Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Nistor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti. Am un Opel ASTRA adus din Franta, deci neinmatriculat. Am facut RAR , am RCA pana in 2009 ,am certificat fiscal si fisa de inmatriculare de la fostul proprietar, contractul de vanzare cumparare. Stiu ca trebuie sa merg la Administratia Financiara de care apartin, unde platesc taxa de mediu si sa pun stampila pe fisa.CE NU STIU ESTE CE TAXE SE PLATESC PENTRU NUMERE ,TALON etc SI MAI ALES UNDE ! Trebuie sa spun ca locuiesc in ILFOV si pe la CEC nimeni nu stie nimic, la POSTA la fel.Poate cineva a avut aceiasi situatie si stie ce trebuie facut.
  • Nistor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ura ! Am reusit sa platesc aproape toate taxe ! Pentru cei care locuiesc in Ilfov , si vor sa inmatriculeze masina adusa de afara,cu contract de vanzare cumparare in Romania, cazul meu, iata pasii:
- se face RAR - omologare si autentificare - 282,0 lei
-se face fisa de inmatriculare -la acte auto- 15,0 lei
-se plateste la CEC taxa talon - 30,0 lei
-fisa de inmatriculare trebuie completata de fostul proprietar la Ad. lui financiara
-cu fisa de inmatriculare se merge la primaria de resedinta la Taxe si impozite unde se ia in evidenta si se plateste impozitul pe anul in curs
-tot la primaria locala se plateste taxa de inmatriculare -52,0 lei
-pentru numere rosii ,daca este cazul, platim tot la primaria locala - 7,0 lei ,la CEC 13,0 lei si la ghiseu politie- 40,0 lei
-la Administratia financiara , din Lucretiu Patrascanu, se face cerere pentru calculul taxei de mediu si dupa 2-3 zile se face plata la trezoreria Ilfov ( in aceeiasi locatie )
-la politie in Pipera se plateste la ghiseu 40,0 lei pentru numere la gramada sau 80,0 lei pentru numere preferentiale
Sper sa nu fi uitat nimic .
Stiam ca am uitat ceva : trebuie facut RCA pe minim 1 luna
  • Nistor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Tot eu. La depunerea actelor pentru calculul taxei de mediu , la Administratia financiara, pentru auto aduse de afara, trebuie neaparat copie dupa traducerea autorizata a certificatului de inmatriculare original.Chiar daca ai RAR-ul facut si ,deci , carte romaneasca.Cica pentru a calcula emisiile si pentru a face reduceri.Cu toate ca emisia de CO2 din cartea originala poate sa nu corespunda cu ceea ce gasesc baietii de la RAR.Este cam aiurea dar asa e in Romanica.Poate eu nu inteleg bine cum stau lucrurile.Cum o rezolv v-a dau de stire.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iti trebuie copie dupa certificatul de inmatriculare original pentru a stabili data primei inmatriculari si nu pentru emisii
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR