Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sa incep cu inceputul
Ma deplasam pe un drum cu prioritate si intr-o intersectie unu cu un 407 nu a acordat prioritate a intrat in mine in roata fata stanga, din impact am ricosat intr-o masina parcata pe trotuar si am lovit-o in stalpul central dintre usi (destul de rau); 407-le dupa impact a fost proiectat si cu partea spate in aripa mea spate din stanga

Paguba (ce se vede, inca nu am dus-o la service pt ca nu s-a facut inca o constatare preliminara)
-pe partea stanga: aripa fata, aripa spate, portiera fata (nu pare indoita insa nu se mai deschide, si pare putin lasata in jos)
-in fata: bara fata, proiector stanga, far stanga, capota, radiator mutat spre motor (cred ca si spart, au curs ceva lichide), posibil poma servo pt frana (calc frana si nu mai e tare ca inainte.), roata stanga fata e adusa mai spre spate, bratul si ce mai e pe acolo e rupt, directia nu mai functioneaza (decat pe dreapta), rotile fata nu mai sunt paralele, pt a putea vira am schimbat janta de pe fata cu una de rezerva (ingusta), aaa si cotiera spate deoarece in timpul impactului cineva statea sprijinit de ea
asta e decat ce se vede.

Cel care m-a lovit are RCA la Alianz Tiriac, am fost la ei pt asigurare si consultantul de acolo (cel care a intocmit actele) mi-a spus ca in cazul in care masina ar fi dauna totala mai mult de 80 de milioane nu imi da (inca nu a facut constatare dar stie din experienta), cu banii astia eu nu imi pot repara masina, la un service bun, decat pe la vre-unu prin curte/garaj cu lucrare facuta de mantuiala (nu intotdeauna), la opel numai vopsitul e vreo 40 mil

Acum sa ajung unde vroiam: nu e cam putin pentru un Opel Astra G din 2001 (1.7dti) 80 milioane? tipul spune ce dupa cataloagele lui masina nu face mai mult. In ce cataloage se uita?

daca poate cineva care stie/a mai trecut prin situatii similare cateva informatii as fi recunoscator

cat e pretul de catalog a uneia noua? am gasit pe CSA, ordinul de aplicare RCA ca o masina cu 8 ani vechime in stare "buna" are coeficient de uzura 56%

multumesc pentru timpul acordat
Skip ads

  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu iti dau cei de la Alianz macar 4000 de euro da-i in judecata , este imposibil ca la o dauna totala sa iti dea 2000 de euro...asta este furt la drumul mare. Sper sa rezolvi problema si sa ne anunti si pe noi ce si cum ai facut .
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
poti sa-ti faci calculul singur pe acest site: http://www.expertasig.ro/evaluare-auto-rca.php
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
de prisos sa mai intreb daca ai casco, nu? pacat ca astfel de specimene au loc in trafic...banuiesc ca ala cu peugeotul avea si ceva viteza ...
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Intreb si eu de curiozitate: o masina fara casco e mai uzata decat una cu casco? Sau de unde apar diferente intre plata de la RCA si cea de pe casco. Confused
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
casco nu aveam, am fost la generali si au zis ca la masini mai vechi de 6 ani nu fac casco, apoi nu am mai cautat, am amanat si uite ca s-a intamplat
Peugeot-ul avea ceva viteza, el zice ca a oprit sa se asigure si apoi a plecat, dar in 3 metri nu iei 70/h, oricum la el partea fata e praf, dar era pe leasing deci are casco
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ca si comparatie, o vectra a din 92 echipata taxi , a primit dauna totala de 1500 euro.
eu zic ca e foarte putin 2000 pt astra 2001.
o alta astra din 2002 (1,7 dti caravan) a primit de la casco dauna totala in valoare de 7000 euro.
astea sunt cazuri de care am auzit personal, cel cu astra imi este prieten.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Doar 80 milioane? Foarte putin...
Skip ads

  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel... tot astra g 1.7 dar din 2000... am patit cu asirom.. cauta in posturile mele si afli ce si cum...

Mie mi-au dat 80 mil daca o luam dauna totala si imi dadeau 120 mil daca o reparam... cum de reparat nu prea mai se merita pentru ca nu mai puteam avea incredere in masina aia facuta de mantuiala la vreun service...

A da...uitam de devizul facut de ei... reparatia ma costa 280 mil Neutral ... In conditiile in care masina costa 5500 second acum...

O varianta ar fi CSA(la care eu am facut greseala sa nu apelez) ei pot sa iti mai mareasca suma putin

Daca accepti dauna totala o sa primesti si epava sa o valorifici. Sau o poti repara cumparand o masina care nu mai poate fi inmatriculata sau cu volan pe dreapta(am vazut ca sunt ieftine si se dau pentru piese) si sa iei piesele care iti trebuiesc de pe ea. Cu piese noi o sa fie foarte scump mai ales daca le vrei bosch sau gm.

@marian_sro RCA este alta mancare de peste decat CASCO cu alte conditii. Daca esti un nefericit care are rca si face accident esti la mana lor si nu o sa iti repare in veci masina poate daca avariile se incadreaza in limitele lor de finanatare pentru acea polita in timp ce pt casco in functie de ce suma ai asigurat masina ei sunt obligatie sa iti dea masina inapoi ca noua in limita a banii aia....

sa ma corecteze cineva daca gresesc
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
P.S : pretul de catalog la a mea a fost de ~15000 euro. deci a ta ar trebui sa se invarta pe la 16- 17000 in functie de dotari ( ai grija sa le ia in calcul)
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
azi au facut constatare

de inlocuit

bara fata
spoiler
grila bara fata
proiectoarex2
faruri x2
aripa stanga fata
carenaj aripa stanga
traversa sup radiator
condensor(/)
radiator
capota motor
brat inf stanga
bieleta stgnga
vas stropgel (nu am gasit pe net pret pt unu nou)
traversa bara fata
scut motor

de reparat (revopsit si/sau chituit
aripa stanga spate
usa stanga spate
bara spate

observ ca nu a trecut intercooler-ul, a zis ca se pare ca e bun (radiatorul e spart, cum se face ca intercoler-ul care e inaintea lui nu e spart?)
nu stiu ce inseamna inlocuire far: decat inlocuirea farului sau si inlocuirea motoraselor si soclurilor pt becuri?

in legatura cu directia vad trecute decat bieleta stanga si brat inf stanga acu intreb: decat din asa ceva e compusa directia? cu toate ca sunt multe indoite rupte pe acolo, cred ca si telescopul e avariat
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Intreb si eu de curiozitate: o masina fara casco e mai uzata decat una cu casco? Sau de unde apar diferente intre plata de la RCA si cea de pe casco. Confused

DIFERENTA dintre casco si rca apare din urmatoarele cauze
1 casco asiugura in functie de an , motor , dotari etc..
2 rca asigura in functe de motorizare 1.8-2.o 1.6-.1.8 s.a.m.d.p
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu , RCA nu acorda dauna totala la valoarea CASCO.

Sau, mai exact, nu acorda dauna totala Very Happy

Eu zic sa faci in asa fel incat sa-ti scoti un deviz de la un service sau doua, agreate de asiguratorul respectiv. Apoi sa te duci la ei si sa le spui sa-ti dea banii, ca ti-o repari tu. La chestia asta e posibil sa nu iti dea tva-ul. Dar cred ca iesi mai bine decat 80 mil. Si ramai si cu epava.
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si o o vinzi dezmembrat
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fa o plangere la CSA!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
87GMS a scris:
elegance a scris:Intreb si eu de curiozitate: o masina fara casco e mai uzata decat una cu casco? Sau de unde apar diferente intre plata de la RCA si cea de pe casco. Confused

DIFERENTA dintre casco si rca apare din urmatoarele cauze
1 casco asiugura in functie de an , motor , dotari etc..
2 rca asigura in functe de motorizare 1.8-2.o 1.6-.1.8 s.a.m.d.p

Atunci precizeaza ca RCA e in functie de motorizare, dar nu a victimei, adica a despagubitului. Laughing Si spune-mi si mie de ce daca io lovesc un mertzan nou sau o dacie obosita sumele despagubite sunt asa de diferite, din moment ce RCA-ul e in functie de motorizarea mea!
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
motivul fiind valoarea masinii in cartea r.c.a`ului

mie la o tamponare valoare de casco era de 6800 euro si valoare de rca era 4560 euro?
din ce cauza e diferenta?

diferenta apara din cauza cotelor de asigurare a autoturismelor
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic trebuie sa-ti despagubeasca tot, pana la ultimul banut, in limita a 300000 euro pt. pagume materiale si 1500000 euro pt. vatamari corporale sau deces. Din punctul meu de vedere sunt niste hoti al caror scop este sa incaseze cat mai mult si sa plateasca cat mai putin. Exact acesta este scopul asigurarilor RCA: l-ai lovit pe altul din vina ta, respectivul, nevinovat fiind, trebuie sa-ti primeasca despagubirile integral. Poate ne ajuta cineva cu un text de lege ca sa vorbim in cunostiinta de cauza (eu nu gasesc).

L.E. Am gasit legislatia (abia am citit-o pe cea pe 2006 si mi-am batut capul cu niste coeficienti, pe asta o pun necitita (sorry)): http://csa-isc.ro/index.php...467&Itemid=92

L.L.E. le poti aduce la cunostinta urmatorul lucru:
Art. 37. - Dacã asigurãtorul RCA nu își îndeplinește obligațiile în termenul prevãzut la art. 36 sau și le îndeplinește defectuos, inclusiv dacã diminueazã nejustificat despãgubirea, la suma de despãgubire cuvenitã, care se plãtește de asigurãtor, se aplicã o penalizare de 0,1%, calculatã pentru fiecare zi de întârziere.

Dupa care ii ameninti ca ii dai in judecata.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
87GMS, te-ai ametit in propriile-ti explicatii.
Motivul e unul singur: de snapani dau valori diferite de despagubire.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Conform anexei de la linkul de mai sus coeficientul de uzura pt. o vechime de 8 ani, pt. o masina cu stare de intretinere medie, este de 67. Deci valoarea despagubita ar trebui sa fie ceva de genul:

ValoareCatalog - ValoareCatalog * 67 / 100

La o valoare de catalon de 15000 euro ar rezulta o valoare despagubita de:
15000 - 15000 * 67 / 100 = 4950 euro.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR