le voi da jos pragurile o sa le tencuiesc daca este nevoie....Smile

A si apropos ! Am mai facut eu prezentari de moda cu masina pe aici si mi-au sarit in cap 100 de concetateni moderati in ale tuningului...am experienta acum ....O poza poate naste o bomba atomica la adresa posesorului ....am avut si statutul de cocalar cred....si n-am pus decat niste leduri sub masina....Acum ce or mai zice ? .....


Cainii latra, caravana trece! Nu vad de ce te-ar deranja comentariile postacilor cu inclinatii spre "frumos". Ce plm, e masina ta, tie trebuie sa-ti placa!
Daca sunt insistenti, le poti zice si tu cate ceva despre modelul si coloarea chiloteilor pe care ii poarta mamicile lor si gata! Evil or Very Mad
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:I-as mobiliza mai repede pe contra- postaci finalizand proiectul dar nu prea am timp si nici vremea nu ma ajuta. Dar ma astept la concluzii pro de data aceasta.....a si sa nu uit, am probat pragurile si nu acopera ledurile ! Smile


tare Smile)) Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Very Happy Salut baieti, am terminat montajul pragurilor la Insignia ST....intre noi....sunt la fel si la berlina.
Am folosit un adeziv adevarat care se intareste in 10 secunde- poate aveti si voi nevoie sa stiti...foarte bun. Apoi silicon negru .
Operatiunea a durat 35 de minute cu tot cu finisaje. Tuningul ma obliga sa achizitionez acum un cric crocodil cu gat de 10 cm......na ca asa mai poti ridica masina acum pe cric cu distantier. Dar sa las fotografiile sa graiasca...contra-postacii ? Pe locuri fiti gata !
,,,,,,,,,

BEEETON ! Very Happy
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari , arata foarte bime. Bre, prea te agiti ... mai mult mori de opinia altora ...important este TIE sa iti placa, nu altora. Cat te-au costat acele ''lucasuri'' si de unde le-ai achizitionat? Arata foarte bine. Stima.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut Andrei . Ce inseamna "lucasuri" ? ornamentele , accesoriile ? Zau ca nu inteleg la ce te ai gandit....
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Semnalizatoarele de pe aripa...
Skip ads

  • CDI
  • **
  • 61 mesaje
  • din 24 Mar 2016
  • Insignia 2009 A20DTC
  • Timis
  • CDI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Belea, GJ - ce model sunt jantele alea ?

PS: la o saptamana dupa ce mi-am luat masina ma gandeam cum sa o fac sa arate beton si ma gandeam la asa ceva

https://www.magnatuning.com/...er-Body-Kit-Crono
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Foarte fain Hog. A ieșit super frumos. Sa ai noroc de drumuri bune și borduri mici :*
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Îmi pare rãu pentru dublul post , însã am o întrebare care mã frãmântã de ceva vreme.

Se poate pune pe 2009-2013 un cluster de facelift ?
ÃŽn principiu m-am interesa sa pun pe mașinã cluster ul de 8" , însã ținând cont ca e foarte greu de gãsit , mã mulțumesc și cu cel mic(in principiu cel mic mã bucura mult de tot pentru ca afișeazã senzorii de parcare..)

A fãcut cineva așa ceva ? Crede cineva ca s-ar putea face ?
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Very Happy Salut baieti, am terminat montajul pragurilor la Insignia ST....intre noi....sunt la fel si la berlina.
Am folosit un adeziv adevarat care se intareste in 10 secunde- poate aveti si voi nevoie sa stiti...foarte bun. Apoi silicon negru .
Operatiunea a durat 35 de minute cu tot cu finisaje. Tuningul ma obliga sa achizitionez acum un cric crocodil cu gat de 10 cm......na ca asa mai poti ridica masina acum pe cric cu distantier. Dar sa las fotografiile sa graiasca...contra-postacii ? Pe locuri fiti gata !
,,,,,,,,,

BEEETON ! Very Happy




Super ! Sa le porti sanatos Wink
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
multumesc baieti, Sorin, Cretzu si David.
semnalizatoarele x2 imi amintesc dupa ebay cu 100 euro cred..spor si voua Smile
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Sper sa nu deranjez dar nu înțeleg de ce le ai lipit?eu am pragurile astea pe masina și sunt prinse cu niște cleme.acuma ãsta e.....ai grija când o ridici pe elevator sa le zici la aia de la service ca mie era sa mi crape o extensie
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@Hog: un link ceva? AM cautat azi 2 ore pe e-bay nu am gasit . Era ceva asemanator dar erau urate. Multumesc.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mihai_cod a scris:Sper sa nu deranjez dar nu înțeleg de ce le ai lipit?eu am pragurile astea pe masina și sunt prinse cu niște cleme.acuma ãsta e.....ai grija când o ridici pe elevator sa le zici la aia de la service ca mie era sa mi crape o extensie


Mihai, cred ca am sa confectionez un distantier dedicat ....gasesc eu ceva, noroc ca imi voi scimba singur rotile deiarna.
Dar apropos ..cricul masinii functioneaza in continuare adica mai are loc sa ridice masina ? merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR