Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da ! Chiar m-am lasat de fumat dupa 7 ani in care fumam intre 10-20 tigari zilnic... Cool Numai ca acum (dupa aprox. 2 sapt. de cand nu mai fumez) am inceput sa ma simt cam naspa... Adica simt tot timpul ca am stomacul gol (desi mananc dupa 5 min. am iar senzatia de stomac gol - deci nu neaparat de foame), si simt ca ma dor plamanii... Pofta de fumat bine inteles ca e acolo (si am inteles ca nu o sa dispara prea usor) dar cu asta ma descurc... Voiam doar sa aflu din experienta altora daca simptomele mele sunt normale... Question


Ultima modificare facuta de Boogie la Lun 05 Nov, 2007 8:56 pm
Skip ads

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai ..eu nu mai fumez de 3 ani...
nu mai tin mine cum a fost ca m-am lasat... dar pur si simplu nu am mai fumat si gata
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai asa am facut si eu...intr-o zi nu am mai fumat si gata...dar acum nu ma simt prea bine... Sa fie din cauza asta (ca m-am lasat de fumat)?...
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
trece... mai mananca Very Happy
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu fumez, insa am un prieten care s-a lasat de fumat cind sotia lui a ramas insarcinata. Vorbeam destul de des la telefon si era mai mereu cu gura plina. Rontaia biscuiti, bomboane etc. Incep sa inteleg ce simtea.
Acum este happy, are o fetitza mare si sanatoasa...
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai mananc...aaa...ca tot veni vorba.. Aviz amatorilor : sa nu credeti ca daca va lasat de fumat economisiti bani...ca banii care ii dadeati pe tigari o sa-i dati pe tot felu' de porcarii ca sa aveti ceva in stomac...Cel putin asa e in cazul meu...Pana acum (12.40pm) am dat deja 5 lei pe dulciuri (1 pachet de tigari)... Smile
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa dulciurile si treci pe frucre( mere, pere, struguri, banane, etc) nu fa greseala mea caci dupa ce m-am last de fumat am pus 20 kg intr-un an. Mananca fructe multe si cauta-ti ocupatie tot timpul sa nu te gandesti la tigati. O sa treaca senzatia aia naspa in max 2 saptamani, organismul "plange" dupa nitica nicotina Smile . Bafta si bine ai venit in clubul celor care s-au lasat de fumat.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca o sa ma ingras pentru oricat as manca nu se pune nimic... Chiar am incercat sa mai pun vreo 6-7kg... Oricum..sunt de acord cu tine...mai bine mananc fructe decat dulciuri..in primul rand pentru ca e mai sanatos asa...si dupa aia pentru ca poate ai si tu dreptate...Very Happy
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am fumat din '96 pana in 2005 cam 10-20 tigari / zi.
In ianuari 2006 (mai precis pe 1 - dupa revelion) m-am lasat. Nu ma intrebati cum, pur si simplu m-am lasat.
Acum dupa un an si 10 luni m-am ingrasat vreo 16 kg.
Pofta sa mananc in continuu cum zic colegii (m-am ingrasat doar ca manac mai mult si la timp) nu am avut si nici pofta de tigari.
Ma simt excelent acum.
Sfatul meu este sa lasati tigarile, nu pentru bani ci pentru sanatatea dumneavoastra.


Ultima modificare facuta de lupu_sandu la Lun 05 Nov, 2007 2:03 pm
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
au m-am lasat la 1 ianuaria anul asta,sincer ma simt foarte bine,nu m-am lasat sa fac economie de bani ci pt sanatatea mea.
de mancat mananc si eu ceva mai mult ca inainte,dar nu chiar exagerat
oricum una peste alta ma simt mult mai bine de cand nu mai fumez.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Unul din motivele pentru care m-am lasat este cel financiar... Nu neaparat ca nu-mi mai permiteam sa fumez dar dupa un calcul mic am ajuns la conluzia ca banii pe care ii dau pe tigari pot mai bine sa ii dau pe benzina pe care o mananca masina mea ca sa ma duca/aduca in fiecare zi la/de la servici... Sau..ma rog..orice altceva mai folositor decat tigarile...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu m-am lasat de fumat Laughing . Fumez din 98 cate 2 pachete de tigari pe zi . Si problema este ca ...imi plac !
Am incercat sa fumez mai ligths , ultra , la la la , dar nu pot . Numai Kent lung . Sau Rothmans .

Una peste alta voiam sa va zic ca admir ca v-ati lasat de fumat . Bravo voua !
Ma duc sa bag o tigara afara ca nu ma mai lasa nici in birou sa fumez Very Happy
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bv bv ! si eu m-am lasat pe 12 decembrie anul trecut , pana in prezent nu am mai cunoscut"gustul" fumului de tigara ! ce pot spune....ma simt excelent si pt cel ce a deschis topicul , depinde cum reactioneaza organismul , eu la o sapt dupa ce m-am lasat m-am ales cu o pneumonie de toata frumusetea Wink
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Eu nu m-am lasat de fumat Laughing . Fumez din 98 cate 2 pachete de tigari pe zi . Si problema este ca ...imi plac !
Am incercat sa fumez mai ligths , ultra , la la la , dar nu pot . Numai Kent lung . Sau Rothmans .

Una peste alta voiam sa va zic ca admir ca v-ati lasat de fumat . Bravo voua !
Ma duc sa bag o tigara afara ca nu ma mai lasa nici in birou sa fumez Very Happy


subscriu la bertone

ma gandeam sa ma las si eu de fumat.
pentru asta trebuie sa iti pui in cap sa nu mai fumezi.
problema aia mare e ca primele 2 tigari dimineata le fumez instinctiv, le aprind fara sa gandesc. cum as putea atunci sa ma las de fumat? Razz
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Totul e sa ai vointa, eu am fumat de cand ma stiu Very Happy , ei nu chiar asa dar de prin '95 am fumat 10-30 tigari/zi pana pe 17 ianuarie 2006 , cand eram in masina si pur si simplu am deschis geamul am aruncat pachetul si bricheta si mi-am propus sa nu mai fumez. La mine prietenii, familia si cunostintele puteau sa jure ca nu o sa ma las de fumat vreodata asa de impatimit eram(cum spunea bertone imi placea sa fumez ), dimineata 3 tigari si o cafea de 250ml inainte de orice. Si totusi mi-am propus sa le las, si dupa ce le-am lasat mi-am spus ca nu sunt bun de nimic daca nu pot sa ma tin de promisiune.Pana acum am reusit. Hai ca parca am fi la "Alcolicii Anonimi" Smile Va salut
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
subscriu si eu la ce a spus iulian,daca nu ai vointa nu reusesti.
eu m-am lasat asa pur si simplu,am zis ca de azi nu mai fumez si vad ca am rezistat pana acum.
alt lucru e ca nu mai arat ca o stafie,sincer eram piele si os.
acum m-am mai implinit si eu un pic.
si mult mai mult e faptul ca ma simt bineee.
mananc dimineata,nu ca inainte 2 tigari si cafeaua,pana la ora 12-1 nu mancam nimic.
acum s-a schimbat treaba.
deci puneti mana de lasati-va de fumat. Smile
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o perioada in care ma lasasem . Si topeam aproape 2 pachete pe zi . Nu am spus ca o sa ma las de fumat , cred ca daca ziceam asa nu reuseam .
Astfel , am lucrat la latura psihologica a subsemnatului Cool Am spus ca vreau sa vad cat pot sa stau fara sa fumez . Din pacate dupa 7 ani de pauza , am avut cateva necazuri mai serioase , si m-am reapucat .
In primele zile dupa ce ma lasasem , stateam cu o tigara neaprinsa in gura si o fumam "la rece" . Tot timpul rontaiam alune , seminte etc. , ca sa am o ocupatie pentru maini . Si incet , incet , am pus pe mine 12 kg .
Acum incerc sa mai dau jos din "bagajul excedentar" si apoi intrerup iar fumatul . Pentru cat timp oare ? Oi vedea...
  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari, dau un suc la aniversarea a 5 ani "de cand te-ai lasat" !
Am fumat aproape 7 ani, dar conform zicalei "daca e rau, macar sa fie cel mai rau" , cautam cele mai tari si mai nocive tigari. M-am lasat de ciuda, ca acolo unde eram, cumparam numai eu tigari, si fumam vreo 5 Razz .
Nu te vei ingrasa obligatoriu, asta depinde de mai multi factori, iar fumatul este dovedit dpdv medical ca nu are mare influenta asupra apetitului sau asimilarii .
Oricum, buna alegere, felicitari inca o data.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Merci de raspunsuri...Sa stiti ca si eu m-am lasat fara sa vreau de fumat (chiar daca am doar 2 sapt.)... Adica azi am fumat 10-15 tigari (si nu aveam nici cea mai mica intentie sa ma las) si maine nu am mai fumat deloc.. Pur si simplu...m-am trezit dimineata si am zis ca de azi nu mai fumez... Se pare ca a functionat..deocamdata... Very Happy
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Boogie a scris:Pai mananc...aaa...ca tot veni vorba.. Aviz amatorilor : sa nu credeti ca daca va lasat de fumat economisiti bani...ca banii care ii dadeati pe tigari o sa-i dati pe tot felu' de porcarii ca sa aveti ceva in stomac...Cel putin asa e in cazul meu...Pana acum (12.40pm) am dat deja 5 lei pe dulciuri (1 pachet de tigari)... Smile

Stai linistit,starea asta nu o sa dureze mult. Si eu am trecut prin asa ceva(eu fumam minim un pachet si jumatate/zi,si acum am aproape 5 ani de cand m-am lasat de fumat)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR