Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • marian_apetrei2007

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Opel Astra H 1,7cdti 74 kw an fabr 2005 6+1 trepte
Salutare...astazi mi-a aparut pe BC "LOW BEAM" si sincer nu mi-am dat seama ce era... mi s-a ars becul de la faza scurta. Problema este ca , atunci cand am incercat sa il schimb nu am reusit. Masina o am de putin timp, inainte detinand un Astra G la care ii schimbam numaidecat becurile daca era vreo problema. Am intrebat si eu baietii cum se schimba acest bec si mi s-a spus ca trebuie sa demontez farul cu totul.
Sper ca ma puteti ajuta.
Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ridici masina pe cric si in oala rotii, adica in spatele farului o sa vezi o trapa de vizitare, o desfaci si vei avea acces la becurile din far.
  • marian_apetrei2007

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
o sa incerc...multumesc frumos
  • marian_apetrei2007

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
foarte tare...asa de usor si totusi cum vor altii sa te chiureteze de 5o lei asa usurel
Skip ads

  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Ridici masina pe cric si in oala rotii, adica in spatele farului o sa vezi o trapa de vizitare, o desfaci si vei avea acces la becurile din far.


Am vazut in cartea tehnica, din spatele rotii se desface acea trapa. Dar daca nu o ridic pe cric nu merge?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dar nu ai cric la masina. Normal ca merge, numa ca iti trebe maini mai mici Very Happy
  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mersi. Hai ca o sa incerc asa, ma murdaresc dar asta e. E destul de nasol cricul din dotarea masinii si prefer sa-l evit.

Am gasit bec la 54 de lei, la Radacini Motors in Vitan. Stiti cumva preturi mai bune? Am sanse sa gasesc la benzinarii becuri pentru Astra H ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
54 lei farul cu tot sau becul Very Happy
Glumesc, mai cauta la magazine de piese auto. Daca nu ma insel e H7, pe care eu am dat 5 ron.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cauta wurth daca ai halogen din fabrica si nu vrei regreta . e mai scump dar daca nu traiesti mult te tine o viata Laughing
uita bullshituri de 5 lei ( aici includ si philipsul , fara suparare )
  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai ce m-am intors. A mers greu intr-adevar fara cric, murdarit, enervat, dar pana la urma rezolvat.

Am gasit Philips, identic cu cel original, la 20,5 lei (magazin piese auto Dristor), fata de 54 lei cat e la reprezentanta.

Nu stiam de Wurth, dar sa stii ca Philips mi se pare ok, o am de 2 ani si asta e prima data cand se arde o lampa.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
uita bullshituri de 5 lei ( aici includ si philipsul , fara suparare )


Daca as pune un bec de calitate, inseamna ca nu s-ar mai arde, mai trebui sa imi fac si eu de lucru pe la masina Cool
Pretul pleaca de la 5 ron, magazinul de piese auto de langa mine dalea are, si avand in vedere ca sunt MADE IN ROMANIA(SELUM) de ce sa nu iau Very Happy

Glumesc, eu am montate de mine 2 osram si 1 selum. Masina inca mai are un bosch original. Depinde pe unde ajung prima oara dupa ce se arde. Oricum la vectra B si xenoane daca ii pui tot nu vei avea lumina buna Crying or Very sad
  • marian_apetrei2007

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare....si eu am cumparat tot Selum si sunt super ok...9 lei.......adevarat se schimba un pic mai greu dar decat sa dai bani la reprezentanta sau la vreun service mai bine te chinui un pic
Skip ads

  • cristi stanciu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
marian_apetrei2007 a scris:Opel Astra H 1,7cdti 74 kw an fabr 2005 6+1 trepte
Salutare...astazi mi-a aparut pe BC "LOW BEAM" si sincer nu mi-am dat seama ce era... mi s-a ars becul de la faza scurta. Problema este ca , atunci cand am incercat sa il schimb nu am reusit. Masina o am de putin timp, inainte detinand un Astra G la care ii schimbam numaidecat becurile daca era vreo problema. Am intrebat si eu baietii cum se schimba acest bec si mi s-a spus ca trebuie sa demontez farul cu totul.
Sper ca ma puteti ajuta.
Va multumesc anticipat.
sub aripa e un capac de plastic care se scoate si poti schimba becul
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:cauta wurth daca ai halogen din fabrica si nu vrei regreta . e mai scump dar daca nu traiesti mult te tine o viata Laughing
uita bullshituri de 5 lei ( aici includ si philipsul , fara suparare )


Cat costa un asemenea bec?Sunt si H7 pt Astra G?Care este durata sa de viata?Dar luminozitatea in comparatie cu un Philips ,Osram sau Bosch?De unde as putea sa cumpar un asmenea bec?
  • marian_apetrei2007

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
costa maxim 10 lei
  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Oameni buni, cum schimb un bec de pozitie pe opel astra h, pe partea stanga...nu e loc deloc. Nici de baterie, nici de panoul acela cu sigurante. Aveti vreo sugestie?
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
antidote a scris:Oameni buni, cum schimb un bec de pozitie pe opel astra h, pe partea stanga...nu e loc deloc. Nici de baterie, nici de panoul acela cu sigurante. Aveti vreo sugestie?

pe stanga, numai daca desfaci bateria Sad
dupa aia ai acces la protectia de cauciuc, o desfaci si ai acces la becuri, desfiletare un sfert de tura si iese cu suport, scoti din fisa si-l inlocuiesti. montare in sens invers Smile .
  • marian_apetrei2007

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:
antidote a scris:Oameni buni, cum schimb un bec de pozitie pe opel astra h, pe partea stanga...nu e loc deloc. Nici de baterie, nici de panoul acela cu sigurante. Aveti vreo sugestie?

pe stanga, numai daca desfaci bateria Sad
dupa aia ai acces la protectia de cauciuc, o desfaci si ai acces la becuri, desfiletare un sfert de tura si iese cu suport, scoti din fisa si-l inlocuiesti. montare in sens invers Smile .


ba frate nu trebuie sa desfaci nimic....se schimba foarte usor
  • marian_apetrei2007

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
are acolo la roata o portita se deschide portita...si bagi mana si scoti becul este foarte usor
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
marian_apetrei2007 a scris:are acolo la roata o portita se deschide portita...si bagi mana si scoti becul este foarte usor


omul cat traieste invata. ai dreptate. n-am avut habar de chestia aia Embarassed . asa ca antidote , ia aminte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR