Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu unul nu am cumparat , am gasit pe net din intamplare si am intrebat daca e ceva de capul lor. Din prezentare ar fi fara fir. Nu stiu cum se monteaza si cum functioneaza, asa ca poate stie cineva care este treaba cu ei.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Mi-am comandat si montat senzori electromagnetici de la xenon shop, la 160ron, chinezesti, si sunt foarte nemultumit de ei. Cand dau cu spatele spre o masina nu se aude nimic, cand dau spre un perete vertical se aude un singur bip pe la 2m si apoi nu zice nimic pana dai cu bara in perete, cand dau cu spatele spre iarba inalta bipaie, dar nu ma ajuta. Daca dau spre o persoana in miscare, cate o data bipaie, dar neconsistent. Nu's buni de nimic.
Am vazut ca si tu ti-ai pus senzori electromagnetici si esti multumit. Ma gandesc ca poate am montat ceva gresit. Hai sa-ti explic.
Am o Astra H sedan 2011.
Am montat antena pe spatele barei, exact la nivelul marcajului pentru senzori cu ultrasunete. Adica, pe spatele barei, gasesti semne pentru a gauri locul pentru senzori cu ultrasunete, asa http://postimage.org/image/vpr0fiezb/
Antena montata arata asa http://postimage.org/image/qlqk03rt9/ si asa http://postimage.org/image/hujj5u8i5/
Am curatat foarte bine suprafata inainte, lipitura a iesit perfect. Singurul dubiu il am ca am aplicat banda peste semne care sunt iesite cam 1mm in relief.
Am urmat instructinile din manual in mod exact.
Daca alti oameni sunt multumiti, sunt tare uimit mie de nu mi-a iesit treaba?!?

Vreo idee?
Multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am raspuns la PM...scuze pentru intarziere, am fost foarte ocupat. Succes Wink
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Distanta la care se afla antena senzorului este exact la 60cm, vedeti pozele. Cu toate astea, se comporta foarte ciudat.

Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Conform pozelor montajul a fost ok si la tine. Eu banuiesc ca ai o problema cu modulul de senzori in sine.
Am cautat cutia in care mi-au venit senzorii: nu e deloc "made in china"...pretul a fost 230ron - varianta cu display ( am si factura ).
Eu am si camera marsarier si chiar m-am uitat mai atent: senzorii functioneaza foarte bine...bipul incepe pe la 70 cm. Foarte important: trebuie sa te obisnuiest si misti incet masina cand dai cu spatele. Daca masina sta pe loc senzorii nu te avertizeaza Wink

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am mai observat ceva schimbari in comporametul senzorului meu electromagnetic:
-suna de aiurea, continuu, aleator, cand dau cu spatele peste drum cu ceva beton/pietris si nu am alte obstacole.
-Cand suna mai mult timp, difuzorul parca oboseste si raguseste.
-cand dau cu spatele spre un perete vertical suna o data continuu cam la 2-3m distanta si apoi liniste completa pana la ~20cm
-cand ma apropii cu spatele spre un perete sau o masina, incepe sa sune intermitent de la ~30-20cm (prea din scurt pentru gustul meu) si apoi suna continuu pe la 10cm.
La voi cum se comporta?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Vreau sa-mi iau senzori cu ultrasunete. Poate va dati si voi cu parerea pe bazat post-ului meu de aici. Mersi.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:Am mai observat ceva schimbari in comporametul senzorului meu electromagnetic:
-suna de aiurea, continuu, aleator, cand dau cu spatele peste drum cu ceva beton/pietris si nu am alte obstacole.
-Cand suna mai mult timp, difuzorul parca oboseste si raguseste.
-cand dau cu spatele spre un perete vertical suna o data continuu cam la 2-3m distanta si apoi liniste completa pana la ~20cm
-cand ma apropii cu spatele spre un perete sau o masina, incepe sa sune intermitent de la ~30-20cm (prea din scurt pentru gustul meu) si apoi suna continuu pe la 10cm.
La voi cum se comporta?


Eu unul nu am, dar am de gand sa bag ceva, ca la Zafira A este nasol cu spatele.
Mergand pe logica vezi firele sa nu fie legate pe-dos 2-3m distanta (probabil vede masina ta sau alt opstacol din fata nu din spate sau senzorul bate gresit scoatel si fa o proba cu o placa de metal ( cu mana nu cred ca merge sa faci test).
sigur este legat ceva pe dos ma refer la senzor, senzori, Mufe, (tot tacamul) banuiesc ca se leaga la lampa spate de marsarier .
Skip ads

  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sau cum a spus un coleg sensori nu sunt bine pozitionati, nu au pe senzor o indicatie cu sus jos. Poate au inclinatie pe sablonul de prindere.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare edwin
Daca mai ai aceeasi madina imi spui te rog acum daca mi-ai recomanda acesti senzori el-magnetici?
Mersi


Edwin a scris:Astãzi am montat ºi eu senzori electromagnetici. Am optat pentru modelul cu display.


Distanþa de la nivelul solului este de 50 cm. De asemenea am montat ºi cârligul de remorcare insã nu afecteazã funcþionarea senzorului de parcare.


Banda am lipit-o cât mai sus posibil pe bara,( 50 cm. ).


Displayul l-am montat lângã plafonierã.


Are ºi o bandã adezivã cu care se poate fixa dar eu am decis sã decupez din ornamentul de plastic de lângã plafonierã. Decupajul l-am relizat cu pistolul de lipit ºi cu o pilã rotundã. Rezultatul:


Firul de masã l-am legat la un ºurub de lângã stopul din stânga, iar firul roºu ( + ) direct pe firul de la becul de mers înapoi cu ajutorul unei cleme. Nu dã eroare de bec ars. ªi iatã rezultatul final, din timpul probei:


Concluzii: Am fost plãcut surprins de cum funcþioneazã, adicã exact cum scrie în descrierea produsului. De la cca. 70 cm, apare prima avertizare, pe la 50-40cm cea dea doua, iar de la cca 30cm, apare sunetul pentru oprire. Secretul este ca mersul înapoi sã se efectueze cu vitezã relativ micã ºi constantã, deoarece avertizarea apare doar atâta timp cât maºina este în miºcare. Cârligul de remorcare nu afecteazã funcþionarea senzorului, nu dã alarme false.

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La mine functioneaza perfect si acum. Doar unul din Leduri ( galben ) nu se mai aprinde pe display Smile
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut.intrebarea ar fi: merg acesti senzori daca e un caine in spate?
Skip ads

  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am o problema cu senzorii. Am avut o lovitura usoara in bara spate, bara care mi-a fost schimbata si pe care mi-au montat senzorii existenti de pe bara veche. Mentionez ca am un opel omega, senzorii sunt OEM, montati din fabrica.
Apare urmatoarea problema - in momentul in care bag in marcharier imi suna intermitent, ca si cum ar fi un obstacol la circa 40-50 cm. Am verificat mufele, cablajul, senzorii... toate par ok, cel putin vizual, din punctul de vedere a unui neprofesionist.
Ar trebui sa merg la un electrician auto? Ce ar trebui sa mai verific?
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut!Mi-am montat si eu senzori de parcare electromagnetici pe Astra mea.A fost destul de simplu,mai ales ca am pus modelul doar cu buzzer,fara ecran.Nu am avut de tras cabluri in masina,totul a fost montat in jurul stopului din stanga.Momentan sunt foarte multumit de ei,nu dau semnale false cand dau cu spatele,primul semnal il am pe la 80 cm de obstacol si la 10-15 cm suna incontinuu.Sa vedem cum o sa fie cand ploua,asa am citit pe forum,ca dau alarme false pe ploaie.O sa vad..
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Imi poti spune marca si de unde i ai achiziționat? Ms
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut!Nu mai stiu marca,doar ca era o cutie galbena.I-am luat de la un tip de pe olx,parca.Va las nr lui de tel,in caz ca mai intereseaza pe cineva:0721733157
P.S:Nu-i fac publicitate,nu am nici o legatura cu el.Pretul a fost 80 ron,daca mai tin minte bine.
Pana acum sunt f multumit de senzori,dar cand ploua zdravan nu ma pot baza pe ei pt ca nu mai urla cand ma apropii de obstacol.In rest,sunt beton!Asa aratau:
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR