Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am dat o cautare cu Anglia dar nu gasit nimic am vazut ca a fost cu Franta.
Multumesc


--- Update februarie 2014 (utile) ---
Aici puteti calcula si cat va costa impozitul auto si cat va costa taxa timbru de mediu rapid si usor:
Calculator Impozit Auto
Calculator Timbru de Mediu

--- Update iunie 2012 (sumar topic) ---
cozmino a scris:www.gumtree.com
www.pistonheads.co.uk (recomand) = Masinile sunt mai ieftine in NORD
www.autotrader.co.uk

Certificatul de inmatriculare(V5) contine mai multe rubrici. Atunci cand proprietarul [...]

URAGAN a scris:www.autoweb.co.uk
http://www.roadrecord.co.uk/

davidion37 a scris:
copart.co.uk
e-bay.co.uk

SteluBR a scris:Fratilor, am gasit ceva interesant. Exista un web site unde poti verifica istoria masinii, valabila numai pentru UK. Pentru asta iti trebuie Nr de inregistrare al autoturismului si o serie care se afla pe certificatul MOT sau seria care se afla pe cartea de identitate , asa cere site-ul.

Adresa este:
http://www.motinfo.gov.uk/i...story-Request.jsp
[...]
---
Link catre post: site-uri Anglia cu masini second hand, post 589514

sweet.sxi a scris:si ca sa raspund la intrebarea din titlu

www.autotrader.co.uk
www.vcars.co.uk
www.autoexpress.co.uk

georgedan25 a scris:DACA VREI SA MERGI LA O FIRMA iti recomand sa folosesti instructiunile de mai jos pt www.autotrader.co.uk
in functie de bani poti sa intri si pe www.cargiants.co.uk sunt un pic mai scumpe dar mai noi

pt neclaritati undan_uk@yahoo.com
---
Link catre post: site-uri din Anglia cu masini second hand, post 833203

Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Diseara iti pot face eu rost de astfel de linkuri. Am pe cineva in Scotia,ma pot informa.Sa ma cauti pe mess.(eu parca nu te mai am in lista)dupa ora 21.00.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
www.gumtree.com
www.pistonheads.co.uk (recomand) = Masinile sunt mai ieftine in NORD
www.autotrader.co.uk

Certificatul de inmatriculare(V5) contine mai multe rubrici. Atunci cand proprietarul vinde masina se completeaza una din rubrici cu datele noului proprietar si el are obligatia de a trimite acel mic formular din certificatul de inmatriculare catre DVLA . DVLA va elibera un nou certificat de inmatriculare pe numele si adresa noului proprietar(ti-l trimite prin posta, dureaza app 2 saptamani) .

Daca intentionezi sa cumperi o masina din UK si vrei sa o aduci pe roti fii atent ca asigurarea acolo se face pe persoana . Daca o singura persoana e trecuta pe polita de asigurare doar acea persoana poate conduce masina pe drumuri publice .
Asigurarea se poate face pe o zi, 2, o saptamana , o luna. Cu cat perioada este mai scurta cu atat asigurarea este mai scumpa . Iti dau un exemplu : Cand am luat S4 anul trecut, ptr a-l aduce acasa mi-am facut asigurare doar pe o zi si m-a costat 48 de lire (lira e app 4.6ron) .
Conteaza foarte mult si adresa ce se va trece in polita de asigurare. De exemplu dupa ce m-am mutat dintr-o parte a Londrei in alta zona(mai buna spun eu) , i-am sunat pe cei de la asigurari sa-i anunt ca mi-am schimbat adresa si mi-au spus ca in urma acestei schimbari costul asigurarii va creste cu 1400 de lire sterline , pentru un an complet .
Ideal ar fi sa cunosti pe cineva care locuiesti intr-o orasel mic si linistit(asigurare ieftina) . Daca ai nevoie de ajutor , te ajut eu cu o adresa sau te ajut personal in cautarea masinii (momentan sunt in Bucuresti).

Asigurarile sunt de 3 tipuri
-third party = fix RCA-ul de la noi
-third party , fire and theft- rca + acopera furt integral si foc (majoritatea companiilor acopera doar pe teritoriul UK)
- comprehensive (asigurare completa)

Asigurarea este foarte scumpa pentru persoanele cu varsta sub 25 de ani, deci ar fi de preferat ca soferul sa aibe peste 25 .

Al 2-lea lucru : fii atent sa aiba Road Tax(taxa de drum, e o bucata de hartie rotunda, putin mai mica decat un cd) . Pe 6 luni costa 101lire si ceva si pe un an 185 lire (in general, mai sunt cazuri particulare unde e mai ieftina sau mai scumpa) .
Daca nu are, e simplu, te duci la un oficiu postal cu talon si cumperi.

Alt 3-lea lucru : MOT (ITP) .

Daca o aduci pe roti , la iesirea din UK nu uita sa cumperi abtipilduri ptr faruri(le gasesti in benzinarii, pe ferryboat...etc) si sticker cu GB(in cazul in care pe placutele de inmatriculare nu e inscriptionat GB) .
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
www.autoweb.co.uk
http://www.roadrecord.co.uk/
Skip ads

  • SteluBR

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, Sunt in scotia, undeva mai sus de Edinburg, in Rosyth, acum 3 saptamani am achizitionat o masina si cred ca urmatoarele informatii in completarea la ce a scris cozmino, v-ar putea fi de folos:

Ce nu comentez inseamna ca este la fel cum stiu si eu.

Asigurarea: este intradevar pe persoana dar daca ai asigurare pe o masina, poti conduce si alta masina dupa caz depinde ce firma de asigurari ai. La mine de exemplu scrie ca pot conduce alta masina dar nu pot imprumuta asigurarea sa imi conduca altcineva masina decat daca respectivul are o asigurare valida facuta pe numele lui care ii permite sa conduca si alta masina decat cea pe care si-a facut asigurarea.

Pretul asigurarii :
Sunt destul de mari si variaza foarte mult de la o companie la alta, eu am cautat pe google, conteaza foarte mult de cand esti in UK daca nu , ai maxim, iarasi varsta conteaza, oricum .. nu am gasit mai ieftina de 49 lire lunar ( pentru un volvo s40 din 97 motor 1,8i)dupa zile de cautari. Pentru nu a mai completa detaliile de ce tip de masina este si echipare etc, ai posibilitatea sa introduci numarul masinii si iti gaseste ce masina este. Nu va dau site-uri de asigurari (pe google.co.uk) ca stiu ca a fost un calvar sa tot caut si completez formulare mai ales ca incercam pentru mai multe masini.

Asigurare functie de zona:
Intradevar este functie de aglomeratie, zone rau famate ceva de genul. Sincer nu as recomanda sa va faceti asigurarea pe alta adresa decat cea unde locuiti, ca argument aduc ca in calculul pretului asigurarii intra pana si locul unde tineti masina parcata peste noapte, garaj, drum , parcare, privata sau nu , etc.. si oricand poate verifica daca masina e parcata peste noapte acolo.

Road tax:
Intradevar este 185 lire pe an sau 101,75 pe 6 luni dar pentru masinile mai vechi de martie 2001 cu motor peste 1549 cm3. Pentru cele inregistrate inainte de martie 2001 cu cilindreea sub 1549 cm3 este 145 pe an.
Pentru masinile mai noi decat martie 2001 se calculeaza in functie de emisiile de gaze.
Pentru plata taxei de drum trebuie : asigurarea, certificatul MOT (ITP) valabil, actul masini si bani.

MOT-ul
Evident trebuie sa fie valabil, mai mult de atat e o rubrica unde scrie daca au fost observatii , sfaturi la efectuarea MOT-ului si acolo este YES sau NO, daca are YES , MOT-ul trebuie sa fie insotit de o foaie de la verificare si sa scrie ce observatii au fost facute. Spun asta ca de exemplu poate sa treaca MOT-ul si cu ceva probleme sau cum se procedeaza si la noi si aici exista relatii.

Preturi masini:
Nu prea pot sa fiu deacord ca ar fi mai ieftine masinile in NORD decat daca NORDUL este al Angliei si nu a Marii Britanii, eu tot ce gaseam ok erau mai in SUD de Edinburg.
Masinile mici sunt mai scumpe, eu am cautat sa imi cumpar un LUPO dar era mai mult decat un VECTRA B de acelas an.
Intretienrea masinii, cei mai multi dintre ei nu au grija de ele, le busesc, le repara cu piese de la scrapyard si apoi le baga la vanzare aici ma refer la masini mai vechi de 2002. O masina va fi mai ieftina cu cat se apropie data la care ii expira MOT-ul.
( Cazuri: renault laguna din 2001 de la 1500 lire a cumparato cu 1100 lire cu MOT-ul valabil 1 an. Defecte vazute anterior: maneta bloc lumini schimbata cu alta care nu era de la acelas model, nu mergeau aprinse proiectoarele, capac CD lipsa, volan schimbat ceea ce ma face sa cred ca a fost sarit airbag-ul) Sau gasit piese la scrapyard. ( Volo din 97: placuta de farana pe spate sarita, tacane din cand in cand, nu am putut sa o desfac, trebuie o cheie intre 13 si 14, o tabla care tine injectoarele era indoita si scapa benzina pe langa un injectoar, rezolvata cu patentul). Oricum sfatul meu e sa nu va bazati ca respectivul stie despre masina sau a avut grija de ea, am vazut un laguna din 2000 , m-am mai si plimbat pan ain Glasgow dupa el si era praf pe dedesupt, troncanea toata, plasticuri rupte prin interior, arata jalnic in realitate.)
Informativ: o pana costa 12 lire.

Actele:
Daca e achizitionata pentru export aveti grija ca tot prin posta va ajunge cartea de identitate ( sau talon ca de e numai una cat o foaie A3 indoita in 2) , bine ca peste 2 luni probabil , atat face de la arad in orice localitate din RO.
Puteti achizitiona masina la orice ora din zi si din noapte , nu va trebuie notar, contract sau alte formalitati stupide.

Alte detalii, va rog intrebati poate am omis ceva sau sunteti interesati de alte aspecte.
  • mpx221

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal eu as vrea sa aduc o masina din Uk peste vreo 2 saptamani dar probleme e ca nu am cum sa stau la hotel 2 saptamani pana ce ies actele de la DVLA. Se poate veni cu masina pe roti si actele sa le trimita la o adresa din Anglia( am o cunostinta care a spus ca pot sa dau adresa lui si apoi le trimite el in Romania) masina are toate taxele si mot si asigurare o fac pe numele meu.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vezi ca masinile sunt cu volanul "pe invers"... Confused
  • SteluBR

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mpx221 a scris:Sal eu as vrea sa aduc o masina din Uk peste vreo 2 saptamani dar probleme e ca nu am cum sa stau la hotel 2 saptamani pana ce ies actele de la DVLA. Se poate veni cu masina pe roti si actele sa le trimita la o adresa din Anglia( am o cunostinta care a spus ca pot sa dau adresa lui si apoi le trimite el in Romania) masina are toate taxele si mot si asigurare o fac pe numele meu.


Poti lua masina pe loc fara bataie de cap, proprietarul iti va da un tichet ( o bucata din cartea de identitate). Cu ticketul ala si cu dovada MOT poti pleca cu masina acasa. Actele iti vor veni pe adresa din RO sau ce adresa treci tu pe tiketul ala cand semnezi pe el. Actele ti le tirmite prin posta. O problema e asigurarea, trebuie sa gasesti sa iti faci pentru 1 sapt sau cat ai nevoie si sa fie valabila si in afara UK. Daca vei cumpara masina de la un parc auto sigur au si asigurari acolo , daca o iei de la un particular .. nu poti sa o urnesti pana nu iti faci asigurare. Mai trebuie sa fii atent la taxa de drum , un disc rotund pus in geam care trb sa iabe o data valida cat vei sta cu masina in UK macar.
Skip ads

  • sorinel09

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta as fi foarte recunoscator.
Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in anglia din romania de la un vanzator intermediar(adica el are contract de vanzare-cumparare cu nepotul propietarului care la randul lui are cu propietarul).El are doar o bucata din cartea masini(aceea cu noul cumparator,cel de la care are contract de vanzare-cumparare nepotul) si dovada MOT.Deci ii lipseste noul certificat de inmatriculare care se elibereaza dupa 2saptamani.Eu o pot inmatricula cu actele astea in romania?Sau cei din anglia pot sa imi trimeata mie un act ceva sa o pot inmatricula?
Multumesc mult, astept parerile voastre.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de certificat pe numele tau. Din ce ai scris tu, va dura cel putin 1 luna pana vei intra in posesia lui,avand in vedere ca a fost revanduta si lipseste certificatul(adica il asteapta).
  • sorinel09

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
putem vorbi pe mess?
  • sorinel09

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ce acte imi trebuie mie sa intru in posesia lui?
Skip ads

  • sorinel09

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Chiar nu poate ajuta nimeni?
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pe ebay sunt o groaza de masini din UK.(co.uk)
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Zilele trecute am vazut un Smart cu volan pe dreapta inmatriculat cu numere definitive romanesti. Habar n-aveam ca se poate asa ceva.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Se poate. Singura modificare de care este nevoie e inlocuirea farurilor cu unele ptr lhd. (teoretic)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Zilele trecute am vazut un Smart cu volan pe dreapta inmatriculat cu numere definitive romanesti. Habar n-aveam ca se poate asa ceva.

*
Avea pile la Garcea... Wink
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu e de pile ... e de legile statului...o gramada de masini sunt inmatriculate cu volan pe dreapta.
referitor la asta alta problema vad- multe masini sunt aduse pt dezmembrat si problema care o vad eu este ca multi cumpara faruri si monteaza pe masini normale si avand in vedere ca farurile sunt altfel- orbire pe drumuri da ce mai conteaza... nu?!
  • SteluBR

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sorinel09 a scris:Salut!
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta as fi foarte recunoscator.
Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in anglia din romania de la un vanzator intermediar(adica el are contract de vanzare-cumparare cu nepotul propietarului care la randul lui are cu propietarul).El are doar o bucata din cartea masini(aceea cu noul cumparator,cel de la care are contract de vanzare-cumparare nepotul) si dovada MOT.Deci ii lipseste noul certificat de inmatriculare care se elibereaza dupa 2saptamani.Eu o pot inmatricula cu actele astea in romania?Sau cei din anglia pot sa imi trimeata mie un act ceva sa o pot inmatricula?
Multumesc mult, astept parerile voastre.


Da, ce ai tu este partea din cartea masini care revine noului cumparator. Actul masini vine completat la adresa la care a fost trecut la cumparare si pe numele care a fost trecut , deci tu daca cumperi acum masina cu peticul ala de hartie nu prea ai ce face cu ea. Asteapta actele si cand o cumperi ceri actul care vine din UK. Cu actul care vine din uk adica cartea de identitate cu aia o sa o poti inmatricula , altfel nici o sansa. Peticul ala de hartie nici nu mai e valabil dupa o perioada de timp.. ca de, actul final se emite in 2 -3 sapt. Inca o chestie e ca o masina cumparata din UK si care e pentru export se completeaza mai mult decat la cumparare normala. Cartea de identitate are 2 bucati care sunt perforate pentru a le rupe, una e pentru export si alta pentur vanzare fara export. Bine ca nu stiu cat conteaza in RO ca tu ii arati tot actul si gata. Problema e ca din cate imi aduc aminte , la inmatriculare ain RO ti se cere dovada ca a fost radiata din tara de origine ceva de genu, nu mai situ exact. Cand o sa am timp o sa postez actul masini scanat pe forum ca am ma mai intrebat cineva si este mai clar acolo. Cand vine cartea de identitate la noul proprietar vien si o carticica care explica tot ce contine si cum se procedeaza cu cartea de identitate.
Obs: vezi ca actul de identitate din UK in RO ajunge in 2 luni si vine prin posta romana nu prin vre-un curierat. Stiu caz care a stat 2 luni sa ii ajunga actul.
Succesuri !
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
I-am explicat eu cum sta treaba cu V5-ul, problema la el e ca masina a fost vanduta de primul cumparator (care nu a asteptat v5-ul), catre altul, acest din urma catre altcineva etc etc.

Am eu cartea de la DVLA daca e cine interesat pot sa o scanez si sa o uploadez.
Daca o inmatriculezi in ro/bg nu ai nimic de completat in v5(la export) dar ai nevoie de tot actul.
V5-ul are mai multe rubrici care se folosesc ptr diferite situatii(export,dezmembrare, schimbare date personale/motor/culoare etc, vanzare catre particular/vanzare catre trader etc).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR