Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Norbert92

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,sunt nou pe aici. sper ca postez unde trebuie. as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi.

doresc sa achizitionez un Opel Astra J (hatchback) 1.7 CDTI,manuala 6 + 1 ,dar mii sa spus ca are destule probleme,plus ce am mai citit pe forumuri. deja parca imi e putin asa. ca nu as vrea sa platesc 8000 de euro pe masina si apoi sa incepe sa pice toate pe rand. si sa mai bag inca 1000/2000 E in ea.

Cutie de viteza / EGR / trepidatii la motor si mai cateva.

as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi in achizitionarea unui Astra J bunicel ca sa zic asa.

motorizare / cod motor / cutie / an de fabricatie etc.

Va multumesc !
Skip ads

  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
1.7 e un motor arhaic, dar cum 1.6le cdti a aparut tarziu nu-l poti gasi inca la 8000 euro.
2.0 vine si el cu problemele lui, exista topic dedicat, consum mai mare si costuri in caz de probleme mai mari.
Daca vrei un motor care sa bifeze la toate capitolele pe Astra J, ma tem ca motorul acela nu exista. Exista in schimb diverse compromisuri. Benzina banuiesc ca nu doresti.
Cinstit vorbind, indiferent de cat de bine intretinuta e masina, ar trebui sa te astepti sa mai bagi 1000-2000 de euro in ea.
Eu, pentru linistea mea, indiferent ce-as alege i-as face distributia, i-as schimba discurile de frana si placutele, i-as inlocui basculele cu totul, de asemenea si bieletele anti-ruliu, bieletele de directie, amortizoarele cu tot cu flanse, tampoanele motor si cutie, lichid cv, revizie instalatie ac si de-abia dupa aceea as incepe sa ma bucur de ea. Altfel ce ti-am scris mai sus tot trebuie sa inlocuiesti, mai devreme sau mai tarziu, pe rand, cu costuri totale ceva mai mari si cel mai important n-o sa fii niciodata multumit de masina. Tot timpul va fi ceva de inlocuit la ea, iar tu iti vei pierde timpul, banii si nervii cu ea. Nu mai vorbesc de cum se conduce o masina cu toate reperele astea inlocuite, fata de una la care se inlocuiesc pe rand, cand cedeaza de tot.
Alegerea e a ta, gasesti masini bune la 8000 de euro, dar asa cum ai zis, eu as mai bugeta inca 2000 de euro de la inceput, ca sa fiu linsistit, nu sa dau din colt in colt dupa ce o iau.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Norbert92 a scris:Salutare,sunt nou pe aici. sper ca postez unde trebuie. as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi.

doresc sa achizitionez un Opel Astra J (hatchback) 1.7 CDTI,manuala 6 + 1 ,dar mii sa spus ca are destule probleme,plus ce am mai citit pe forumuri. deja parca imi e putin asa. ca nu as vrea sa platesc 8000 de euro pe masina si apoi sa incepe sa pice toate pe rand. si sa mai bag inca 1000/2000 E in ea.

Cutie de viteza / EGR / trepidatii la motor si mai cateva.

as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi in achizitionarea unui Astra J bunicel ca sa zic asa.

motorizare / cod motor / cutie / an de fabricatie etc.

Va multumesc !

Astra J a fost vindecat de bolile copilariei dupa faceliftingul facut in anul 2012.Autoturismele fabricate dupa anul 2012 eu zic ca sunt ok, daca au fost intretinute corespunzator insa cele fabricate inainte de anul 2013, in perioada 2009-2012, sunt cu diverse probleme tehnice care iti dau batai de cap si te baga la cheltuieli banesti.Eu personal nu mi-as cumpara un Astra J fabricat mai repede de anul 2013.
Cand iti cumperi o anumita motorizare trebuie sa iei in calcul, daca iti place si vrei si un pic de sportivitate, si greutatea autoturismului care fata de concurenta este mai greu cu pana la 200kg, lucru care influenteaza dinamica si consumul de carburant.
  • Norbert92

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Va multumesc ca mi-ati raspuns.GTC200 - nu am treaba cu benzinarele. La ora actuala am un VW G5 1.6 FSI.2005 In mare masina este ok. Dar doresc o masinuta mai noua. Am zis 1.7 cdti pt ca am vazut ca in mare parte doar dinalea se gasesc. Dar daca sti sa imi recomanzi un Astra benzinar. Chiar te rog !
Florin71 - iti multumesc de raspuns. Dar din pacate nu imi permit la ora actuala un Astra J din 2013. Bugetul este cam 8-8500 euro. +/- 200 euro.
Dau un ex: achizitionez un astra j din 2011. La 150k de km. Ma gandesc ca persoana respectiva a rezolvat unele probleme pe care le-a avut. De ex cutia de viteze. Din cate am inteles cutiile de viteze m32 au fost cu probleme. Etc
Momentan stau pe curul meu. Ma mai documentez,strang bani.
Iar in continuare astept sa imi scrieti una alta.Sfaturi/pareri
Va multumesc !
Skip ads

  • andrei.miron

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
@Norbert92 , te pot ajuta daca esti in cautarea unui astra j .da-mi un pm si putem lua legatura.toate bune
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca iei din DE, cu articulatiile nu ai treabã.
Cutia se repara cu max 400 euro, daca chiar ai probleme. Dar, daca nu ai joc cand o iei, mergi mult si bine cu ea.
Injecția e pãcãtoasã: e Denso si e sensibila la motorinã proastã. O testare temeinicã te scapa de riscuri. Daca e sa ai ghinion,un injecție e cam 300 euro.
Regulatorului de presiune, daca ii dai motorinã buna, tine suficient. Al meu are 20 mii si merge bine.
Distributia o faci cu 6-700 lei. In rest nu ai ce schimba.
Cumpãra una dotatã, ca sa te bucuri de investitie.
Eu am de 1 an jumate si sunt multumit. Se tine bine pe sosea; stabilã in curbe. Daca iei jante mai mari de 17, o sa cam simti pe drumuri proaste.
Nu te speria de km multi, daca sunt reali. Eu prefer un pret mai mic pe km reali si mai multi.
Stiu j cu 300 mii si inca merge brici, iar DPF-ul e in parametri. Conteaza mult cum e întreținutã.
Decizia e la tine.
Succes in alegere.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai treaba 80% in oras, zic sa uiti de diesel. Castigi max 1 L la consum. Iar de benzinara eu unul sunt multumit. Detin varianta cu motor aspirat 1.4. Sigura neplacere a fost cu termostrat-ul si franele ce au fost rezolvate intre timp. In rest 40k cu ea in prezent in oras cu o medie de consum 8.5 l/100km. Mentionez ca nu e o masina facuta pentru depasiri.
Cauta o masina cu istoric sau km putini si zic ca o duci fara o investitie majora.
  • Norbert92

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos pt raspunsuri. Luna viitoare prin mijlocul lui octombrie merg in germania la o cunostinta. si stau pe acolo o sapt. Si sper sa gasesc ceva bun.
am sa revin cu poze cand detin masinuta.
Va multumesc din nou ! Very Happy
  • Stolo87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Tocmai eram pe punctual de a achizitiona un Opel Astra J din 2011, dar din cate am citit ma sus deja nu stiu ce sa mai cumpar.
In acest moment am ales doua masini :
http://suchen.mobile.de/fah...html?id=227903878
https://lajumate.ro/opel-astra-j-3293021.html

Imi puteti spune care este parerea voastra despre cele doua masini?

Pentru un buget de 7000 ce masina imi puteti recomanda? Specifica ca 70% din timp masina va fi folosita in oras.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Benzinar: nu ai ce face cu motorinã in oras.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR