Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu se anuleaza din soft, se scot ambele tije la demontarea admisiei, si cea de clapeta 3 si tija swirl de sus.
Skip ads

  • bstraresh

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna!
Am si eu o intrebare. Am citit tot ce se poate pe forum legat de tija swirl si de clapetele de actionare. Mie unu mi-a picat tija din nou (am tot lipit-o cu tot felu de substante.) Si as vrea sa renunt de tot la swirl. Am vorbit cu cineva sa imi anuleze din soft. Da acuma problema ii anularea fizica. Ce diametru au dopurile? Masina este din 2005 cu dpf am gasit pe net ca sunt 2 variante. De 15mm sau 18mm . Cum pot sa stiu exact care sunt, si daca cineva are de vanzare pt astra h 2005 1.9dth 150hp il rog sa ma contacteze pe privat pt ca sunt dispus sa le cumpar!
Sa auzim numa de bine ✌
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ce sa anuleze din soft? Tija? La admisie nu are ce anula din soft... se demonteaza admisia, se sparg clapetele, se curata, se merge la un strungar, se masoara, se prelucreaza dopurile, se astupa gaurile + lipici (sa nu fie scapari), se anuleaza tija ce actioneaza clapeta nr 3 si gata jucaria.
  • IVermesan

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
bocyone a scris:In legatura cu tija swirl cazuta si eroarea P1109 va pot ajuta sa scapati de eroare si sa nu mai aveti nici pierderi de presiune din galeria de admisie. Tija swirl am dat-o jos si am blocat clapetele pe deschis. Toata reparatia a fost facuta de mine in aprox 3-4 ore si cu 50-60 lei pt materiale. Am 40000 km si n am mai avut nici eroarea nici pierderi de putere. Cine vrea sa l ajut si sa i explic cum poate repara cu bani putini si fara sa schimbe galeria de admisie sa mi lase un mesaj.

Skip ads

  • IVermesan

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Nu te supara daca ai lasat clapetele pe deschis nu ti a dat vreo eroare in bord ceva sau vreun martor aprins
  • BBicsy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2017

  • Mesaj Privat
bocyone a scris:In legatura cu tija swirl cazuta si eroarea P1109 va pot ajuta sa scapati de eroare si sa nu mai aveti nici pierderi de presiune din galeria de admisie. Tija swirl am dat-o jos si am blocat clapetele pe deschis. Toata reparatia a fost facuta de mine in aprox 3-4 ore si cu 50-60 lei pt materiale. Am 40000 km si n am mai avut nici eroarea nici pierderi de putere. Cine vrea sa l ajut si sa i explic cum poate repara cu bani putini si fara sa schimbe galeria de admisie sa mi lase un mesaj.

  • BBicsy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2017

  • Mesaj Privat
bocyone a scris:In legatura cu tija swirl cazuta si eroarea P1109 va pot ajuta sa scapati de eroare si sa nu mai aveti nici pierderi de presiune din galeria de admisie. Tija swirl am dat-o jos si am blocat clapetele pe deschis. Toata reparatia a fost facuta de mine in aprox 3-4 ore si cu 50-60 lei pt materiale. Am 40000 km si n am mai avut nici eroarea nici pierderi de putere. Cine vrea sa l ajut si sa i explic cum poate repara cu bani putini si fara sa schimbe galeria de admisie sa mi lase un mesaj.

  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Alexandru.Filip a scris:Si eu am avut tija cazuta...si am ambutisat gaurile deasupra si e ok...am mers cu o vectra cu tija buna si nu am vazut diferente mari...mai ales pe butonu sport nu se simte nimic
Sal si eu am probleme cu tija asta,imi poti spune si mie unde ai facut ambutisarea si cat tea costat la vremea respectiva?Multumesc
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
BBicsy a scris:
bocyone a scris:In legatura cu tija swirl cazuta si eroarea P1109 va pot ajuta sa scapati de eroare si sa nu mai aveti nici pierderi de presiune din galeria de admisie. Tija swirl am dat-o jos si am blocat clapetele pe deschis. Toata reparatia a fost facuta de mine in aprox 3-4 ore si cu 50-60 lei pt materiale. Am 40000 km si n am mai avut nici eroarea nici pierderi de putere. Cine vrea sa l ajut si sa i explic cum poate repara cu bani putini si fara sa schimbe galeria de admisie sa mi lase un mesaj.
Ma intereseaza pe mine cum ai facut chestia asta,ai putea sami explici?Multumesc
  • B7866

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: GT 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Am gasit un kit pentru repararea tijei , credeti ca merita ? Sau e mai bine sa o anulez si acolo unde se afla tija am ceva ulei si consumul mi se pare cam mare...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR