Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • oxana

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cumpar opel tigra...ofer max 6000 euro...astept sa nu necesite reparatii...prefer sa nu fie lucrat prin ea in plus ma refer...ma intreb daca merita sa o cumpar din ro...am citit pe forum discutiile si se pare ca majoritatea sunt varza...astept pareri in sensul daca mai merita sa iei opel tigra vechi in general sau dor nu merita sa-l iei din ro?sunt chiar asa de pretentioase cum se zice?stati tot cu ele in servis?astept oferte
este o varianta mai buna un ford puma?
Skip ads

  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
oxana a scris:cumpar opel tigra...ofer max 6000 euro...astept sa nu necesite reparatii...prefer sa nu fie lucrat prin ea in plus ma refer...ma intreb daca merita sa o cumpar din ro...am citit pe forum discutiile si se pare ca majoritatea sunt varza...astept pareri in sensul daca mai merita sa iei opel tigra vechi in general sau dor nu merita sa-l iei din ro?sunt chiar asa de pretentioase cum se zice?stati tot cu ele in servis?astept oferte
este o varianta mai buna un ford puma?


Nu stiu de ce crezi ca este o masina asa varza. Majoritatea masinilor care sunt varza sunt asa pt ca nu toti le ingrijesc si au grija de ele. Eu unul sunt foarte multumit de masina mea. A mea a fost adusa in tara in luna a 10-a 2007 si inmatriculata contra sumei de 2600 euro. O suma destul de mare pt un motor de 1.4 Litri. Dar masina este foarte ingrijita si nu prezinta probleme de rugina sau alte probleme mecanice. A apartinut unei femei in Germania care a fost prim proprietar si a avut grija de masinuta. Nu stiu altele cum sunt dar eu ca si masina o recomand cu caldura din urmatoarele motive: este o masina atragatoare cu un design placut in ciuda faptului ca a aparut in '95; este fiabila , consuma putin, si satisfacator de puternica doar ca puterea se simte abia dupa 4000 rpm. Deci per total eu unu o recomand ca masina. Dar sa fie una buna. Eu am platit destul pt a mea (5800e) dar este o masina buna.
Sa auzim de bine!
  • oxana

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
servus
totusi 5800e+2600 taxa e cam mult pt o masina din 95 e cam multisor sau n-am eu simtul realitatii?orikum bugetul meu il cam sare Sad din pacate...orikum sa vedem ce se mai hotaraste cu taxa de prima inmatriculare...iti multumesc pt raspuns..deci ideea este ca tootusi mai bine cumperi una din strainatate decat sa o iei din tara...apropo ai fost personal dupa ea sau ai apelat baetii care se ocupa cu treburi d astea?poti avea incredere in unu care se duce si aduce masini la komanda din germania?
sa auzim de bine
papa
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Smile Iti raspund eu in locul lui, in acel pret de 5800 intra si taxa de prima inmatriculare(2600) deci asta e pretul final care l-a platit ptr masina nu 5800+2600 . Din cate imi aduc eu aminte , el a cumparat masina de la cineva care a adus-o din afara tarii .

Daca merita sau nu sa o aduci din afara tarii, numai tu decizi asta in functie de bugetul alocat achizitionarii . La sfarsit, ca bani cheltuiti , daca vei aduce una din afara tarii, vei iesi cam la fel daca ai cumpara una deja inmatriculata, diferentele intre masini(cea adusa si cea luata de aici) fiind conditiile in care a circulat , mecanicii care au umblat la ea , diferentele dintre Rom. si Ger. le stii si tu si de aici tragi concluzia .

Referitor la taxa de prima inmatriculare, daca nu se va scoate si se va aplica acea propunere noua ptr. taxa de prima inmatriculare, taxa se va reduce undeva la 2.000e de la 2.600e ptr motorul de 1.4(x14xe) , si aprox. 2.200e de la aproape 3.000e pentru varianta de 1.6(x16xe), ambele motoare fiind cf. normei de poluare Euro 2 .

Attn: pe Tigra A , nu exista motoare din fabrica cu norma Euro3 !

Iti doresc succes si sa ne prezinti masina cat mai curand !
Skip ads

  • oxana

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multu mult pt info:P
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ms pt completare cosmino, da, asa este 5800 cu totul.
Oxana bafta la cumparaturi Very Happy
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare ..

ma bag si eu in discutie..

tigra achizitionata din romania sau din alta tara ?
- diferenta este ca o masina rulata in romania este alimentata cu un combustibil foarte prost, lucru care se simte in timp la motor (eu personal incerc sa evit alimentand doar cu carrera 100, si se simte diferenta, putere, sunet, ma rog ..), drumurile din alte tari nu se compara cu cele din ro(acum vorbesc iar in cazul meu, masina mi-am cumparato personal din Germania), + romanu da in masina pana nu mai poate .. pana se strica apoi incearca sa o repare, masina e ca omu, mai bine previ decat sa tratezi Wink
Din comoditate am vrut sa-mi cumpar si eu masina din ro, dar am fost foarte dezamagit de ce am vazut (tigra 1.6 care de la 4000 rpm nu mai avea "vlaga")

Tigra mea.. 1.4 16v, 200.000 km, oglinzi electrice incalzite, scaun reglabil pe inaltime, aer conditionat, geamuri electrice, caiet de service, toate verificarile facute la timp, o masina normala + modificarile aduse de mine: jante aliaj CMS pe 14, amortizoare sport pe gaz(face masina mult mai rigida), folie pe geamurile din fata la transparenta lunetei, evacuare sport, filtru de aer conic sport,(sunet placut pana in 4000rpm, sunet sportiv mai sus) linie audio JBL 4 boxe + 2 twitere(cred ca asa se scrie)+ subwoofer(3/4 din portbagaj)+amplifacator si mp3/wma pioneer mosfeet (sistemul audio costa aprox 1000 euro)
am schimbat radiator a.c., placute frana, uleiuri, bujii (am acum bosh cu 4 elecrozi), alternator si farul de pe partea dreapta.

nu stiu ce sa-ti mai zic .. daca te intereseaza facem un pret si poate ti-o dau tie. numarul meu de telefon : 0723 331 585
0753 013 966

masina e neagra .. o bijuterie Smile aaa .. si diferenta dintre tigra si puma .. la partea de motor .. puma are 2-3 cai in plus .. dar la design .. tigra face pipi cu bolta pe puma (parerea mea)

p.s. : tigra este o masina care inca atrage priviri :>
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
asa e ,atrage priviri! Tigra : an 2000, 14 16 v limited edition, jante 15,linie kenwood,2 airbag,abs,inchidere centralizata usi si geamuri,alarma cobra,eleron original din fabrica,jante originale, inmatriculata in Italia,nerulata in Romania inca,165000 km reali,toate verificarile la zi,cauciucuri firestone 90% si despre pret voorbim pe adriano872 pe messenger!
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aaa,si pt baiatul cu diferenta dintre tigra si puma, si eu sunt iubitor de tigra dar nu compara! Ca te faci de ras! Ai mers vreodata cu puma?Puma da clasa la multe masini sport medii! Sa nu mai vb de spatiu!
  • jack_bull

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2008

  • Mesaj Privat
oxana a scris:cumpar opel tigra...ofer max 6000 euro...astept sa nu necesite reparatii...prefer sa nu fie lucrat prin ea in plus ma refer...ma intreb daca merita sa o cumpar din ro...am citit pe forum discutiile si se pare ca majoritatea sunt varza...astept pareri in sensul daca mai merita sa iei opel tigra vechi in general sau dor nu merita sa-l iei din ro?sunt chiar asa de pretentioase cum se zice?stati tot cu ele in servis?astept oferte
este o varianta mai buna un ford puma?
sal vand opel tigra 1400. clima piele full. id aalex2005sb@yahoo.com

  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
urat mai da pielea pe modelul Tobacco line Smile
  • ticalosu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1997 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am eu un opel tigra din 97 prima inmatriculare in 99..si e de vanzare ii adus proaspat din italia si necesita ceva reparatii la exterior pt ca o fost putin lovoin..motorul este superb si dac vrei iti pot lasa si muzika din ea ..care defapt ocupa tot porbagajul..la pret putem negocia..

Skip ads

  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@oxana cel mai bine te duci tu in germania si cauti o tigra cam pe la 5000E (gasesti in stare impecabila) .... pe mine taxa ma costat 360E (la motorul de 1.4)mai pui 150E (numerele de zoll si asigurarea) si mai drumul si iesi sub 6000E cu o masina superba si ntr-o stare excelenta ...
NU MERITA SA CUMPERI DIN ROMANIA pentru ca toti care le aduc sunt bisnitari care le iau cat mai ieftin posibil ca sa le iasa lor cat mai bine (1200-1500E) si vin si le vand aici cu 3000-3500 dar mergi cativa kilometrii si pusca tot pe ea ... parerea mea ... dute tu si cauta o tigra in stare impecabila ca in banii care ii ai tu iti gasesti!

P.S. eu sunt de acord cu mariusica la partea cu ... TIGRA FACE PIPI PE PUMA!
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Andrash, sincer sa fiu, nu toti au adus tigre ca sa faca bisnita.
Uite, a mea a fost aproape 3000 euro acolo, iar cu tot cu taxa + ce mi-a luat cel care mi-a adus-o am dat 4500 euro.
Oricum, cel mai probabil prin primavara (sau mai devreme daca gasesc un cumparator ad-hoc) o s-o vand si o sa-mi iau ceva putin mai mare (desi iubesc masina asta).
Daca stii pe cineva care sa vrea o tigra in stare foarte buna pe la 4000 euro, nu ezita sa dai un PM Smile
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
da ciuby dar 90% din cale acre si de vanzare sunt aduse de bisnitari acuma ... eu vad la mine in timisoara cand mi-am luat-o mai erau inca 2 in tot orasul ... acuma sunt pe putin 20-25 de bucati ....
si eu am ajuns la 4300 cu ea .... dar sincer nu imi pasa ca mi-am luat-o pentru mine si am bagat bani in ea ca sa am eu confort(de fapt in motor am bagat 22 mil... si acuma orice se strica la ea am garantie) ... dar cum ziceam ... bisnitarii le iau la 1500-1800 cat mai ieftin posibil sa se scape de ele cat mai usor ... nu le iau pe cele care arata bine si au motoare bune ...
Tigra mea ... Smile sa ma laud cu ea ca in sfarsit i-am facut poze Smile



  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu i-as face o insonorizare ca la carte +un sistem audio cat de cat Smile

Nu stiu. Sunt foarte indecis... ma apuca uneori dorul de a o face cat mai frumoasa/confortabila, dar a doua zi ma gandesc sa imi iau altceva Very Happy
  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Andrash a scris:(............)
Tigra mea ... Smile sa ma laud cu ea ca in sfarsit i-am facut poze Smile


In sfarsit iti vad si eu Tigra! Frumoasa! Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi Km fara incidente!
Scuze pentru offtopic dar demult asteptam pozele astea!Smile
  • rolf.viktor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut, imi puteti spune si mie cam la cat ar ajunge inmatricularea pentru ambele motoare:D, deoarece vreau sa-mi aduc si eu una si a-si vrea sa-mi fac niste calcule:D
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@BlackPerl merci Smile
@Rolf pe mine m-a ajunj 360E ... e din `96 motor de 1.4
  • rolf.viktor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mc mult.in conditiile astea imi cam surade ideea sa-mi iau o tigra:D.Am auzit ca se descurca f bine cu cei 90 de caluti ,pe care ii are motorul de 1.4 si de asta ma gandeam la o tigra.mica cu un design frumusel si ieftina Very Happy.La intretinere costurile sunt mari?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR