Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • erwin67

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2015

  • Mesaj Privat
dac stie cineva cum se poate calibra tpms la opel corsa e 2015 fara sa ma duc la service ori de cate ori schimb rotile iarna vara am inteles ca ai nevoie de un instrument special daca stie cineva cat costa si daca se poate achizitiona si de unde?
Skip ads

  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu e nevoie sa-i calibrezi decat daca iti schimbi jantele cu tot cu senzori.

Eu mi-am schimbat cauciucurile, le-am pus pe cele de iarna pe aceleasi jante si functioneaza foarte bine.
Senzorii TPMS sunt pe interiorul jantei, prinsi de corpul valvei, n-ai treaba cu ei la schimbarea cauciucurilor.

Dupa o vreme incep sa iti update-eze in bord presiunea corecta.

Pentru calibrare, ai nevoie de tester, scrie in manualul de utilizare al masinii cum trebuie procedat.

The tyre learning menu is purely a dealership thing, once you activate it you need a special Vauxhall calibration tool to go around each wheel individually and it wirelessly sends the psi reading back to the BCM with the pressures to set a average for calculation, the two beeps indicate the system is awaiting syncing with the device
  • seba74

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,

Senzorul la roata dreapta fata numai functioneaza (la corsa E), am avut un mic incident pe partea dreapta dar de la serivce mi-au zis ca s-ar putea sa nu fie din aceasta cauza caci s-a intamplat la viteza foarte mica. Pe bord la roata din dreapta nu arata presiunea, doar "...".

Stiti cumva ce ar trebui facut, masina e inca in garantie dar nu stiu daca cei de la service se pricep sa-l repare:)

P. S. Dupa ce am schimbat la cauciucurile de iarna, pe aceleasi jante senzorii de la celelalte trei roti functioneaza perfect.
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
d_claudiuus a scris:Nu e nevoie sa-i calibrezi decat daca iti schimbi jantele cu tot cu senzori.

Eu mi-am schimbat cauciucurile, le-am pus pe cele de iarna pe aceleasi jante si functioneaza foarte bine.
Senzorii TPMS sunt pe interiorul jantei, prinsi de corpul valvei, n-ai treaba cu ei la schimbarea cauciucurilor.

Dupa o vreme incep sa iti update-eze in bord presiunea corecta.

Pentru calibrare, ai nevoie de tester, scrie in manualul de utilizare al masinii cum trebuie procedat.

The tyre learning menu is purely a dealership thing, once you activate it you need a special Vauxhall calibration tool to go around each wheel individually and it wirelessly sends the psi reading back to the BCM with the pressures to set a average for calculation, the two beeps indicate the system is awaiting syncing with the device
Pentru Opel Astra J sedan 2015 merge la fel?
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da, la fel, e un stick wireless si el invata senzorii practic, mie cel putin imi merge si fara ca atunci cand schimb rotile imi da auto learning si imi apar valorile, dar am 2 seturi de jante si senzori la toate.
  • MEus

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Intrebare (mai off topic): Am achizitionat recent o corsa si nu am schimbat inca anvelopele de vara cu cele de iarna... acum vreo 2 saptamani imi arata in bord 2.8 fata si 2.6 spate iar acu imi arata 2.8 spate si fata dreapta si 2.94 fata stanga.... e normal ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR