Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hai ma sa dam cu mucii si-n topicul asta! Astept cu nerabdare disparitia petrolului sa va vad cu vorbiti de KW si cum la relanti incarcati masina de la curentul vintului de pe autostrada! Oooops, la 20 km/h nu-i curent ? Topicul este despre Insignia vs. Passat , nu despre cum urmaresc unii sa evite pompa cind puteau lua Corsa 1.3 CDTI care are 3% consum. Eu sincer am crezut ca vad la Kamob 14,5%, dar cind arata 4,5 si vine altul de zice ca a vazut 2,5 la un ''tir'' ma intreb daca v-ar multumi vreodata o masina care merge cu aer. Cred ca daca se straduieste cineva Corsa1.3 CDTI face 1.5% si o pune pe butuci.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Bancheta ca bancheta, da' uite aici consum:
http://www.youtube.com/watch?v=Q-m9WTYeBKA
Smile


Ca sa fiu ON TOPIC, nu vrei sa vezi diferenta cu VW...,chestia cu 4x4 la viteza aia nu prea are influente...,dar la 100-120km/h, treaba se cam strica..., in plus, nu consumul instantaneu este elocvent...,poate erai la vale... Laughing
Fara suparare, Opel (ma refer aici la Insignia) mai are ceva de "tras" sa ajunga in top (dpdv al consumului), cu BMW nu poate concura never... Sad
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pe fueleconomy.org, Passat 2.0 manuala diesel scoate 30mpg urban, adica 9.4l/100km, unde eu scot, desi trag atata tonaj si imping 4 roti, sub 8l/100km, iar pe autostrada 44mpg (6.4l/100km), iar eu 6.5l/100km. Nu e adevarat ca are sub Opel, ci mai degraba sunt cam la fel. Poate da un consum cineva fara 4x4, pentru mai multa exactitate? Smile
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta mare la Haldex/fara Haldex pe motor identic e doar la oras unde accelerezi des si antrenezi si puntea spate. Afara daca nu accelerezi des sau pui tempomatul teoria zice ca trage fata 90% si spatele 10%, deci e ca si 2x4. Ba poate chiar ajuta la economie ca impinge si spatele greutatea caroseriei. Plus ca cutia automata intra in ceva gen ''lock'' care n-o s-o obtii cu piciorul teapan niciodata.
Skip ads

  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
cand am ajuns in anglia, anul trecut prin iunie am lucat ca sofer. masinile din dotare erau un passat 2011 (11 reg, cine cunaoaste) si insignia din 2010. ambele 2.0 diesel, 6 trepte si cam lafel de dotate. ambele aveau in jurul 70k mile. toata ziua alergam cu masinile in stanga si-n dreapta. de obicei plecam 5 insi si maintorceam singur. diferentele care le-am putut observa intre cele 2 au fost destul de majore. primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost diferenta de materiale si rezistenta lor la cei 70 000 mile. passat ul arata mult mai fresh decat insignia. parca insignia avea 100 000 mile si passatul 50 000. la viteze mari passatul pare mai stabil si e mai bine insonorizat, nu auzi atatea zgomote. la insignia compartimentul motor ar fi putut fi mai bine insonorizat.... passatul era sedan normal, insignia era hatch. un mare plus de spatiu. (cam la toate modelele gen hatch din categoria asta) deschidere mai mare a portbagajului plis spatiu pt obiecte voluminoase. suspensia spate la insignia dadea semne gave de oboseala si incepuse sa capete un ruliu nesimtit si instabilitate pe spate fapt care se vedea la viteze mari.
un alt lucru foarte enervant la insignia era si materialul folosit la plansa de bord, foarte enervant, parea un plastic ieftin.... in schimb contrar cifrelor vehiculate pe net insignia pare o masina mai incapatoare si in fata si in spate. scaunele/bancheta par mai comfortabile. pana si deschiderea usii spate era mai generoasa. legat de plafon... am 1.74. n am stat sa studiez problema atunci
pe drumuri denivelate passat statea mai bine, absorbea mai usor toate denivelarile, dar pe dumuri mai proasta cu gauri insignia era rege.
cred ca pt drumurile noastre si pt un utilizator cotidian care nu doreste tocmai comfortul insignia este o alegere buna. pare mai solida. in schimb daca doresti o masina mai de drum lung passatul e pimordial
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da dar din cate stiu eu passat 2011 e passat b7 care ar trebui comparat cu faceliftul de la insignia care a iesit parca in 2012 sau chiar 2013, unde se spune ca multe lucruri au fost schimbat in bine la interior....
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic ca este tocmai invers...urban Passat-ul sta mai bine , iar Insignia mult mai bine pe extraurban...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cautati pe net: insignia 2017.
Sunt pe telefon si nu pot pune filmele de pe youtube...
http://www.automobilen.ro/n...are-in-2017-1170/
http://volan.ro/opel/opel-i...-mai-scazuta_9899
Se pare ca dupa eliminarea chevrolet de pe piata europeana, gm vrea sa joace in alta liga cu modelele opel...
Skip ads

  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
oricand a-si alege insignia fațã de pasat cu ochi inchisi mai ales pentru tineri ca mine pasatu a plictisitor rau
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am lucrat la rent-a-car aproximativ 9 luni.
Passat vs insignia ambele 2015, tractiune fata, 2.0 tdi, full option, hidramate.
La drum lung insignia comparativ cu passatul este mai obositoare, pe umed e extrem de instabila iar ca si consum sunt egale. Drum lung insemnand 800km.
La drum strict in bucuresti insignia pluseaza la consum si manevrabilitate. Drum in bucuresti 20 maxim 40 km.
Mult mai silentios passatul si mult mai sprinten dar ca si masina de familie insigna ajuta mult cu spatiul de depozitare. Sonorizare mai buna a celor de la dyna comparativ cu insignia (am lapsus acum) .
In functie de necesitati fiecare isi cumpara ce il ajuta mai mult . Eu as lua insignia pt ca nu fac drumuri lungi prea des 1-2 pe an.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ciudat, in teste se spunea ca scaunele ergonomice de la insignia mai ales dupa faceliftul din 2013 sunt mai bune ca orice din clasa ei,acum pe cine credem? Cat despre instabilitate, iar mi se pare ciudat, poate ca anvelopele erau de vina?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca faptul ca "noi", cei care detinem amandoua tipurile de masini spunem ceva..., iar cei care doar au utilizat "ocazional" aceste modele spun altceva, nu iti este suficient?
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@gyzmo , testul celor de la promotor era pe cateva mii de km , in plus era vorba de faceliftul din 2013, eu vad ca tu in semnatura ai modelul precedent....si in afara de asta postarea meu venea ca o completare la ultima ta postare cand ai afirmat ca pe extraurban e mai comoda insignia...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Stiu, insa nu cred ca exista diferente intre modelul vechi si facelift in ceea ce priveste comportamentul masinii urban/extraurban..., poate la aspect...
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
sa compari passat ul B7 cu B8 e ca si cum ai compara insignia cu vectra C. sau vectra C cu vectea B. totusi sunt 2 generatii diferite
eu doar mi-am exprimat parerea. poate unii vedem lucrurile diferit.
si faptul ca insignia are un comportament mai de barca sa zicem cred ca e lucru deja stiut. si insonorizarea....
daca tie-ti place sa auzi motorul de la 900ture pana la limita, asta nu inseamna ca si mie imi place acelasi lucru. prefer un zgomot mai putin pronuntat
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa te dezamagesc dar vectra c z19dt e mai bine insonorizata decat insignia a20dth.
Am mers cu a mea batrana cu sute de mii de km si am mers si cu o insignia 2011 cu motorizarea de mai sus si foarte putini km (masina luata de noua din reprezentanta si mearsa maxim 15.000 / an).
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Masini ca vectra z19dt nu se v-a mai face vreo data
  • car addict

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, sunt curios la un comparativ cu noua generatie de Insignia 2017, sper sa apara cat mai curand si la noi sa o pot testa. Stie cineva cand va aparea la noi in tara?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai devreme in 2017.
Ceea ce a aparut acum pe net sunt niste poze.
Inca nu s-a lansat oficial...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR