Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • clapa_costy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Sunt mai nou pe forum si am un opel vectra B 1.6 16V si m-am chinuit sa-i schimb filtru de benzina dar nu reusec, deoarece furtunele au niste clipsuri dar nu reusec sa le desfac. Va rog datimi si mie o rezolvare careava Sad.Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Unde ai tu filtrul de benzina?
Eu, la a mea,ZAFIRA,nu il gasesc.
Am urcat-o pe elevator si ne-am uitat dupa el cam 30 minute,dar degeaba.
Nu il gasesc.
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
clapa_costy a scris:Salut. Sunt mai nou pe forum si am un opel vectra B 1.6 16V si m-am chinuit sa-i schimb filtru de benzina dar nu reusec, deoarece furtunele au niste clipsuri dar nu reusec sa le desfac. Va rog datimi si mie o rezolvare careava Sad.Va multumesc anticipat.

Uite ceva care te scuteste .

As fi interesat sa schimbam ceva pareri. Am si eu acelasi model.Bafta
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Foarte buna pagina lui Alex , vezi ca are doua cleme pozitionate diametral opus , cel mai bine e sa apesi pe ambele in acelasi timp , eu am luat un cleste cu cioc si i-am indoit ciocurile in interior (cam ca cletii crabului) , cand apesi pe clemele alea incearca sa tragi de camasa aia neagra inspre filtru pana scapa clemele si gata . Si eu am acelasi model de motor si cutie pe vectra b , daca va loviti de ceva probleme nu ezitati sa maintrebati , poate gasim o solutii pt probleme d-astea mai delicate . Cu respect !
Skip ads

  • clapa_costy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfat. Am sa caut sa cumpar un cleste cu cioc si am sa incerc s-al schimb. Cu resppect.
  • clapa_costy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:Unde ai tu filtrul de benzina?
Eu, la a mea,ZAFIRA,nu il gasesc.
Am urcat-o pe elevator si ne-am uitat dupa el cam 30 minute,dar degeaba.
Nu il gasesc.

La vectra B este pe stanga spate chiar langa roata eu lam gasit usor.Cu respect si sper sa
il gasesti.
  • clapa_costy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
alex_rx a scris:
Uite ceva care te scuteste .

As fi interesat sa schimbam ceva pareri. Am si eu acelasi model.Bafta

Astept intrebari orice veri tu.Multa bafta si fara probleme.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si eu am vrut sa schimb filtrul de benzina la vectra mea c 1,6 16v si nu am reusit filtrul se afla pe dreapta spate sub masina problema e ca pe langa ca nu am putut desface clenciurile alea (am reusit decat unul) am vazut ca i-mi curge benzina ! ce trebuie facut ? se schimba doar cu rezervorul gol sau e vreo smecherie? daca stie cineva poate ma ajuta si pe mine! multumesc!
Skip ads

  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Radu Florian nu trebuie sa ti fie teama.
Toata treaba este sa procedezi cu grija.
Cu o surubelnita introduci usor in fantele de la capatul filtrului( de la furtunele), rotesti usor in sus si in jos si impingi (sistem parghie) fie catre filtru fie catre furtunele ( ai mare grija sa nu deteriorezi furtunelele) Nu e ceva greu dar nu trebuie sa te grabesti.
Acum cu privire la schimb se poate face usor si cu rezervorul plin sau gol ( nu are importanta, pompa de injectie isi face treaba si tine benzina in rezervor) Very Happy(asta daca nu cumva vrei sa l schimbi cu motorul mergand Very Happy).Glumesc.
Va curge ceva benzina din filtrul vechi pentru ca sunt aprox. 200gr de benzina in el. Nu ti face griji, nu curge din rezervor . Ai grija la sensul in care il pui( te uiti cand scoti filtrul vechi in ce parte arata sageata). Dupa ce te ai asigurat ca este bine prins in cleme in furtunase, mergi si pui contactul de 2 ori pentru cateva secunde( casa actioneze pompa ) si apoi o lasi sa mearga la ralanti sau faci o tura cu ea.
Bafta!
  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
stiti cumva la o Vectra A unde este localizat filtrul de benzina?
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut ! la vectra A (ma refer la motorul 2.0 i,C20NE) filtrul de benzina este langa pompa de benzina in partea dreapta spate si este prins in doua coliere fiind ft ft simplu de schimbat,dureaza max 5 min.atentie la sensul indicat pe filtru !si, daca tot umblati pe acolo verificati si furtunele de alimentare,eu am descoperit destule imbatranite si le-am schimbat,mai ales ca unul deja imi umezise rezervorul(inclusiv cele tur-retur care vin in rampa de injectie de la motor).
  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ok..multumesc!
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
datorita voua am reusit si eu sami schimb filtru de benzina. nui mare lucru,nuti trebuie experienta,doar sal pui exact cum o fost pus celalalt.eu stiam ca va curge pic de benzina,dar cand am fost sub masina mam cam speriat pic chiar daca nu trebuia;)) dupa ce lam schimbat sa simtit la acceleratie,mergea mai bine masina,acuma urca mai bine in ture;) si inca nu stiu sigur dar cred ca si consumu mia mai scazut,in ultimu timp am ajuns la consum mixt de 9-10,inainte cand am luat masina aveam undeva pe la 7-8...acuma is curios daca isi mai revine putin.
Mersi
  • shyne

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996 b2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut.azi mi`am schimbat si eu filtru de benzina la o vectra b 1.6 16v...am tinut cont sa ma uit pe cel vechi in ce parte sunt orientate sagetiile dar era ruginit si nu am observat nimic...ce ziceti sa fac in situatia asta? va multumesc.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Filtrele de benzina au sens de montaj sageata spre motor,nu ca n-as fi gasit si puse invers dar e important sensul de curgere el nefiind simetric decat la stuturi interiorul contine si zona de decantare .Se schimba mersul motorului e normal,se micsoreaza consumul posibil fiind presiunea si implicit pulverizarea mai buna dar injectoarele daca s-a mers prea mult asa nu-si mai revin,varianta de revenire in parametrii ar fi scoaterea lor si curatarea pe stand cu ultrasunete,varianta cu aditivi e periculoasa ca fixeaza mizeria in ele si apoi nu se mai pot reface.
Opel toate Eco-Tec au injectoare foarte sensibile la depuneri pentru noxe consum/performante au inbunatatita pulverizarea varianta lor cu 4 gauri merge bine dar nu suporta mizeria,nici aditivii asa ca trebuiesc curatate periodic tot ce depaseste 50.000km poate fi curatat si se simte diferenta imediat.
  • shyne

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996 b2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
deci l`am montat cu sageata inspre motor...adik furtunu care vine pus in capul sagetii merge la motor...multumesc frumos
  • tud28

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
shyne a scris:deci l`am montat cu sageata inspre motor...adik furtunu care vine pus in capul sagetii merge la motor...multumesc frumos
care furtun vine in capul sagetii?nici eu nu am tinut cont cand l-am schimbat si nu imi dau seama care se duce la motor,pti pune o poza?
  • shyne

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996 b2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai furtunul care merge la motor in pui in capul sagetii.uitate in ce parte merge fiecare furtun si il gasesti.
  • tud28

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat

un furtun are cot iar celalat este drept,pe care l-ai pus un capul sagetii?
  • georgetrv

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
vectra c, 2.2 16v 2003. unde este situat filtru benzina.

helpp!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR