Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
info: exista o actiune de rechemare pentru Meriva_B
Tocmai am fost sunat de dealer
Skip ads

  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cristi_fx a scris:info: exista o actiune de rechemare pentru Meriva_B
Tocmai am fost sunat de dealer


Si ce inseamna actiune de rechemare? Poti sa ne dai niste detalii (dupa intalnirea cu dealerul eventual). Despre ce dealer este vorba?
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut

sincer nu ma asteptam sa reactioneze cineva....de cand sunt inscris pe site nu am gasit nici un posesor de Meriva B

Am fost sunat de delearul de unde am luat masina iar actiunea consta in inlocuirea incuietorii sofer (nu stiu cauza). Operatia dereaza cca 2.5 h si se efectuaza fara nici un cost.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, urmãresc eu topicul, interesat de pãreri. Deocamdatã într-adevãr, doar tu aduci informaþii noi despre maºinã.
Eventual întreabã mai în amãnunt, de ce trebuie schimbat, ce probleme ar apãrea? Ceva componentã de plastic ce la o forþare ar deschide întreaga maºinã? Etc..

Cum merge, cum se prezintã maºina acum, în condiþii de iarnã? Ceva scârþâieli în plus?
Skip ads

  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
marti voi merge la GTT in bucuresti la recomandarea dealer-ului din brasov de unde am luat masina.
Nu am mers pana acolo pentru acest lucru. Sper sa nu am experiente neplacute cu acest service.

Masina se comporta excelent pana acum. Am 5200 Km pe care sincer nu stiu cum am reusit sa ii fac. De scartaieli nu am inca parte....si sper sa nu am nici de acum incolo.
Pe zapada pare OK. Am cauciucuri de iarna si nu am avut probleme majore.
Singurele probleme deranjante sunt senzorii de parcare care au luat-o razna si le voi mentiona celor de la GTT (piuie in continuu) si consumul care nu e mare dar nici mic....Smile
oras - 8,5 - 9
afara - 7,5 - 8

revin cu detalii dupa ziua de marti
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
actiunea se cheama "Vechicule Alarm may not function" si are codul 10-Q-019.
ca si operatiuni - se schimba butuc sofer (actuator - parca se spune). Cel putin asa mi-au zis cei de la GTT.

Oricum...nu voi mai merge la GTT....mi-au tinut masina 5 ore acolo
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bine cã ai rezolvat-o.
Presupun cã aºa s-au uitat la actuatorul ãla de Meriva B, ca la cruise control-ul de pe Combo-ul meu: se învârteau doi în jurul maºinii, în sensuri opuse, cãutând nu ºtiu ce anume.
Repet, finalul fericit conteazã!
  • cristi ene

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut,
am gasit zilele trecute in myopel o rechemare la service pentru masina pe care o am...
voi folositi myopel-platforma online opel?
ati primit anul asta informatii despre rechemari? stie cineva ceva de povestea asta?
Skip ads

  • mcristin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Italia
  • Masina: Meriva 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
De ceva timp sunt posesorul unei Mariva diesel cu cutie automata. Masina este din 2011, dar are la bord circa180k km.
Am fost surprins sa vad cat este de comoda, si am reusit sa conduc si 18 ore, ma rog cu pauzele necesare. Imi place masina stabila, spatioasa, cam puturoasa- dar ca vrei: monovolum, 100 cai- si inca o data comoda.
Eu am facut cu ea circa 8.000 km din luna mai. Am schimbat uleiul si filtrele, apoi am avut o problema cu senzorul de pozitie al manetei de... (selectorul D, R, P, N).
Curand va trebui sa schimb si uleiul din cutie.
Dar desigur nu prezentarea masini este scopul postului. Astazi am primit o scrisoare recomandata cu confirmare de primire prin care sunt instiintat ca sunt rechemat la "standuri" pentru o defectiune aparuta la cablul de otel care tine centura de siguranta scaunul din fata cu reglaj in inaltime.
Voi programa vizita la "standuri" si va voi tine la curent.
Voi ati primit o asemenea instiintare.

Cu stima, un coleg tip de masina
  • cristi ene

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Si la mine rechemarea era bazata pe centura de siguranta, dar pana la urma dupa ce am reclamat in scris ca nu am primit programare la service se pare ca masina nu este inclusa pe lista pt ca am un alt tip de centura....
  • mcristin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Italia
  • Masina: Meriva 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Da despre capatul fix (intre scaune) a centurei de siguranta daca ai scaun(e) reglabil(e) in inaltime. A bagat masina in atelier, a deschis portiera s-a aplecat, s-a uitat si gata. A dat masina afara din atelier, si apoi mi-au dat cheile si mi-au zis "OK".
Si asta a fost tot.
  • mihaimerivab

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un opel meriva b 2016 ecoflex si ma chinui sa conectez telefonul cu masina. Nu stiu daca prin cablu usb merge pentru ca nu am vazut ceva cu bluetooth la masina. Va rog sa ma ajutati
Skip ads

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut ,ca sa conectezi telefonul la masina, cel mai simplu ,am luat un cablu cu 2 mufe jack-jack ,o mufa am infipt-o in iesirea de casti de la telefon ,o mufa in AUX la masina,e undeva sub schimbator, dupa care am dat din ''casetofon'' AUX si tananaa avem voce in toata masina pe difuzoarele masinii.Putem vorbi linistiti la drum lung fara sa mai tinem telefonul in brate.
  • mihaimerivab

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc mult! Numai la asta nu m-am gandit.Trebuie sa incerc.Dar eu tot nu inteleg daca pot face treaba asta din comenzile de pe volan sau sunt doar asa " de forma " cum se zice!
  • IIri

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
merg si comenzile de pe volan. merge sa te conectezi si prin bluetooth dar trebuie sa-i dai 'pair" si sa bagi un cod care de obicei e 1234. apoi lucrurile sunt simple
  • MSiAdiVois

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am un Opel Meriva Monocab B an 2015 si vreau sa-mi schimb cauciucurile de vara in cele de iarna.De vara sunt 205/55/16 si cele de iarna sunt 195/65/15 si sunt de la Opel Astra H .Se potrivesc,sunt bune.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Presupun cã vrei sã schimbi roțile și nu doar cauciucurile, ptr cã ar fi imposibil din cauza dimensiunilor la jantã a anvelopelor amintite. Dacã da, rãspunsul este cã, da, se potrivesc dpdv geometric(este cea mai apropiatã valoare posibilã, fațã de original). Ar trebui totuși sã probezi jantele de 15”, sã vezi dacã încap peste etrier, la roata fațã...și la nr. de gãuri.
  • MSiAdiVois

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Da cu tot cu jenti le schimb.Multumesc.
  • tavi28flo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti , in legatura cu rotile , eu am 2 randuri , 1 vara 205 si 1 iarna 195 sunt perfecte , le folosesc din 2011.
  • deltalsf.cd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2013 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
salut colegi am un opel meriva b 1.7 cdti 110 cp, am nevoie sa fac o verif pe tester sa vad daca masina merge in parametri si daca se pot corecta unele valori daca nu sant corecte din punct de vedere tehnic-si sa vad daca poate diagnoza sa vada cate regenerari a initiat pana acu sistemul-de mentionat ca de cand am luato din GERMANIA LA SCURT TIMP CE a fost adusa din DANEMARCA avind istoricul reviziilor in regim lizing pana in 2017 danezi au intretinuto ca la carte adica de la A-Z FARA SA OMITA LUCRURILE MARUNTE,MASINA FIIND DIN 2013 ,SI CUM POT SI UNDE SA VERIFIC DACA VREUN AMORTIZOR DE PE FATA ARE VREO UZURA IN STADIUL INCIPIENT si cum pot sa o descopar si daca imi poate influenta directia sau daca poate sami dea oscilati in volan dar foarte mici iti dai seama numai la viteze mari si pe distante lungi MULTUMESC SI VA MAI ROG sa ma indrumati unde pot gasi ulei original facut la ei in germania nu dintrala deUE ca sant satul de faikurii si daca pot inlocui GM 5W30 DEXOS2- CU LIQUI MOLLY 5W30 DEXOS2,NU STIU DACA ESTE COMPATIBIL CU FILTRU DE PARTICULE PT CA SANT O GRAMADA DE TEPARI VA MULTUMESC
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR