Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • deleted-111985

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Trebuie sa schimb distributia la masina mea si as dori sa aflu daca service-ul celor de la http://www.revizieopel.ro este ok.
A fost cineva pe la ei? Sunt ok?
Trebuie sa mentionez ca am cateva temeri legate de faptul ca mi-au dat de departe cel mai mic pret - 1041 lei piese + ulei + antigel + manopera, deci cam tot.
La EDS mi-au dat pretul cel mai mare (1680 lei), iar la AutoA undeva la 1450 lei.
Multumesc frumos.
Skip ads

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pretul cred ca difera in functie de marca pieselor, Contitech ,Dayco ,Gates.Eu personal am fost multumit de ei,si am tot fost de vreo 5-6 ori pana acum ,distributie ,revizie ,termostat,conducte ac,si nu am avut probleme sa ma reintorc.Acum vezi si tu cum te orientezi.
  • deleted-111985

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Cei de la AutoA, cat si cei de la Revizieopel.ro mi-au propus o distributie Febi, care ce-i drept este ceva mai ieftina.
La EDS, distributia era GM.
Din cate am tot citit, cea mai buna ar fi cea GM, dar nici cea de la Febi nu ar fi prea rea.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sunt foarte ok cei de la RevizieOpel, eu am fost la ei de cateva ori si mi-a placut cum au lucrat. Preturile sunt intr-adevar foarte bune, atat la piese, cat si la manopera.
Skip ads

  • deleted-111985

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt raspunsuri Smile
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu ti-as recomanda pe partea de distributie sa pui una din Contitech ,Dayco ,Gates,Ina.De Febi nu stiu ce sa zic.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu te mai baga cu recomandari daca nu stii ce distributie are.
Cel mai indicat este GM la care se adauga si restul reperelor. La 1041 lei ai ieftineli plus repere neschimbate. Eu sunt satul de destepti care nu schimba suruburi, nu curata, baga silicon la greu ca deh garnitura este scumpa etc.
  • deleted-111985

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Si eu banuiesc ca in banii astia nu o sa am toate reperele necesare. Partea buna este ca am lista cu repere de la EDS si o sa o confrunt cu ce imi ofera cei de la Revizieopel.ro.
O sa insist sa am toate piesele necesare schimbate.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pune ceva firme mai serioase cum spunea cineva mai sus ca daca ai probleme o sa te coste inzecit si nervi si umblatura si bani dati aiurea. Distributia nu o schimbi in fiecare zi. Eu as pune numai originala sau Gates ori Contitech sau Ina nimic altceva si asa cum zicea si Dan mai sus, schimbat tot ce scrie ca se schimba in TIS ca altfel este posibil ca din cauza la un amarat de surub sa se distruga totul. Au fost cazuri, daca cauti pe forum era un tip cu un Astra Bertone care a ajuns din cauza unor suruburi sa schimbe motorul...
  • Blackburn21

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Myky020 a scris:Salut. Trebuie sa schimb distributia la masina mea si as dori sa aflu daca service-ul celor de la Revizieopel.ro este ok.
A fost cineva pe la ei? Sunt ok?
Trebuie sa mentionez ca am cateva temeri legate de faptul ca mi-au dat de departe cel mai mic pret - 1041 lei piese + ulei + antigel + manopera, deci cam tot.
La EDS mi-au dat pretul cel mai mare (1680 lei), iar la AutoA undeva la 1450 lei.
Multumesc frumos.


Eu am fost la ei sa schimb sonda lambda 2, am lasat masina la ei iar dupa masina a inceput sa tremure,dupa am fost la auto a si am constatat ca sonda lambda era pusa dar avea doar firele dezizolate pregatite pentru a fi conectate\lipite la mufa (mufa nu era conectata pe masina). Concluzia:mi-au luat banii pe sonda si manopera pentru nimic. Nu voi mai merge la ei.
  • deleted-111985

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Pai daca tot ai dat niste bani si in plus mai aveai si garantie pt lucrare, de ce nu te-ai dus tot la ei sa rezolvi problema? Very Happy
  • Blackburn21

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Pentru ca sonda am schimbat-o prin iunie iar ,,surpriza" am descoperit-o luna asta
Skip ads

  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Exista mai multe marci de kituri, si la aceste marci, unele vin mai complete altele nu. Mai jos iti las doua trei poze de la 3 prod diferiti, cu kitul complet : febi, swag, ruville
Sa ai bft de mecanic bun

  • deleted-111985

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Astazi am luat masina din service Smile Toata lucrarea a costat 1400 lei. Au schimbat: kit distributie (febi), set garnituri si simeringuri superioare, antigel, ulei gm dexos 2 5w30, filtre. Piesele au costat 878 lei, manopera 292 lei si tva 234 lei. Au curatat si baia si sorbul de ulei, de asemenea.
Ca prima impresie, masina este mult mai putin zgomotoasa si per total parca merge mai bine. Cei de la service au fost f amabili si mi-au lasat o impresie buna.
In final, ma declar total multumit si sper sa nu am parte de surprize pe viitor Smile
  • klaus74

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Myky020 a scris:...
La EDS, distributia era GM.
...


Ciudat, mie EDS nu mi-a propus GM la distrubutie. Chiar i-am intrebat si au zis ca in cutia de GM au primit tot piese de producator care aveau doar stanta GM suplimentar, asa ca prefera sa ofere direct producatorul, gasesti acelasi reper la pret mai mic.
Ce-i drept nu a fost nici Febi, cred ca era ceva Conitech.

Posibil sa aiba dreptate. Mie mi-a picat recent bobina si am luat Delphi. Cea veche scrie tot Delphi pe ea, mai are doar un GM in relief dedesubt.
Una peste alta, daca esti multumit si ai si garantie toate bune.
  • DarthVader

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din topicul asta am inteles:

1. ca unii confunda distributia pe curea cu cea pe lant; la tip curea nu e obligatoriu sa se monteze GM, de obicei se oferteaza cauciuc Contitech cu role INA. Klaus74 ce tip de distributie ai la masina?
Myky, vei regreta daca vei monta distributie pe lant Febi. Pierd un six-pack de bere daca functioneaza ca noua dupa 40.000km. Din cate stiu de la Corsa D a fostei, la distributia pe lant se inlocuiesc pinioanele, patinele, lantul, intinzatorul (cel mai important,e musai sa fie GM sa se amorseze repede cu ulei), garnitura de baie, simeringul fuliei de la vibrochen, uleiul, filtrul de ulei, in general tot ce inseamna garnitura/simering la care se umbla, si nu in ultimul rand, pompa de apa, care nu e musai, dar care in majoritatea cazurilor e muci, intrucat se umbla acolo dupa foarte multi KM. O data cu pompa de apa poate vrei si antigelul, alti bani. Daca in cel mai mare pret ofertat ai incluse toate astea, atunci mi se pare normal. Doar uleiul si filtrul costa in jur de 140.

2. ca cineva de la EDS a pierdut timp sa informeze gratuit cu necesarul pieselor, iar clientul cumpara din alta parte cu lista de la EDS in fata... Pe viitor incearca sa aduci contraoferta celor de la EDS si e foarte posibil sa primesti un pret mai bun, cum am facut eu in ianuarie cu ambreiajul de Z19DTH (vorbim de aprox 3000 lei). Am fost la un pas de a lua kitul complet cu volanta de la revizieopel dar m-am dus frumusel la EDS cu linkul in dinti si s-a gasit solutie.

Sper sa fi fost de ajutor cuiva,
Cu respect
  • DarthVader

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Myky am vazut dupa postare ca ai pus Febi. Nu e rau costul total, mai ales manopera de 350. Sper sa ma insel despre Febi si sa ai parte de kit macar 60.000 fara zornaieli. Calatorii placute.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR