Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
As dori sa preiau leasing-ul unui Opel Zafira...intrebarea mea este :va trebui sa platesc la sfarsit si taxa de inmatriculare?
Sau cu numerele astea de leasing se considera ca masina a fost deja inmatriculata?
Skip ads

  • johnnyca

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles de la cei de la leasing, nu trebuie platita taxa de prima inmatriculare.. dar eu am o alta nelamurire: pe unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa procur pentru inmatricularea masinii dupa terminarea leasingului?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Au fost situatii in care s-a perceput taxa de prima inmatriculare la sfarsitul perioadei de leasing dar am impresia ca doar la cele cu numere provizorii (B0001).
  • johnnyca

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu am numere provizorii, dar cei de la leasing m-au asigurat ca nu o sa platesc taxa
Skip ads

  • gardep

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
johnnyca a scris:eu am numere provizorii, dar cei de la leasing m-au asigurat ca nu o sa platesc taxa



eu am de 3 luni masina si am platit 1500 ron taxa de inmatriculare. masina fiind luata in leasing
  • johnnyca

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am reusit sa o inscriu si nu am platit nici un fel de taxa de prima inmatriculare, cu toate ca am avut numere provizorii
  • lacy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
bravo
ma bucur ca unii reusim
  • machiavelli

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

As fi curios sa aflu daca mai este cineva in situatia de a fi cumparat masina in leasing inainte de 01.01.2007 (data la care s-a introdus taxa in prima ei forma), si care a terminat leasing-ul, sau a inmatriculat-o definitiv ulterior.

Mie mi se va termina perioada de leasing in 2011, contractul de leasing e din 2006, am numere provizorii (gen B-111 111), si ma intreb daca fac sau nu obiectul acestei taxe atunci cand o voi trece pe numele meu. In prima forma a taxei, stiu ca se mentiona in mod expres faptul ca contractele de leasing incheiate inainte de 01.01.2007 nu fac obiectul taxei, ulterior nu am mai vazut o asemenea mentiune.

Multumesc.
Skip ads

  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
catre MACHIAVELLI:eu sunt in aceeasi postura ca si tine,am luat masina in leasing in oct 2006 si-mi expira in sept 2010 asa ca nu stiu nici ce acte trebuie si nici cum se procedeaza,daca se plateste taxa de inmatriculare sau nu;cand voi afla iti voi da toate informatiile necesare
  • RadrianO

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
O masina luata in leasing poate avea numere rosii? Daca da, trebuie platita taxa de mediu la inchiderea leasingului? Masina este o Corsa din 2005...
  • utilizator alexandra

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua
am si eu cateva intrebari (poate stie cineva de pe aici sa ma lamureasca si pe mine, poate a avut aceleasi probleme si stie sa imi dea si mie niste sfaturi):
- mi-am achitat anticipat leasigul la un opel corsa luat prin otp in 2007
- practic masina mea a facut acum in noiembrie 3 ani
- cand am luat masina contractul l-am semnat pe numele meu de fata, intre timp m-am maritat si mi-am schimbat numele si adresa
- am fost la directia impozite si taxe locale de la sect unde am stat inainte si unde am platit in acesti 3 ani impozit,mi-am luat dosarul de acolosi l-am adus la cei de la sect in care locuiesc in prezent
- impozitul e platit asadar p un an d zile in prezent
- insa tre sa inmatriculez masina pe numele meu, ca ea a fost pana acum inmatriculata dar pe numele soc de leasing
- unde platesc aceasta taxa de inmatriculare de 52 lei? doamna de la directia impozite si taxe locale mi-a spus ca acolo la casieria lor....este adevarat?
- trebuie sa imi schimb talonul - cum procedez?
- stiu ca tre sa ajung la politia din Pipera - dar ce acte imi trebuiesc aici cand ajung? are cineva idee?
mai tre sa platesc o taxa de talon de 37 lei - p asta am inteles ca o platesc la CEC si stiu ca la politia din Pipera e CEC deci p asta o pot plati acolo
- cand imi schimb talonul la politie tre sa am RCA valabil?
- mie imi expira RCA-ul maine si nu inteleg cum imi pot face RCA nou pt ca p RCA vor fi trecute datele din talonul actual....adica nu inteleg cum imi pot face RCA inainte sa imi schimb talonul
nu stiu daca am fost foarte coerenta
sper ca m-a inteles cineva
multumesc anticipat pt raspunsuri
Alexandra
  • nmihai

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Taxa de 52 de lei se plateste acolo la casierie la Finante, sau la birourile care pregatesc actele, daca au birou de la finante in sediul lor(in Cluj sunt in formula asta cateva). Daca retin bine, se poate plati si la BCR.

Talonul se schimba la Politie, vei fi trecuta ca proprietara si pe cartea de identitate.

Cu actele: cel mai bine mergi la un birou de inmatriculari si iti alcatuiesc ei dosarul.

RCA-ul se face pe serie de sasiu.
Skip ads

  • justrzv

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
taxa 52 reprezinta taxa de inmatriculare (sectorul 2 la posta de exemplu), iar cea de 37 lei, reprez. certificatul de inmatriculare (este indicat totusi sa o platesti inainte, posibil sa gasesti coada la Cec-ul din pipera).
Ce ar mai fi:
- rca valabil (se poate face pe seria de caroserie, nefiind necesar si nr inmatriculare) - copie
- factura reziduala (ultima factura de la leasing, trebuie sa contina si seria masinii in cauza), original + copie
- cartea masinii original + copie
- act identitate original + copie
- fisa inmatriculare cu stampila de radiere a societatii de leasing, de asemenea si certificatul fiscal ce insoteste actul respectiv (trebuie sa contina si luarea in evidenta a cumparatorului).
- talonul (certificatul de inmatriculare) avand trecuta mentiunea "instrainat catre...", tot de catre societatea de leasing
- cerere inmatriculare - se ia de la ghiseu informatii
Sper ca am putut fi de folos, asta daca nu ai rezolvat deja Smile
bafta!

-
-
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
1. La orice sistem de leasing.....esti obligat ca utilizator sa-ti declari masina la Taxe si impozite.....pentru luare in evidenta si de-a plati impozitul pe masina.
Dupa platirea taxelor.....la firma de leasing - vamale, diferenta de curs....etc...etc - iti dau tot ei o fisa de inmatriculare...unde firma de leasing are aplicata in dreptul ei o stampila cu radierea masinii.........apoi umbla titularul de drept, pe la taxe si impozite de sectorul de care apartine.....sa-i puna stampila de luare in evidenta ....si platirea taxelor aferente.

2. TAXE SI IPOZITE LOCALE
- copie carte identitate a masinii
- certificat fiscal de la firma de leasing.....radiere
- factura reziduala ....sa fie trecuta ...ATENTIE....SERIA DE LA SASIU ....pe factura

3. POLITIE
- carte de identitate a masinii......original si copie
- RCA.....valabil.....cu noul titular....copie
- factura reziduala.......copie.....dar sa aveti si originalul la voi ....pt. confruntare
- talon in original......ATENTIE....pe spate sa aveti aplicata stampila firmei de leasing
-AUTENTIFICARE SAU IDENTIFICARE .....DE FACE LA RAR...VOLUNTARI SAU PE CALEA GRIVITEI.....110 LEI
-taxa talon la CEC de sector.....37 lei
- taxa inmatriculare.... la taxe si impozite locale.......52 lei
- BI. copie si original
-fisa de inscriere......
- daca vrei nr. preferential......platesti taxa de 85 lei...la ghiseul unde dai actele....la MILITIAN SAU MILITIANCA... Very Happy

SUCCES VA DORESC........ :-BD
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
buna,taxa de 37 de ron pt talon o poti plati si la orice BCR sa nu stai la coada,taxa de 52 la primaria de care aparti au biroul acolo,o sa iti elibereze o chitanta utila,trebuie sa iti faci si o programare la rar pt autentificare te costa vro 100 si un pic de roni restul au mai scris si colegi mei.oricum la politie au un centru pt dosare unde se fac dosarele pt inmatriculare,daca schimbi si numerele eu asa am facut am predat pe cele vechi.daca mai ai intrebari cu cea mai mare placere.o seara buna
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR