Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dezactiveaza semnatura digitala a driverelor apoi instalezi manual driverul direct din Device Manager
Skip ads

  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
opcom 20100921bv3 a mea asa arata si cand am luat-o mi-a zis ca e pt 2012 dar pe ea vad ca scrie nr ala sa fie o pacaleala sau ca am folosit programul de 2012 cu fw 1.59 ? si acum nu mai se logheaza deloc ba mai mult imi cere sa o activez online
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu am salvat-o datorita lui catastefan , si inca odata ii multumesc frumos pentru ajutor
  • razsolt

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Covasna
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit din pacate sa stric interfata, am facut update, acuma are versiunea v01.64, pot sa fac cevasa revina? multumesc
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
La colegul @asdj a mers....poate incercam si la tine....
  • razsolt

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Covasna
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mi-as bucura foarte mult
  • razsolt

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Covasna
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am incercat cu ajutorul lui catastrefan dar din pacate interfata mea este cu cip ul care nu se poate transcrie, este o lectie buna, trebuie sa aveti grija sa nu faceti update niciodata.
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Va salut,
Am achizitionat un OP-Com V1.59 cu cip PIC18F458 (verificat inside) si am facut prostia sa raman conectat la net si am incercat o versiune in lb romana, si, cum necum, acum "m-am pricopsit" cu UN ALT firmware, adica am "obtinut" fw v1.45 fara intentie, doar din update probabil, nu stiu... - 1.45 care nu mai functioneaza cu driverele de pe CD, desi, la testul de interfata o recunoaste "fw V01.45 - interface test ended succesfully" dar nu se conecteaza cu ECU. Pe CD am primit "OPCOM 201008" si "op-com 2014" care dupa instalare imi recunosteau fw V01.59 asa cum era specificat. am incercat sa revin cu OCFlash si nu vrea sa revina la 1.59...am incercat apoi si am instalat "VAUX-COM Prof 131223d", recunoaste interfata tot cu fw 1.45 dar tot nu se conecteaza. Cu click dreapta pe troubleshooting imi arata la "test compatibility settings..." ca este compatibil cu Win XP (SP2), deci timp pierdut...
Ma poate ajuta cineva sa revin la fw 1.59 cu alta metoda (alt tool decat OCflash) sau cu drivere pentru 1.45 sau...un sfat, ceva?
Adresa mea de e-mail : tanaseg_rom@yahoo.com

Multumesc anticipat.
Cazul meu cred ca e similar cu cel al lui "dr.Bobby"
Skip ads

  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pe CD am primit "OPCOM 201008" si "op-com 2014" = "VAUX-COM_120309a+131223d_GB+OcFlash China" care functionau cu v.1.59, deci ideal ar fi sa pot reveni de la 1.45 la 1.59 si am vazut ca daca cip-ul este PIC18F458, acesta poate fi rescris/recuperat de baietii destepti (deocamdata nu e si cazul meu Cool ..)
Multumesc....
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa rescri FTDI si apoi PIC...
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
...daca as sti si "CUM", as face-o...ma poti indruma, eventual sa-mi trimiti ceva tools pe adresa de mail?
multumesc frumos pentru promptitudine !
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mprog sau ai și în OCFLASH tool pentru ftdi. Nu am timp acum... poate mai pe seara sa îți trimit un FTDI sa scri în a ta.
Skip ads

  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cu Mprog pe care am reusit sa-l descarc, cred ca-mi prind urechile si poate reusesc de fac PIC-ul varza de tot......poate un alt FTDI de rescris fw 1.59 daca ai, te rog (OCflash nu merge)...am vazut un OPcomFUT (O***M FTDI Tool DG***Q v2.3) pe care n-am reusit sa-l fac rost de pe net, care ar putea sa ma ajute...
Pana diseara cand poti sa-mi trimiti ceva, mai caut...
Multumesc frumos..
  • Kodatu Sep

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2004 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
DB77AAA multumesc pentru drivere dar cred ca ma aflu in aceeasi situatie ca giani71. Nu reusesc sa conectez interfata. Problema mea cred ca e cea ca a incercat cu un soft oricinal:) o sa mai incerc sa caut pe forum sa reiau procesul.
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu unul incep sa cred ca nu mai e nimic de facut cu op-com-ul meu...nu am reusit update inapoi la v 1.59 cum a fost inainte de "update online" nici cu ocflash si nici cu OPComFUT 29b...iar pentru actualul firmware v.1.45, care, culmea, recunoaste interfata fara insa sa se conecteze la ECU, se pare ca nu e compatibil cu win 7 (doar cu xp sp2)...poate ca vanzatorul trebuia sa specifice de la bun inceput "don't update online", nu sa aflu dupa ce n-a mai mers...
In fine, poate "DB77AAA" sa mai aiba vreo solutie miraculoasa sau vreun alt coleg...
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
trebuia sa citesti inainte ca nu poti pune la treaba o clona pe online.
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Atunci cand cumperi un produs, te astepti sa primesti instructiunile necesare COMPLETE, adica inclusiv "atentionari", pe care eu nu le-am avut...in plus, sunt putine situatii in IT in care un "update" sa faca rau, el, update-ul fiind conceput sa rezolve niste probleme ale versiunii anterioare...
Insa apreciez si sfatul tau, 34KLA... Smile ...care chiar daca nu ajuta cu nimic, subliniaza totusi o certitudine fara doar si poate...
As aprecia insa si mai mult daca vreunul dintre colegi mi-ar putea spune daca au intalnit si rezolvat o astfel de situatie...clona mea, chiar si cu fw v.1.45, este vazuta de program dar doar ca nu comunica cu ECU (inca, sper eu) din cauza de driver pentru win 7 enterprise SP1 cat am eu (asa arata "troubleshooting, at least...)...
Multumesc anticipat binevoitorilor...sunt sigur ca exista si baieti destepti care poate au rezolvat astfel de situatii nu doar prin inlocuire cu alt device Cool
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
iti cumperi alta interfata de 20€. instructiuni complete la o clona china care este de 40 de ori mai ieftina decat varianta originala....
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
...si eu care credeam ca rostul acestui forum este ca noi cei mai neinitiati dar nu neaparat tampiti, sa incercam cu ajutorul celor mai experimentati decat noi, mai dedicati si poate cu un pic de timp mai mult la dispozitie, sa rezolvam strict o problema aparuta referitor la masinile noastre si nu sa scapam de ea prin reinvestitii...
34 KLA - sfaturile tale sunt din ce in ce mai bune, dar imi place mie sa cred ca unui alt coleg care ar solicita ajutor sa afle ce-i cu vreo eroare aparuta in ECU, nu i-ai recomanda sa-si schimbe Opelul cu o Dacie de 40 de ori mai ieftina, nu? Smile
Aici nu e vorba de bani in sine cu care as putea inlocui interfata cat despre PROVOCAREA de a cauta, a ma informa, a primi o sugestie sau un sfat amical care sa ma ajute sa rezolv aceasta provocare, ca oricare alt pasionat de masini de aici de pe forum...altfel ma duc in service cand e cazul si nu-mi mai trebuie nici o clona... Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@giani71 - Ai PM.

@Kodatu Sep - Ce anume face interfata?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR