Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect ... nu am gasit nimic pe forum. Acum vreo 10 zile am trecut pe rosu, venind din pasajul lujerului spre crangasi. La circa 500 de metrii mai incolo am vazut un echipaj de politie ca venea dupa mine, m-a tras pe dreapta, mi-a dat amenda si mi-a fost retinut permisul. Neavand timp de pierdut ... am semnat PV. Intrebarea mea este urmatoarea: mai pot depune contestatie? in mod normal nu cred ca au o filmare ... deci ar trebui sa ies castigator. De asemenea daca are cineva un model de contestatie va rog sa posteze aici.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Binenteles ca DA! Semnarea PV-ului nu implica recunoasterea faptei! Decat in cazul in care la MENTIUNI ai scris ca esti de acord cu sanctiunea primita! Laughing Dar ma indoiesc sa fi scris asa ceva..... Smile
Sper sa-ti foloseasca! Bafta!
Important este ca sa ai un martor (daca ai doi este si mai bine, poate ai avut pasageri in masina, nu conteaza ca fac parte din familie) care sa afirme in fata instantei cele spuse de tine! De la politie oricum nu vine nimeni! Au ei jurist dar niciodata nu este prezent....Daca ai martori ii treci cu nume/prenume/adresa si CNP la sfarsitul plangerii! Martorii sunt CHEIA...mai ales daca au si P.C.

Domnule Presedinte,


Subsemnatul ..................., fiul lui ..............nascut la data de........................
................... in ..............., domiciliat in ..........................................., posesor C.I. ..........................,
eliberat la data de.................... de Politia .........., CNP ..................
Posesor al P.C. cat............, seria ................., formulez prezenta:


Plangere,

Impotriva procesului verbal seria ................., incheiat in data de ................ la orele
..........., de agentul constatator ................., fapta descrisa de acesta fiind:
“............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................",
avand incadrare juridica art. ............. din OUG ................., sanctionat de art....................... din
OUG ..............,cu amenda in valoare de ......... lei si suspendarea dreptului de a conduce autovehicole pe drumurile publice timp de .......... de zile, eliberand dovada seria ........ nr............................
, valabila pana la data de .....................
Consider ca processul verbal este nul si sanctiunea aplicata este netemeinica pentru
urmatoarele motive:

...Aici scrii motivele .....................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................

Prin prezenta palgere, solicit anularea procesului verbal seria ........ nr.................., precum
si a masurii de retinere a permisului de conducere si exonerarea de plata amenzii de ................ lei.
Cu speranta ca se va face dreptate, va multumesc.
Senatura/Data
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul prompt. Acum urmeaza alte doua intrebari: am platit amenda in termen de 48 de ore, iar ca martor aveam o fata..mi-ar fi cam aiurea sa o trec martor dar cred ca voi apela la chestia asta. Sper doar sa nu fie montate camere de supraveghere acolo la lujerului. Martorul nu avea p.c.... Si ar mai fi ceva, nu stiu exact pe cat timp mi l-a suspendat, prima data mi-a spus ca voi primi amenda de 540 lei si voi avea permisul luat 2 luni de zile din cauza punctelor...ca pana la final sa vad amenda de doar 240 de lei.
P.S: Dovada o mai am pana pe 3 iunie ... mai am vreo sansa sa imi recuperez permisul?


Ultima modificare facuta de ullise la Sam 30 Mai, 2009 6:14 pm, modificat de 2 ori in total
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si eu am trecut pe rosu acum 5 zile, ma indreptam spre iesirea pe A2, eram pe Mihai Bravu, iar intersectia in care am comis-o este cea dinaintea unui pasaj subteran (nu cunosc orasul).Oare este camera acolo?Echipaj de politie nu m-a oprit.A primit cineva amenzi luate in Bucuresti de la camere? Multumesc
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ullise a scris:Multumesc pentru raspunsul prompt. Acum urmeaza alte doua intrebari: am platit amenda in termen de 48 de ore, iar ca martor aveam o fata..mi-ar fi cam aiurea sa o trec martor dar cred ca voi apela la chestia asta. Sper doar sa nu fie montate camere de supraveghere acolo la lujerului. Martorul nu avea p.c.... Si ar mai fi ceva, nu stiu exact pe cat timp mi l-a suspendat, prima data mi-a spus ca voi primi amenda de 540 lei si voi avea permisul luat 2 luni de zile din cauza punctelor...ca pana la final sa vad amenda de doar 240 de lei.

In mod normal si legal, odata cu intocmirea PV ului , politistul este obligat sa-ti elibereze o dovada de max.15 zile, dupa care intra in vigoare sanctiunea! Ceea ce s-a si intamplat....Legat de durata suspendarii trebuie sa scrie in PV cu siguranta!
Am inteles ca ai platit....nu trebuia, daca vroiai sa contesti in instanta! Acum nu stiu ce sa zic! Plata amenzii in instanta cam seamana una si aceiasi cu recunoasterea faptei! Greu sa-ti pot da un sfat corect in acest caz!
Martorul chiar daca nu are PC este bun...dar cum spuneam...aproape ca ti-ai recunoscut vina! Referitor la camere sau alte probe video omologate...cam greu sa poata ei sa aduca asa ceva in instanta! De multe ori sunt oprite sau nu inregistreaza....si cum ti-am spus nimeni din partea lor nu se prezinta in instanta! Am experienta in aceste cazuri...nu a mea personala! Oricum bafta in ceea ce vei dori sa demarezi!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Sam 30 Mai, 2009 6:22 pm, modificat de 2 ori in total
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai o sa depun contestatie ... acum sa vad ce iese
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai grija la termenul de contestare. Plata amenzii o justifici prin faptul ca ai vrut sa achiti jumatate din minim in 48 ore si soliciti restituirea in cazul admiterii contestatiei. Daca la rubrica "mentiuni" scrie ca nu ai obiectii, va fi greu dar nu imposibil. Poti sa spui ca agentul nu ti-a zis ca poti sa consemnezi si punctul tau de vedere si doar te-a pus sa semnezi.
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La mentiuni scrie "Nu are mentiuni" ...va cer in continuare sfaturi pentru a putea scapa de aceasta problema.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, ai trecut pe rosu, nu? Se mai intampla ca la locul respectiv sa fie un politist. Dealtfel se mai intampla ca unul sa plece imediat cum s-a facut verde. Putea sa rezulte un accident cu martor un politist. Mai contestai? Ca sa nu mai spunem de victime si alte alea.
Daia nu o sa mearga bine nimic niciodata in toata tara asta.........
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Bre, ai trecut pe rosu, nu? Se mai intampla ca la locul respectiv sa fie un politist. Dealtfel se mai intampla ca unul sa plece imediat cum s-a facut verde. Putea sa rezulte un accident cu martor un politist. Mai contestai? Ca sa nu mai spunem de victime si alte alea.
Daia nu o sa mearga bine nimic niciodata in toata tara asta.........

Nu stau sa iti explic tie ce ora era si imprejurarile in care am trecut pe rosu... in fine, consider ca ai postat total inutil.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu a postat degeaba. Trecerea pe rosu coroborata cu trecerea pe verde dar in viteza poate constitui subiect de stiri nerecomandate minorilor sau cardiacilor. Mai devreme sau mai tarziu poate vei intelege si tu care sunt consecintele trecerii pe rosu. Cu toate astea, poti incerca sa-ti reiei permisul.
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intradevar, am gresit. Dar imprejurarile au fost altele ... nicidecum cele pe care probabil le-ai suspectat Smile Pe acest forum ar fi trebuit sa gasesti ajutor ... nu critici de la oameni care demonstreaza doar ca nu au altceva de facut.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ullise a scris:pai o sa depun contestatie ... acum sa vad ce iese

*
Sper sa pierzi si sa-ti fie invatatura de minte, inainte sa omori pe cineva... Evil or Very Mad
NU EXISTA motive valabile pentru trecut pe rosu...
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ullise a scris:...Pe acest forum ar fi trebuit sa gasesti ajutor ... nu critici de la oameni care demonstreaza doar ca nu au altceva de facut.

De acord cu tine doar pentru prima parte a citatului; adica ar trebui sa primesti ajutor dar ... nu in conditiile incalcarii legilor ! Ai gresit, platesti ! Pe viitor fii mai atent. Colegii de mai sus cred ca au fost de bun simt si probabil ar fi avut si altceva de lucru. Personal sunt de acord cu ei.
  • Silviu C

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cu tot respectul, nu vreau sa supar pe nimeni dar incercati sa respectati culorile semaforului chiar daca va grabiti asta este dar vedeti la tv cate nenorociri se intampla din cauza nerespectarii culorilor semaforului.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
in tara asta niciodata nu va merge bine si nu ne vom respecta unii pe altii pana nu vom fi constienti ca daca am gresit trebuie sa fim sanctionati pentru greseala facuta, daca vei castiga procesul de contestatie si data viitoare vei face aceeasi greseala si atunci nu va mai fi asa usor, poate vei fi implicat intr-un accident, daca vei pierde (fapt putin probabil cu justitia din Romania) alta data vei fi mai atent... dupa ce am citit mai sus mi-am adus aminte de o vorba spusa de un prieten (sper sa gustati gluma si sa nu se supere nimeni) citez : " legea e o bariera peste care sar armasarii, la care se opresc magarii si pe sub care trec cateii".
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate n-ar trebui sa postez... DAR: In programul de examinare pe computer al POLITIEI exista o intrebare legata de trecerea pe ROSU. Variantele de raspuns ar fi de genul amenda contraventionala, amenda contraventionala si retinerea permisului, amenda contraventionala si suspendarea dreptului de a conduce .... bla bla bla.

Varianta de raspuns "cistigatoare" este AMENDA CONTRAVENTIONALA. Si din cotloanele memoriei mele, parca permisul se "salta" daca patrunderea in intersectie pe rosu s-a soldat cu un accident.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Amenda si permis retinut 30 de zile! Suspendarea survine in cazuri agravante, ex. accident cu victime!
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ullise a scris:Intradevar, am gresit. Dar imprejurarile au fost altele ...


Ullise, din moment ce conduci o masina, inseamna ca ai peste 18 ani si ca esti matur. Da dovada de maturitate si de barbatie si asuma-ti consecintele faptelor tale. Asta este ... ai gresit, ai fost prins ... platesti. Simpla logica, nu? Cu totii gresim, nu zic ca ai fi primul care calca stramb sau ca noi restul suntem cheie de biserica, da asuma-ti consecintele. Nu incerca s-o dregi cu contestatii cand tu esti clar de vina. Este o vorba din popor care zice : "Hotul neprins - negustor cinstit" . Asta este. Fruntea sus!
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
contestatia se depune in 15 zile de la primirea P.V. , dar vad ca ai platit amenda deci nu se mai admite contestatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR